Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво (не) знаем за традиционния кукерски маскарад и обичаите на фестивала "Сурва"

Анастасия Стоилова
Снимка: Личен архив

Чаровната Анастасия Стоилова, гостува в предаването "Добър вечер, София“, за да разкаже за не толкова познатата, дори мистична страна на красивия, традиционен български обичай “Сурва“.

За повечето хора думата "сурва" се свързва предимно със сурвакане. Но за хората от пернишкия край тази дума се свързва с маскарадни игри, с широко познатите кукери, които в пернишко и брезнишко наричат сурвакари. 

Този маскараден обред е за изгонване на злите сили и обикновено се случва в нощта на 13-и, срещу 14-и януари в селата на пернишка област, а през последния уикенд на януари в град Перник се провежда Международният  фестивал на маскарадните игри, разказа Анастасия. Самата тя е участник в еуфорията и магията на този ритуал, в сурвакарската  група на село Гигинци, община Брезник.

"С тези изключително симпатични хора се представям, почти през всичките 15 години и съм много щастлива, че са така гостоприемни", коментира тя. Повечето хора, които участват, са от съответните села, или имат свои роднини там. Самата Ани е поканена чрез приятели и така попада в сурвакарската общност.

Казва, че тежестта на чановете които са част от кукерския антураж, варира, а нейните тежат около 20 килограма. В миналото между кукерските групи от различни села отношенията са били враждебни, обикновено се е стигало до бой, дори е имало и смъртни случаи, но днес традицията се е променила и групите си гостуват и общуват приятелски до зори.

"През деня на 14-и започва същинското обикаляне по къщите на селото. Всяка къща трябва да отвори врати, сурвакарите да влязат вътре, да подрънкат и да изгонят злите сили. Смята се за лоша поличба, ако не отвориш врати и не ги пуснеш, защото злото няма да излезе от дома през цялата година", допълни Анастасия Стоилова. 

Традицията тя предава и на своите две дъщери, по-голямата от които е на три години и вече е участвала в ритуала. По-малката - само на две, тази година ще участва за първи път.

Какво представлява кукерският костюм?

"Костюмите сами си ги правим. В частност на нашата група те са от парцали, червено и бяло. Идеята е те да са нарязани на лентички и тъй като ликовете са от пера, да се наподобят някакви страшни птици. Друга част от костюмите на сурвакарите от пернишко са от кожи, маските на лицата им също."  

Какво още правят сурвакарите за кукерския маскарад, какво повелява традицията, когато посетят нечий дом и още интересни подробности чуйте в разговора на Крис и Деси с Анастасия Стоилова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Полицията в Перник предупреждава за румънски измамници на АМ "Струма"

Два опита за измами от румънски граждани са направени на автомагистрала "Струма“, съобщиха от пресцентъра на ОДМВР - Перник. Чужденците спирали автомобилите си в аварийната лента и под предлог, че са закъсали, спирали български коли за помощ. Двата опита за измама са от края на миналата и началото на тази седмица. Те са останали недовършени, като при..

публикувано на 09.04.25 в 16:43
Проф. Симеон Желев

"Бизнес барометър 2024-2025" отчита и отражението на еврозоната, НПВУ, войната в Украйна

Изследването "Бизнес барометър 2024-2025", което УНСС днес представи, цели да проследи нагласите на бизнеса и да бъде база за икономически анализи, които да очертаят перспективи за развитието на пазара на труда, образователната система и икономическата среда. От старта през 1999 до 2011 г. са изпълнени предходните 12 вълни на проекта. Във..

публикувано на 09.04.25 в 16:40

Изложба изследва границите на България,Турция и Гърция чрез изкуство

Връзката на България с близки съседни държави на Балканския полуостров е темата на новооткритата изложба в Националния исторически музей "През призмата на границите“. Експозицията изследва границите между България, Гърция и Турция чрез изкуство и търси дискусията между различни европейски страни. Понастоящем това е нейният втори епизод, първият се..

публикувано на 09.04.25 в 16:10

Георги Тошев представя книгата и документалния филм "Лили" на официална премиера в кино "Одеон"

На 10 април, в кино "Одеон", ще се състои официалната премиера на книгата на журналиста Георги Тошев "Лили". Същата вечер ще бъде представен и документалния филм, посветен на кариерата и живота на Лили Иванова. Книгата и филмът са базирани на редица архивни документи, спомени на хора, попаднали в близкото обкръжение на певицата, както и на правени..

публикувано на 09.04.25 в 15:56

Работна група в СОС ще предлага усъвършенстване на Наредбата за реклама на хазарт

През изминалия мандат на Столичния общински съвет част от съветниците от групата на ПП-ДБ-СС отправиха предложение за ограничаване на рекламата на хазарт върху движимо и недвижимо имущество в Общината. Тогава то не бе подкрепено от управляващото мнозинство на ГЕРБ-СДС в СОС, но законодателните изменения се наложиха от Народното събрание през..

публикувано на 09.04.25 в 15:38
Адв. Деян Драгиев

Адв. Деян Драгиев: Фалитът при физическите лица е социален проблем, който трябва да се регулира

Народното събрание на първо четене три законопроекта за несъстоятелност на физическите лица или т. нар. Закон за личния фалит . Те са внесени от БСП-Обединена левица, ПП-ДБ и Министерския съвет. В същото време от Министерството на правосъдието обявиха, че предстои информационна кампания с разяснения за гражданите кога и при какви..

публикувано на 09.04.25 в 15:17

За първи път българска художничка спечели Международното виртуално биенале "Интуитив 2025"

За първи път Международното виртуално биенале "Интуитив 2025" присъди голямата награда на български творец. Победител е художничката Лиляна Дворянова с картината си "Едновремие". В състезанието се включиха 158 автори - художници и скулптори от 39 страни от цял свят, които се представиха с близо 450 работи. Подгласници на Лиляна Дворянова са..

публикувано на 09.04.25 в 14:05