Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светлозар Петров, "JobTigger":

Забавяне на ръста на безработицата и на инфлацията се очаква през 2025 година

Светлозар Петров
Снимка: Катя Василева

Началото на годината традиционно е време за анализи и прогнози. Обръщаме поглед към пазара на труда.  Какъв беше той през 2024-та и какви са прогнозите за 2025-а? Обявите за работа, заетостта, цената на труда  - търсенето и предлагането в различните сектори, как технологиите оформят и влияят на начина, по който работят и се развиват компаниите. 

"Преди всичко трябва да кажем, че през 2024-та имахме рекордно ниска безработица, тоест заетостта беше на най-високото си ниво, откакто е започнал Преходът, така че при всички случаи една добра година: в резултат на инфлацията, но и в резултат на усилията на парламента, прилично увеличение на заплатите – година на благоденствие от гледна точка на трудещите се“, посочи пред Радио София Светлозар Петров – управител на "JobTiger".

  • Ще продължи ли да расте гладът за кадри?

"Липсата на кадри продължава. Естествено, при такава висока заетост недостигът на кадри е съществен. При всички случаи “София не е България“, освен това, има една голяма разлика между Севера и Юга в страната ни – с проблеми в инфраструктурата и от друго естество, бизнесът в Северна България се развива по-бавно, съответно заетостта е по-ниска, има райони с по-висока безработица, докато в Южна България, Тракия е икономическа зона, но не само – Стара Загора, Хасково,  Бургас, нещата вървят доста добре. Надяваме се, че изоставащите региони ще успеят по един или друг начин да наваксат“, коментира той.

По думите му тази ситуация насърчава трудовата миграция – от райони в които заплащането е по-ниско, към София, големите градове и развитите икономически зони.

  • Работа има, но много по-малко нови възможности се появяват на пазара.

Ние сме в една много ниска безработица, но същевременно намалява предлагането на нови работни места във всички сектори, отбеляза Светлозар Петров.
По думите му, наблюдава се консервативно отношение на повечето фирми в наемането на нови хора, което е в резултат на известно икономическо забавяне при експортните ни партньори.

"Тъй като сме малка икономика и голяма част от успешните фирми изнасят своите продукти, услуги и когато търговските партньори, за които работим, имат известни проблеми, намаляват поръчките, което поставя фирмите в по-консервативна позиция", коментира още Светлозар Петров.

Според експерта, работодателите се опитват със собствени ресурси да покрият разликата между липсващите поръчки и разходите, когато е нает персонал, без да прибягват към съкращения и този консерватизъм ще бележи и 2025 година.

  • Хората могат да бъдат спокойни за работните си места.

"Надявам се, че няма да се стигне до по-големи съкращения, тоест, безработицата отново ще остане на ниско ниво и даже при някои очаквани сътресения няма да надмине 5 процента, в момента е около четири", прогнозира той.

Това което ще се случва е, че ще има по-малко отворени работни места, възможно е и ръстът на заплатите да се забави, още повече и инфлацията също ще се забави. Това е основното, което очакваме, каза още Светлозар Петров.

Още интересни аспекти, чуйте в разговора на Катя Василева в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Арман Бабикян и Георги Проданов

"Форум", 09.01.25: Да имаме правителство, но какво?

Продължава седмицата, в която анализатори във "Форум" правят равносметка на 2024-та и споделят очакванията си за 2025 година. Арман Бабикян, пиар експерт и Георги Проданов, политолог днес коментираха какво се случва в момента и какви биха били последствията при възможните изходи от продължаващите преговори за редовно..

публикувано на 09.01.25 в 18:28
Карлос Контрера

Карлос Контрера: Да мислим за подобряване на обслужването там, където е огромният пътникопоток

Заради неефективност на нощния градски транспорт в София Карлос Контрера е предложил съкращаване на линии още през март 2024 година, съобщи пред БНР самият той. Контрера е общински съветник трети мандат и е зам.-председател на Комисията по транспорт в СОС. В доклад (с Ваня Григорова) той се предлага да бъдат спрени две от линиите на нощния..

публикувано на 09.01.25 в 16:57
Енчо Господинов

Една от най-големите беди на нашето време е ерозията на международното хуманитарно право

Ако трябва да търсим в американската съвременна политика два персонажа, които са диаметрално противоположни - това са Джими Картър и Доналд Тръмп, който след около седмица ще влезе в Овалния кабинет. Това заяви журналистът Енчо Господинов в ефира на Радио София. Той разказа, че е бил 27-годишен репортер, когато Джими Картър полага клетва като 39-ия..

публикувано на 09.01.25 в 16:41
Богомил Николов

Богомил Николов: Внимавайте с качеството при преработените храни

Стремежът към поевтиняване е общ знаменател за много хранителни стоки и продукти , които през последните месеци и години видимо са влошили качеството си. Това обикновено става там, където технологиите позволяват използването на евтини заместители . Това коментира пред БНР-Радио София Богомил Николов от Асоциацията на активните..

публикувано на 09.01.25 в 15:50
Борис Бонев

Борис Бонев: Да развиваме системата на обществения транспорт в София, не да я съсипваме

Дали ще бъдат спрени две от линиите на нощния градски транспорт - N3 и N4, а другите две - N1 и N2 ще обслужват пътници само в петък и събота, ще реши Столичният общински съвет на следващото си заседание (16 януари), ако предложението в доклада на Ваня Григорова и на Карлос Контрера бъде прието. Противници на "орязването" на нощните..

публикувано на 09.01.25 в 15:33

Лицата на нощна София ще събере едноименна фотографска изложба

“Лицата на нощна София“ - така е озаглавена предстоящата изложба, за която разказа в предаването “Радиокафе“ музикалният журналист и фотограф Иваничка Кючукова. “Лицата на София и на музиката са важно нещо за мен, но те са важни и за самия град“, отбелязва тя и допълва, че в нейното ежедневие често среща различните лица на София - публиката и..

публикувано на 09.01.25 в 14:41

Постиженията в сферата на роботиката и автоматизацията през 2024 г. в България

Постиженията в сферата на роботиката и автоматизацията през миналата година у нас не са никак малко. В началото на 2024 г. член на ПАРА - Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации, създаде Център за мониторинг и техническа поддръжка на автоматизираните и роботизирани складове на компанията и помага на технологичните операции в..

публикувано на 09.01.25 в 14:05