Дванадесетокласничката Александра Петкова от Националната природо-математическата гимназия "Акад. Любомир Чакалов" (НПМГ) в София бе аплодирана от пълна зала с млади учени, след като в рамките на 7 минути представи своя разработка, с която допълва теорията на Келвин за константните вълни.
Това стана преди броени дни по време на Нобеловите награди през декември в Стокхолм.
Възпитаничката на НПМГ бе поканена на Стокхолмския международен младежки научен семинар (Stockholm International Youth Science Seminar), след като спечели първа награда на нисък конкурс за млади ученици (EUCYS) през септември.
Смята се, че приложението на нейното експериментално и теоретично изследване на ъглите на вълните, които оставят движещи се плавателни съдове би довело до намаляване на разхода им на гориво.
Александра бе сред официалните гости на церемонията по връчването на Нобеловите награди заедно с краля на Швеция Карл XVI Густаф и неговото семейство. Срещна с лауреатите на официалната гала-вечеря, проведена в прочутата Златна зала в Кметството на Стокхолм.
Българката бе делегат и на Нобеловите лекции по физика, химия и медицина.
Пред БНР-Радио София Александра Петкова направи радиопрезентация на своята теория за корабните следи и разказа за класирането и вълнуващото участие във форума в Швеция.
Предстои тя да представи България със своята научна разработка на международен форум в Кълъмбъс, Охайо май т.г.
Чуйте разговора на Елисавета Белеганска.
Облачността над страната ще се задържи значителна, като по-съществени разкъсвания ще има в часовете преди обяд. В следобедните часове отново на много места ще превали краткотраен дъжд, в отделни райони с гръмотевици. Вятърът временно ще се ориентира от север-североизток, ще е слаб, в източните райони до умерен. Минималните температури ще бъдат..
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..