Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София.
Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник:
"Градчето изглежда много привлекателно, много уютно. По заведенията най-много има туристи от България. Като местно самоуправление имаме проблем с водата, валежите са намаляли с 50%. Но имахме стабилна и успешна година въпреки ситуацията в света.
Надявам се с редовно правителство в България да може вече да се отвори нов пункт за преминаване на работещи и учещи в България. Приблизително населението е 8100, около 45% са се декларирали за българи. Дневно около 1000 души минават границата. Не можем на местно ниво да решим проблема с по-бързото им минаване. Надяваме се и на сериозна българска инвестиция в индустриалната ни зона.
Вярвам, че ще бъдем готови за откриване на българска паралелка както в първи, така и в пети клас. Това бе факт преди две години, но не и миналата." Подробности за партньорствата с България и проблемите в тях - в звуковия файл.
Следва д-р Ангел Йосифов, дългогодишен председател на Националния съвет на българското национално малцинство в Република Сърбия. Сега е член на Националния съвет:
Какви са действията на Националния съвет и какво значи "служебен език" - в звуковия файл.
С нас е и Драгана Николов, юрист, завършила в България и също така член на Националния съвет на българското национално малцинство в Република Сърбия:
"Стараем се да сме в ход с времето. Харесва ми малкия град, не живеем толкова бързо. Имаме хубава природа, планина. Чувствам се щастлива, когато всички около мен са добре. И работата да е удоволствие."
Слушаме и Васил Андреев – Директор на Спортно-туристически център Цариброд:
"Туризмът и спортът имат голямо място в развитието на общината. Завършихме с празника "Дни на Царибродкската сушеница". Предстои плуването за Богоявленския кръст в Нишава на 19.1. А през март ще се представим в Експо-центъра в София. Организираме и спортни лагери за български отбори тук.
Направили сме и апликации за пешеходни и велосипедни маршрути с туристически интересни места. Ние сме малко место с голяма душа. Не само пиене и ядене - те да идват после."
Още за програмата на Спортно-туристически център Цариброд и какво са "видиковците" - в звуковия файл.
Бранислав Васов - член на Общинския изпълнителен съвет със задължения към младите, спорта и културата, също се включва в разговора ни:
Културният ни календар е доста богат. Театърът ни е доста активен. Искаме да работим повече с младите хора, които в момента са тук. Нека после си заминат, но да отнесат от Цариброд хубави знания и хубав опит. Трябва да ги разбираме и да ги слушаме."
Журналистът от Радио-телевизия Цариброд Борис Лазаров е последният ни гост:
"Глобално нещата не са се променили. Все повече хората остават в София. Засега не се получават нещата с инвестициите. Работните места и демографията са ни проблема. Правата ги има, друг е въпросът как ги изпозваме.
Театърът ни излезе с три премиери в 2024, играя в едната. Цял живот се раздавам и на журналистиката, и на театъра, но голямата ми любов е театъра. Той ми е любовницата, а с журналистиката живея."
Какви са темите и проблемите в журналистическата му практика - в звуковия файл.
Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Несистемните партии в българската политика – временна мода или устойчива тенденция -..
Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..
Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..
Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..
Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..
45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли. Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът , включвайки 40 училища. Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си..
През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..