Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Каква е ролята на изкуствения интелект в образованието?

Снимка: БТА

Внедряването на изкуствения интелект в класната стая, макар и противоречиво, се разглежда от организации като ЮНЕСКО, ОИСР и Световния икономически форум като ключова стъпка към модернизация на образованието и подготовка на учениците за изискванията на съвременния свят.

Според екипа на Приложна академия за образование "Синдео“, специализирана в обучения за учители, изкуственият интелект играе съществена роля в трансформацията на образователния процес, като въвежда персонализирани подходи към обучението, подобрява достъпа до качествени ресурси и оптимизира преподавателските методологии. Това допринася за по-висока ефективност и по-добри резултати за учащите.

В отговор на тези тенденции и с цел подкрепа на професионалното развитие на учителите,“Синдео“ организира от 22 до 31 януари безплатно практическо обучение на тема "Приложение на изкуствения интелект в образованието“.
Обучението ще бъде водено от Ангел Георгиев – учител и основател на Приложна академия за образование “Синдео“, и Светлин Наков – основател на“СофтУни“.

През Радио София Георгиев разкри каква е основната представа на експертите за присъствието на AI в класната стая.

По думите му, изкуственият  интелект е инструмент като много други, такъв, какъвто е и Уикипедия – един огромен по мащаби сайт.

Ангел Георгиев

“Уикипедия е един огромен ресурс за информация по най-различни теми, един инструмент, който учители, ученици и хора на науката могат да използват за откриване на информация. За мен изкуственият интелект е още един такъв инструмент, който може да направи много повече от това да се намери дадена информация в него. Той може да ни насочи с идеи, с правилния начин за осъзнаване на една теория, или нещо друго. Това е инструмент в помощ на всеки един от нас да свърши нещата, които иска по-бързо и по-успешно, като той не заменя някаква конкретна роля, освен тази за по-бързо търсене на информация и за откриване на правилните аспекти в начина ни на мислене по даден проблем - поясни Георгиев. - АI ни помага да се справим по-добре с някакъв проблем, но не ни замества нас самите в някаква роля, имам предвид учителите.“

Ученици вече използват изкуствен интелект и обикновено по начина, по който са свикнали да използват Гугъл – направи това, кажи ми това, отговори ми на този въпрос…Гугъл е подготвил хората да го използват като източник на информация, допълни Георгиев:

"Изкуственият интелект, всеки един от големите езикови модели не може да замести търсенето, защото то е фактологическо, в определени страници, а AI, не е добър в предаването на фактологичните данни, а в извличане на концепции, изграждане на модели и насочване на съзнанието в една или друга посока."

Според експерта, едно от най-ценните предимства на AI е това, че можеш да го персонализираш да заеме определена роля.
"Съветвам учениците да го използват като помощник учител", каза още той и посочи конкретни примери.

Как учителите възприемат ролята на AI в образованието и как може да участвате в предстоящото обучение, чуйте в разговора на Елисавета Белеганска в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Връченият мандат ще бъде изпълнен

"Форум", 15.01.25: България - 80 дни след последните парламентарни избори

В средата на тази седмица най-после можем да съобщим дълго очакваната новина за редовно правителство. В минутите на днешния "Форум" Иво Инджов и Аркади Шарков коментираха по темите: Кабинетът "Желязков" – състав, перспективи, възможности. Министри и хоризонти пред партиите в коалицията. В седмицата преди встъпването на Доналд Тръмп като..

публикувано на 15.01.25 в 18:25
 Александра Петкова

Светът оценява научна разработка на Александра Петкова от НПМГ

Дванадесетокласничката Александра Петкова от Националната природо-математическата гимназия "Акад. Любомир Чакалов" (НПМГ) в София бе аплодирана от пълна зала с млади учени, след като в рамките на 7 минути представи своя разработка, с която допълва теорията на Келвин за константните вълни . Това стана преди броени дни по време на Нобеловите..

публикувано на 15.01.25 в 16:40

Фестивалът "На кино на село" с 60 прожекции в 10 български села

"На кино на село" е ежегоден фестивал, който стартира в село Трудовец през юли-септември 2024 г. Целта е да се осигури равен достъп до новите кинопродукции в малките населени места в България, чрез изграждане на мрежа от кино-села и местни "кино-будители". За тази година са предвидени 60 прожекции в 10 български села, каза пред Радио София..

публикувано на 15.01.25 в 15:32

Електронна информационна система ще улеснява пълното осиновяване

Нов Правилник за дейността на Съвета за осиновяване е публикуван от социалното министерство за обществено обсъждане. Във връзка с промените в Семейния кодекс от края на 2023 г., социалният министър издаде Наредба за реда за вписването, воденето, съхраняването, поддържането и функционирането на Националната електронна информационна..

публикувано на 15.01.25 в 15:13

И тази година Община Елин Пелин подпомага двойки за асистирана репродукция

В град Елин Пелин тече процедура за приемане на кандидатури за финансово подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми, които живеят на територията на общината. Крайният срокът за прием на документите е 21 февруари. От края на 2023 г. от местната власт е приет Правилник за финансово подпомагане на хора с такива проблеми, съобщи пред..

публикувано на 15.01.25 в 14:40
Група Affection  с колоритната Яна Спиридонова

2025-а започва като най-добрата година за група "Affection"

Музикантите от група Аffection пристигнаха от Казанлък, за да свирят и пеят, както и да разкажат за себе си в предаването “Добър вечер, София“. Те са петима, без своя талисман, който остана забулен в мистериозна тайна. “След два месеца Affection ще навърши двайсет години и мисля, че 2025-а започва като най-добрата в нашата история..

публикувано на 15.01.25 в 14:31
Игната Василева и Теодора Дончева

Изложбата "Градини на вдъхновението" като бягство от сивотата на зимата

"Градини на вдъхновението" e изложба на 6 художнички в различни жанрове на изобразителното изкуство. Експозицията ще бъде открита тази вечер в галерия-книжарница "София прес". Това е втора такава изложба, която събира няколко художнички, като предишната изложба е от преди няколко години и носеше името “Градините на София”. Тогава, според кураторът на..

обновено на 15.01.25 в 13:46