Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Постиженията в сферата на роботиката и автоматизацията през 2024 г. в България

Снимка: ПАРА

Постиженията в сферата на роботиката и автоматизацията през миналата година у нас не са никак малко.

В началото на 2024 г. член на ПАРА - Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации, създаде Център за мониторинг и техническа поддръжка на автоматизираните и роботизирани складове на компанията и помага на технологичните операции в тях. В ПАРА членуват почти 100 български и чуждестранни компании, каза пред Радио София Кристиян Михайлов, съосновател на ПАРА.

"Този софийски офис ще се стреми да се утвърди и като хъб за изграждане на модели за машинно обучение през тази година. Друга голяма компания, която за пореден път е на най-голямото изложение в САЩ за потребителска електроника, представя своите нови продукти в момента. Те вече са продали над 18 милиона умни устройства в 3 милиона домакинства в целия свят. Те имат повече от 4 милиона устройства, които са свързани в облак. Техните устройства могат да работят с голям брой технологични екосистеми“, каза Михайлов.

Сред постиженията през миналата година, той отличи и българска компания, която е спечелила акселератор на голяма японска компания, която го прави от 40 години в Япония. През миналата година за първи път акселераторът излиза извън страната на изгряващото слънце, за да се случи в България.

"В света на роботиката имаме доста дълга връзка с Япония. По времето на социализма една от първите компании, която решава да открие офис извън Япония е Фанук. Те са една от най-старите японски компании, които произвеждат роботи“, посочи Кристиян Михайлов.

Именно роботизираните решения за хора с различни физически проблеми са важна страна от развитието на сектора. През последните години в България се разработват все повече хардуерни проекти. Страната ни все по-активно работи и с международни клиенти, свързани с автоматизация на проекти в Румъния, Германия и др.

Предстои да бъде изготвен и доклада за успехите на България през миналата година в сферата на роботиката, автоматизацията и иновациите, добави Михайлов.

"През миналата година в ПАРА успяхме да помогнем на някои от членовете ни да започнат съвместни проекти, които се очаква да продължат и през 2025 г. Всяка година това е една част от основната ни дейност. За шеста година успяхме да организираме и Форума по роботика. Успяхме да стартираме и един процес по разпространяване на безплатни версии на най-новите платформи, големи езикови модели и други инструменти в помощ на българските бизнеси“, каза Кристиян Михайлов.

Той сподели, че ПАРА е била отличена през миналата година и за своя Инкубатор по роботика като един от десетте най-значими проекта в Европа за насърчаване на предприемаческите умения в рамките на конкурс на Европейската комисия.

"Това, което могат да очакват членовете при нас е разширяване на международните партньорства. Ще правим повече обучения, включително ще разширим достъпа до безплатните и премиум версиите на най-новите инструменти. Ключово са нас ще бъде да правим нови събития и контакти", посочи Кристиян Михайлов.

Той добави, че ще продължат да реализират и редовните сбирки Техпъб – технологии в бара. Първата от тях предстои на 15 януари на една от инженерните компании, които членуват в ПАРА, на тема как да дефинираме инженерно задание, за да получим максимална стойност.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детската престъпност не трябва да бъде приписвана на локалите, процентът й е доста висок - 14% за 2024 г.

Днес ще се гледат мерките за задържане под стража на тримата младежи, които пребиха двама души в центъра на София. Задържани са младежи на 15, 16 и 18 години. Това съобщи Атанас Доцински, зам.-районен прокурор на София, на извънреден брифинг тази сутрин, съобщава БГНЕС. Вчера лицата са били обвинени и задържани.  До развръзката се стигна след като в..

публикувано на 07.07.25 в 09:49

Денят започва със слънце, а следобед може и да превали

Днес през по-голямата част на деня и над повечето райони ще бъде предимно слънчево. В следобедните часове ще се развива купеста облачност и на отделни места, главно в планинските райони на Западна и Централна България и северните централни части на страната ще има краткотраен дъжд с гръмотевици. Ще духа слаб, а в Източна България и умерен вятър от..

публикувано на 07.07.25 в 06:35
Галя Георгиева

С. Житен и неговата добра среда

Днес Радиокафе гостува на  с. Житен  в район Нови Искър - Столична община. Първи гости са  Жана Захариева , председател на читалище "Наука-1921" и  Снежа Лозева , библиотекар: „Хората в пенсия имат много време да се веселят и да празнуват. Зарезваме лозите и имаме весела част. Направихме и конкурс „Сладко изкушение“ на женския празник...

публикувано на 06.07.25 в 11:58
поглед към жълтите павета на Царя с Военния клуб и Писателското кафене на съседния ъгъл

Софийски разкази - Радиоразходка по жълтите павета

От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..

публикувано на 05.07.25 в 16:00
Кирила Възвъзова-Каратодорова

Историята оживява: Кирила Възвъзова-Каратодорова, Архиви Първи и Втори

Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..

публикувано на 05.07.25 в 15:00
Младоженци в Германия

Адресите на любовта - композиторът Петко Стайнов

Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..

публикувано на 05.07.25 в 14:00
Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов (вляво)

Най-мощната метъл вечер в парка

TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика.  Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..

публикувано на 05.07.25 в 11:46