Внедряването на изкуствения интелект в класната стая, макар и противоречиво, се разглежда от организации като ЮНЕСКО, ОИСР и Световния икономически форум като ключова стъпка към модернизация на образованието и подготовка на учениците за изискванията на съвременния свят.
Според екипа на Приложна академия за образование "Синдео“, специализирана в обучения за учители, изкуственият интелект играе съществена роля в трансформацията на образователния процес, като въвежда персонализирани подходи към обучението, подобрява достъпа до качествени ресурси и оптимизира преподавателските методологии. Това допринася за по-висока ефективност и по-добри резултати за учащите.
В отговор на тези тенденции и с цел подкрепа на професионалното развитие на учителите,“Синдео“ организира от 22 до 31 януари безплатно практическо обучение на тема "Приложение на изкуствения интелект в образованието“.
Обучението ще бъде водено от Ангел Георгиев – учител и основател на Приложна академия за образование “Синдео“, и Светлин Наков – основател на“СофтУни“.
През Радио София Георгиев разкри каква е основната представа на експертите за присъствието на AI в класната стая.
По думите му, изкуственият интелект е инструмент като много други, такъв, какъвто е и Уикипедия – един огромен по мащаби сайт.
“Уикипедия е един огромен ресурс за информация по най-различни теми, един инструмент, който учители, ученици и хора на науката могат да използват за откриване на информация. За мен изкуственият интелект е още един такъв инструмент, който може да направи много повече от това да се намери дадена информация в него. Той може да ни насочи с идеи, с правилния начин за осъзнаване на една теория, или нещо друго. Това е инструмент в помощ на всеки един от нас да свърши нещата, които иска по-бързо и по-успешно, като той не заменя някаква конкретна роля, освен тази за по-бързо търсене на информация и за откриване на правилните аспекти в начина ни на мислене по даден проблем - поясни Георгиев. - АI ни помага да се справим по-добре с някакъв проблем, но не ни замества нас самите в някаква роля, имам предвид учителите.“
Ученици вече използват изкуствен интелект и обикновено по начина, по който са свикнали да използват Гугъл – направи това, кажи ми това, отговори ми на този въпрос…Гугъл е подготвил хората да го използват като източник на информация, допълни Георгиев:
"Изкуственият интелект, всеки един от големите езикови модели не може да замести търсенето, защото то е фактологическо, в определени страници, а AI, не е добър в предаването на фактологичните данни, а в извличане на концепции, изграждане на модели и насочване на съзнанието в една или друга посока."
Според експерта, едно от най-ценните предимства на AI е това, че можеш да го персонализираш да заеме определена роля.
"Съветвам учениците да го използват като помощник учител", каза още той и посочи конкретни примери.
Как учителите възприемат ролята на AI в образованието и как може да участвате в предстоящото обучение, чуйте в разговора на Елисавета Белеганска в звуковия файл.
Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира." Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..
Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..
Фантастичният фестивал „ През 9 земи “ - представят ни го организаторът Стефан Караманов и един от участниците, писателят и кинокритик – Благой Иванов: "Целим среда между клубните, форумни срещи и големите комерсиални събития, силен компонент е, че го правим извън града. Отиваш на фантастично място и сме средно сериозни като съдържание - лекции плюс..
BoostBalance – балансът в работа - родителство - доброволчество, който не включва изперкване. С нас е Емануела Иванова от TimeHeroes: "Общата тема се роди в екипа, когато в екипа започнаха да се раждат деца. Като родители и професионалисти се сблъскахме с едни и същи неща. Започваш да се усещаш, че не можеш да провеждаш нормален разговор с..
Театралният спектакъл „ Космосът на чудесата “ с премиера на 10 април в София. Спектакълът е създаден в рамките на европейския проект Please ASK! за продуциране на театрални произведения в сътрудничество с учени, комуникатори на науката и научни институти. Гостуват ни Димитър Узунов – артистичен директор и д-р Владимир Божилов – научен..
Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..