В социалните мрежи се прекратява проверката на факти – т.нар. fact checking . Това провокира широка и силна реакция както от експерти, така и от потребителите. Промените засега важат само за САЩ. Тази промяна води и до логичния въпрос дали са готови социалните мрежи за такава „свобода“, защо е важно да информацията да бъде проверявана, а не се знае и какво ще предизвика цялата тази промяна.
До този момент Меta като организация разчиташе много на външни компании, за да се проверява една информация дали е легитимна, дали съдържа неподходящо съдържание.
Тези организации масово се допитваха до експерти и черпеха информация от самия извор и можеха да определят наистина адекватно дали една информация е фалшива - дали съдържа терористично съдържание, дали в нея има детска порнография, дали е с определени политически наклонности, какъвто е и най-интересния аспект в обществото. Това заяви в ефира на Радио София Красимир Коцев, основател и управител на SoCyber Ltd. Голяма част от професионалния си опит придобива в индустрията за информационна сигурност.
Според него проблемът, е че тези организации все пак са частни компании и не е ясно доколко и дали не са финансирани от определени политически партии, което беше напълно възможно. Това беше традиционния механизъм и в други социални мрежи, които във времето смениха подхода и започнаха да използват т.нар. community notes.
Разликата е, че в community notes вече се прехвърля отговорността към обществото и ние ще можем, с докладване на сведения, да определим дали една информация е легитимна, дали съдържа някакъв злонамерен тип информация, който цели да възбуди в нас определен тип политически подбуди или пък да ни подмами по някакъв начин.
Разликата е, че fact checking-а се допитва до експертно мнение, докато community notes разчита на нас като общество да сме достатъчно осведомени и да имаме реална преценка по една тема дали е фалшива или не.
Все още няма достатъчно ясни доказателства дали работи, но със сигурност Мeta ще трябва да го докаже, най-малкото и заради европейските изисквания. За да бъде приет като адекватен метод за верификация на данните community notes, Facebook ще трябва да направи оценка на риска и да докаже на европейските органи, че това наистина е адекватен метод, че той е достатъчно достоверен, и че обществото наистина може да вземе решение по дадена информация дали тя е достоверна или не.
Още за промените в социалните мрежи - чуйте в разговора на Елисавета Белеганска с Красимир Коцев в звуковия файл.
За поредна година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July. Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. Световната инициатива "Юли без пластмаса" /Plastic Free July/ съществува от 2011г. Тя призовава милиони хора от цял..
Анита Гергова е майка на четири деца, създател на платформата " Осъзнати родители ". Споделя ценни съвети за лесно и леко пътуване с деца, така че семейната ваканция да се превърне в споделено и приятно приключение за цялото семейство. Предварителна подготовка "Убедила съм се, че когато съм подготвена, стресът е по-малък за..
12-дневната война по оста Израел – Иран, с намесата на САЩ за някои приключи неочаквано бързо. Всички обявиха победа. Но тя показа няколко важни неща, коментира пред БНР-Радио София Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество . Израел от дълго време беше потенциалната заплаха над Иран, заради ядрената му програма, но една..
Представяме ви Moving Balkans - танцов шоукейс на държави от Балканите. Регионалната платформа за съвременен танц, Moving Balkans има за цел да провокира съвременния танц, характерен за Балканите - Турция, Гърция, Словения, Хърватска, Албания, България, Румъния, Босна и Херцетовина, Черна гора, Косово, Северна Македония и Сърбия. Дори..
Протестите за съдебна реформа извикват автоматична подкрепа, макар и не на нивата по отношение на медиците. Подкрепят 75,2%, не подкрепят 8,7%. Възможно е тук допълнителна роля да изиграва многогодишната принципна нагласа за недостатъчност на справедливост в обществото ни и традиционното недоверие към институциите. "Анкетата ни е..
Габриел е румънец, който съдбата е изпратила в България. Животът му до момента, го кара да се занимава с доброволческа работа и в социалните мрежи са популярни неговите постове за почистени детски площадки, които са били оставени на произвола на съдбата, изоставени тротоарни пространства и др. Съпругата му е от Варна и с нея има две деца - близнаци на..
Младата българска група Scarlet заслужи вниманието на публиката на няколко пъти във времето - през 2024 година спечелиха Младежкия конкурс за нова песен, организиран от сдружението за автори и композитори “Музикаутор“, а сега имат чисто нова песен озаглавена "Слънчоглед", с която дебютираха в ефира на Радио София и за която разказаха..