Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 19 януари и 6 февруари от 19:30 часа, в "Топлоцентрала"

Насилието над жени в моноспектакъла "Prima Facie" на актрисата Елена Телбис

Елена Телбис разказа в "Радиокафе"

Елена Телбис б БНР-Радио София
Снимка: Даниел Ненчев

Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството.

В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в Театър 199. Тя показа, че може да пише добре и да прави театър от нищото.

Най-хубавото време е това, с което човек разполага за себе си, твърди акрисата.

"Струва ми се, че трябва да се краде това време независимо дали си в период "много съм заета сега, графикът ми е пълен“, коментира тя.

Специален повод за гостуването на актрисата в предаването “Радиокафе“ бе моноспектакъла “Prima Facie“ (На пръв поглед), който поставя важната тема за насилието над жени, чието представление ще бъде на 19 януари в РЦСИ “Топлоцентрала“.

"Текстът на Сузи Милър е много хубав. За мен поне това е рядкост, да попадна на хубав текст. За мен той е важен тъкмо сега, защото статистиката, че всяка трета жена е жертва на насилие е актуална, за съжаление, а в него се третира тази тема с много точна доза чувство за хумор, за да не навлезе зрителят в някакъв тежък ад, от който няма излизане. За мен всичко е с точните подправки, добре сметнато от авторката, то просто се е изляло“, посочи Елена Телбис.

Интересен факт за авторката Сузи Милър е, че тя цял живот е била адвокат, но практикувайки професията си, тя не вижда нещата да се променят. На всички дела, на които е присъствала, тя разбира как нещата се извъртат, как предполагаемата жертва, която застава на банката за показания от шок и ужас, че се връща към преживяното се обърква, което кара присъстващите да се съмняват, че има някаква нарочност в поведението й.

Сузи Милър се дистанцира от професията си на юрист до такава спенен, че престава да я практикува и се отдава на писането.

“Предпочитам да пиша истории, защото мисля, че по този начин ще стигна до повече хора, защото имам силна убеденост, че това е начинът нещо да се промени“, казва Милър в едно интервю.

“И какво се случва – тя се оказва права, защото след написването на пиесата и след премиерата й, която е в Австралия, се започва да се говори по тази тема, не само от зрителите присъствали на представлението, но разговорите стигат до хората, които пишат законите и практикуват адвокатската професия, впоследствие и във Великобритания и Северна Ирландия. Днес пиесата се играе почти в цяла Европа и съм много щастлива, че я има и в България“, изтъкна Елена Телбис.

Билетите за моноспектакъла "Prima Facie“ с дата 19 януари вече са разпродадени. Една от възможните следващи дати на представлението е 6 февруари.

Говорим ли си достатъчно по важните теми в нашето общество и повече за работния процес върху спектакъла “Prima Facie“ чуйте в разговора с Елена Телбис в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34

90 години БНР - музиката е полет

Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..

публикувано на 25.01.25 в 11:23

90 години БНР - гласовете с отношение

В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..

публикувано на 25.01.25 в 10:01