Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София.
Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник:
"Градчето изглежда много привлекателно, много уютно. По заведенията най-много има туристи от България. Като местно самоуправление имаме проблем с водата, валежите са намаляли с 50%. Но имахме стабилна и успешна година въпреки ситуацията в света.
Надявам се с редовно правителство в България да може вече да се отвори нов пункт за преминаване на работещи и учещи в България. Приблизително населението е 8100, около 45% са се декларирали за българи. Дневно около 1000 души минават границата. Не можем на местно ниво да решим проблема с по-бързото им минаване. Надяваме се и на сериозна българска инвестиция в индустриалната ни зона.
Вярвам, че ще бъдем готови за откриване на българска паралелка както в първи, така и в пети клас. Това бе факт преди две години, но не и миналата." Подробности за партньорствата с България и проблемите в тях - в звуковия файл.
Следва д-р Ангел Йосифов, дългогодишен председател на Националния съвет на българското национално малцинство в Република Сърбия. Сега е член на Националния съвет:
Какви са действията на Националния съвет и какво значи "служебен език" - в звуковия файл.
С нас е и Драгана Николов, юрист, завършила в България и също така член на Националния съвет на българското национално малцинство в Република Сърбия:
"Стараем се да сме в ход с времето. Харесва ми малкия град, не живеем толкова бързо. Имаме хубава природа, планина. Чувствам се щастлива, когато всички около мен са добре. И работата да е удоволствие."
Слушаме и Васил Андреев – Директор на Спортно-туристически център Цариброд:
"Туризмът и спортът имат голямо място в развитието на общината. Завършихме с празника "Дни на Царибродкската сушеница". Предстои плуването за Богоявленския кръст в Нишава на 19.1. А през март ще се представим в Експо-центъра в София. Организираме и спортни лагери за български отбори тук.
Направили сме и апликации за пешеходни и велосипедни маршрути с туристически интересни места. Ние сме малко место с голяма душа. Не само пиене и ядене - те да идват после."
Още за програмата на Спортно-туристически център Цариброд и какво са "видиковците" - в звуковия файл.
Бранислав Васов - член на Общинския изпълнителен съвет със задължения към младите, спорта и културата, също се включва в разговора ни:
Културният ни календар е доста богат. Театърът ни е доста активен. Искаме да работим повече с младите хора, които в момента са тук. Нека после си заминат, но да отнесат от Цариброд хубави знания и хубав опит. Трябва да ги разбираме и да ги слушаме."
Журналистът от Радио-телевизия Цариброд Борис Лазаров е последният ни гост:
"Глобално нещата не са се променили. Все повече хората остават в София. Засега не се получават нещата с инвестициите. Работните места и демографията са ни проблема. Правата ги има, друг е въпросът как ги изпозваме.
Театърът ни излезе с три премиери в 2024, играя в едната. Цял живот се раздавам и на журналистиката, и на театъра, но голямата ми любов е театъра. Той ми е любовницата, а с журналистиката живея."
Какви са темите и проблемите в журналистическата му практика - в звуковия файл.
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..