Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В кината от 10 януари

Новият български филм "Преди да забравя" е черна комедия с възможен социален ефект

Гости са сценаристът и режисьорът на филма

Теодора Стоилова-Дончева и Станислав Дончев
Снимка: Роман Михайлов

Истории за кино разказаха гостите в предаването “Добър вечер, София“ -  режисьорът Станислав Дончев и сценаристът Теодора Стоилова-Дончева. Става дума за първата премиера на български филм за тази година. Лентата е с многообещаващото заглавие “Преди да забравя“ и ще тръгне по кината от 10 януари.

Припомняме, че кино-семейството Теодора и Станислав Дончеви в предишно гостуване представи своята авторска документална продукция. Един от техните документални филми е посветен на първия български режисьор и актьор Васил Гендов.

Но защо “Преди да забравя“?

“Филмът, който решихме да направим е базиран на фрагменти от нашия живот, както се случва при много други хора, случи се и при нас да имаме конкретен случай – бащата на Теодора беше с деменция и ни се стори важна и благодатна тема да направим игрален филм. Така се роди идеята и започнахме да работим по сценария“, разказа режисьорът Станислав Дончев.

“Но филмът не е биографичен, той е изграден върху нашите познания в областта и нашия личен опит, но е художествена измислица“, допълни сценаристът Теодора Дончева.

Във филма създателите поставят акцент върху грижите на семейството за хора с такъв проблем и цялостното  му отражение върху околните.

“Другите филми с тази тематика са страхотни образци, но ние разглеждаме как в едно семейство всичко се обърква заради този проблем, защото е много трудно. Как дъщерята на този човек се опитва да балансира между него и съпруга си, който е изнервен от цялата тази ситуация“, коментира Станислав Дончев.

„Филмът разказва за тежка житейска ситуация, но не е тежък за гледане. Жанрът е черна комедия и е предназначен не да натовари зрителя, а да покаже, че и в такива случаи човек може да премине през проблема и да оцелее, принуден е да го направи“, отбеляза сценаристът  Теодора Дончева.

По думите ѝ, в сценария са вплетени и биографични моменти, неща, които са им се случили, реплики, които са изричали, някои от актьорите също се оказали лично ангажирани с филма и се оказва, че това е огромен проблем, не просто старческо изглупяване. Става въпрос за болестта Алцхаймер, която за съжаление поразява все повече хора и все по-млади.

“Чрез нашия филм ние благодарим на хората, които се грижат за своите родители и е позитивно чувството, което ще им остане“, заявиха авторите.

Актьорите в “Преди да забравя“ не са много популярни лица, неслучайно.

“Когато актьорът не е чак толкова познат, има вероятност зрителят да припознае, че този актьор е самият герой, описан в драматургията, което на мен много повече ми харесва“, поясни режисьорът.

Надяваме се филмът да повлияе върху емоциите на зрителя, би било добре ако се получи и социален ефект, разкриха още създателите на лентата.

Чуйте още интересни аспекти в разговора на Роман и Яна и посетете предстоящата премиера на филма „Преди да забравя“.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Брестничка

Няма научни доказателства, че преподаването на религия в училище, ще възпита добродетели у децата

Мария Брестничка, част от секретариата на Националната мрежа за децата, и автор на редица доклади и анализи свързани с политиките за децата и семействата, коментира идеята на МОН за задължителен предмет "Религия и добродетели" в учебната програма, както и за явлението "локални“ сред ученици с девиантно поведение. “Ние,  от Националната мрежа..

публикувано на 24.04.25 в 16:56
Форумът събра различни мнения за изучаването на предмета

Форум събра различни мнения за изучаването на предмет "Религия" в училищата

Над 100 са участниците в дискусията, посветена на изучаването на добродетели и религии в българските училища в зала 6 на НДК. Тук са българският патриарх Даниил, главният мюфтия Мустафа Хаджи, депутати, учители, родители, изследователи и представители на гражданския сектор и неправителствени организации. Модератор на събитието е антропологът Харалан..

публикувано на 24.04.25 в 16:47

Стартират финалите на 25-те национални състезания по професии

Стартират финалите на 25-те национални състезания по професии, които Министерството на образованието и науката организира всяка година през пролетта. Състезанията по професии са стимул за изява и подкрепа на най-добрите ученици. В организацията и провеждането им традиционно има представители на бизнеса и на висши училища , които под различна..

публикувано на 24.04.25 в 16:40

Какво се случва с педиатрите в Пета градска болница?

Педиатрите, които подадоха молби за напускане в началото на месеца, заради ниски възнаграждения, ще продължат работа в детското отделение на Пета многопрофилна болница за активно лечение. Това стана ясно от брифинг на зам.-кмета по финанси и здравеопазване на Столичната община Иван Василев . Той каза, че петимата лекари са оттеглили молбите си за..

публикувано на 24.04.25 в 16:24

Предложение: Заплатите в общинските театри в София да се повишат с 30%

Заплатите на актьорите в четирите общински театъра да бъдат вдигнати с 30%, предлагат от групата на ГЕРБ-СДС в Столичния общински съвет (СОС). Става въпрос за театрите "Възраждане", "Зад канала", "София" и Столичния куклен театър . Ако се приеме, това трябва да бъде заложено в бюджета на Столичната община, коментира общинският съветник..

публикувано на 24.04.25 в 15:52
Вили Лилков

Напускането на "Спаси София" от управляващата коалиция беше във фокуса на СОС

Напускането на “Спаси София“ от управляващата коалиция в Столичния общински съвет по-рано през седмицата, логично бе тема за политически изказвания преди началото на днешното заседание. Решение, прието от доскорошните партньори, но не и подкрепено, а опозицията използва случая да затвърди тезата, че управлението на града е в криза и липсва концепция за..

публикувано на 24.04.25 в 15:45
Константин Щъркелов. Пейзаж от Пловдив, 1935 г.

Вълко Червенков се е наслаждавал на "упадъчни" художествени произведения

Галерия "Академия" експозицията "Една непозната колекция. Творби от резиденцията на Вълко Червенков" , които се показват за първи път, след полагането на специални грижи и реставрационни намеси от преподавателите и студентите на катедра "Реставрация" на Националната художествена академия (НХА). В изложбата са включени близо десетки творби..

публикувано на 24.04.25 в 15:15