Дали ще бъдат спрени две от линиите на нощния градски транспорт - N3 и N4, а другите две - N1 и N2 ще обслужват пътници само в петък и събота, ще реши Столичният общински съвет на следващото си заседание (16 януари), ако предложението в доклада на Ваня Григорова и на Карлос Контрера бъде прието.
Противници на "орязването" на нощните автобусни линии са общински съветници от групата на "Продължаваме промяната"-"Демократична България"/"Спаси София".
"Градският транспорт рабати като система. Затова тя трябва да обхваща максимална част от населението и територията на града и да има сигурност, че това ще продължи във времето. Дори сегашните 4 линии са недостатъчни. Трябва да мислим как да развиваме транспортната мрежа за софиянци, а не да я съсипваме", коментира пред БНР-Радио София председателят на групата ПП-ДБ-СС Борис Бонев.
По думите му, по неофициални данни, нощните пътници вече достигат до около 15 хиляди на месец. И това не са само хора, които се връщат от заведения, но и работещи - хлебари, готвачи, служители в кол центрове и от други професии.
Около 7 хиляди души пътуват от и за Летище София във време, когато няма наземен транспорт до там, отбеляза още Бонев. Над 5 хиляди души работят в района на летището, около 1500 от които в нощните часове.
Общинският съветник припомни, че дискусията за нощния транспорт е започнала и той бе въведен като отговор от подписка с искане на над 33 хиляди души за подобна услуга.
Първата нощна линия N1 е 12-ата най-ефективна автобусна линия, подчерта Бонев. Четирите линии се обслужват от осем шофьори, а недостигът в столичния автотранспорт е за 300. С премахване на нощни маршрути проблемът няма да се реши.
Сключването на Колективния трудов договор се провали, заради споровете са между синдикатите, не между синдикатите и Столичната община. Профсъюзите не могат да се разбират помежду си, отбеляза още Борис Бонев.
Според неговите думи, зеленият билет за пръв път се въведе за два поредни дни, и то заради прогнозата, превантивно, а не заради фактическо увеличаване на замърсяването на въздуха.
Чуйте разговора на Елена Пъневска.

Коментатор във "Форум" на 18 ноември е Иво Анев . Той е доктор по икономика и управление (УНСС). Ръководител и икономически експерт на екип "Историческа баня", създал една от три финансирани от ОП "Софияплан" концепции за възстановяване на северното и източно крило на Централна минерална баня - София. Икономически и финансов консултант на..
По време на национална кръгла маса, организирана от Европейския потребителски център – България (ЕПЦ), бе обърнато особено внимание върху предвижданите промени в Регламент 261 на Европейския парламент, отговарящ за обезщетяване и помощ на пътниците, ползващи въздушен превоз. В документа се засягат правилата за изплащане на причинени вреди и..
В Стара Загора ще се открие най-големият оперен балетен фестивал за оперно и балетно изкуство в България. От 21 ноември, до 7 ноември в града ще се проведе 55-ото му издание . Тази година се отбелязва И 100-годишнината на Старозагорската опера. С операта "Андре Шиние" на 21 и 22 ноември, ще бъде поставено началото на грандиозното..
Изкуственият интелект (AI) става все по-важен елемент в образованието в Европа. Изследването "Future of Education Report" на GoStudent проследява как учители, ученици и родители възприемат технологиите и как се подготвят училищата за внедряването на AI. Проучването обхваща около 5859 родители и техните деца на възраст между 10 и 16..
Златните монети на Цар Фердинанд са сред най-търсените монети не само в България, но и в целия свят . Това съобщи пред БНР-Радио София проф. Константин Дочев, експерт в сферата на нумизматиката с дългогодишен опит. Юбилейните монети , които БНБ пуска периодично, винаги са били предмет на голямо внимание , а те напоследък станаха..
РЦСИ "Топлоцентрала" ще бъде домакин на шестото издание на Фестивала на авторския театър – ФАТ от 21,до 23 ноември 2025 г. Фестивалът ще представи премиерни спектакли, дискусии и театрални работилници, отваряйки пространство за нови идеи и творчески срещи. Тазгодишното издание на ФАТ продължава мисията си като единствения..
На 21, 22 и 23 ноември 2025 г. "Топлоцентрала" ще бъде домакин на шестото издание на Фестивала на авторския театър – ФАТ. В продължение на три дни фестивалът ще представи премиерни спектакли, дискусии и театрални работилници, отваряйки пространство за нови идеи и творчески срещи. Тазгодишното издание на ФАТ продължава мисията си като единствения..