Хората в района са проявили най-голяма активност при определяне на водещите проекти.
“Наистина нашият район се открои като най-активният в гласуването по тази програма за граждански проекти. Район Панчарево е най-големият столичен район по територия. Всички населени места се включиха много активно при гласуването”, заяви кметът на район Панчарево Евгения Алексиева в предаването “Събуди се, София”.
Според нея това се дължи на факта, че от районната администрация са били много активни в това да подкрепят тези граждански бюджети и да подканват хората да излязат да гласуват.
“Това, което успяхме да направим, е че всяко едно от кметствата даде възможност на жителите да отидат и да гласуват в кметството, като имаше служител на администрацията, който беше със специален достъп, даден от Столичната община, и след попълване на задължителната декларация, дадоха възможност да гласуват”, коментира тя.
От друга страна хората, които са писали проектите, които са кандидатствали за граждански бюджет, са били много активни и са апелирали към хората да гласуват. Подадени са седем районни граждански бюджета, както и два общоградски бюджета. Най-активни в гражданските бюджети са били тези на селата Лозен и Бистрица.
Гражданският бюджет, който печели първо място е за цялостното възстановяване на спортната сграда на стадиона в с. Лозен. Даде се възмоност на едно гражданско сдружение да управлява стадиона в селото. Този проект печели близо 100 хил. лв.
Вторият проект е детски парк “Старата чешма” в с. Лозен, който печели 50 хил. лв. Това ще бъде място за отдих на възрастни и деца, като се предвиждат засаждане на дървета, изграждане на велопътеки, соларна система за осветление, зимна пързалка.
Третият проект е за “Сцена под звездите” на с. Бистрица, чиито бюджет е около 50 хил. лв. Сцената ще бъде ремонтирана и обновена, като включва обезопасяване и укрепване на сцената и места за публиката. Това ще вдъхне нов живот на културните събития в района.
Чуйте целия разговор на Константин Лавсов с кмета Евгения Анатасова в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...