Началото на годината традиционно е време за анализи и прогнози. Обръщаме поглед към пазара на труда. Какъв беше той през 2024-та и какви са прогнозите за 2025-а? Обявите за работа, заетостта, цената на труда - търсенето и предлагането в различните сектори, как технологиите оформят и влияят на начина, по който работят и се развиват компаниите.
"Преди всичко трябва да кажем, че през 2024-та имахме рекордно ниска безработица, тоест заетостта беше на най-високото си ниво, откакто е започнал Преходът, така че при всички случаи една добра година: в резултат на инфлацията, но и в резултат на усилията на парламента, прилично увеличение на заплатите – година на благоденствие от гледна точка на трудещите се“, посочи пред Радио София Светлозар Петров – управител на "JobTiger".
"Липсата на кадри продължава. Естествено, при такава висока заетост недостигът на кадри е съществен. При всички случаи “София не е България“, освен това, има една голяма разлика между Севера и Юга в страната ни – с проблеми в инфраструктурата и от друго естество, бизнесът в Северна България се развива по-бавно, съответно заетостта е по-ниска, има райони с по-висока безработица, докато в Южна България, Тракия е икономическа зона, но не само – Стара Загора, Хасково, Бургас, нещата вървят доста добре. Надяваме се, че изоставащите региони ще успеят по един или друг начин да наваксат“, коментира той.
По думите му тази ситуация насърчава трудовата миграция – от райони в които заплащането е по-ниско, към София, големите градове и развитите икономически зони.
Ние сме в една много ниска безработица, но същевременно намалява предлагането на нови работни места във всички сектори, отбеляза Светлозар Петров.
По думите му, наблюдава се консервативно отношение на повечето фирми в наемането на нови хора, което е в резултат на известно икономическо забавяне при експортните ни партньори.
"Тъй като сме малка икономика и голяма част от успешните фирми изнасят своите продукти, услуги и когато търговските партньори, за които работим, имат известни проблеми, намаляват поръчките, което поставя фирмите в по-консервативна позиция", коментира още Светлозар Петров.
Според експерта, работодателите се опитват със собствени ресурси да покрият разликата между липсващите поръчки и разходите, когато е нает персонал, без да прибягват към съкращения и този консерватизъм ще бележи и 2025 година.
"Надявам се, че няма да се стигне до по-големи съкращения, тоест, безработицата отново ще остане на ниско ниво и даже при някои очаквани сътресения няма да надмине 5 процента, в момента е около четири", прогнозира той.
Това което ще се случва е, че ще има по-малко отворени работни места, възможно е и ръстът на заплатите да се забави, още повече и инфлацията също ще се забави. Това е основното, което очакваме, каза още Светлозар Петров.
Още интересни аспекти, чуйте в разговора на Катя Василева в звуковия файл.
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..
Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя. Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..