От синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" категорично настояват да се въведе незабавно оценка „дисциплина“, която да стимулира ученици и родители, формирали добро възпитание; учителите да могат регламентирано да отправят послания, не само към учениците, но и към техните родители, при нарушаване на училищния правилник; да се прилага безпрекословно забраната за използване на телефони в училище.
Оценката за дисциплината може да се въведе с промени в Закона за предучилищното и училищното образование. Тя би могла да бъде част от общия сбор оценки, които се вземат предвид при класиране на ученик в предпочитано училище.
От профсъюза предлагат още при отказ на родители да им се налага финансова санкция от 500 лева.
Обществото очаква по-добро качество на българското образование, но това не може да се случи без съществена реформа, която започва от възпитанието, преминава през превенцията на агресията и продължава с изграждането на личности, коментира пред БНР-Радио София д-р Юлиян Петров - председател на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа".
По думите му, съществуващите в момента инструменти в тази насока много трудно се използват и прилагат административно. Българските учители са в трудна ситуация. Те не могат по никакъв начин да задължат родителите да съдействат ефективно.
"Искаме да има комуникация между училищни власти и родители, да има превенция на лошите изключения при проблемни ученици. Санкцията е въпрос на уточнения. За нас е важно да се приеме философията, да признаем, че има проблем."
"Проблем с дисциплината в училище има, макар и не навсякъде. Обикновено учителските екипи и ръководствата се справят. Шуми се, ако проблемът не се преодолява, ако има напрежение", смята Зорница Трифонова - специалист "Образователни програми и социално-емоционално учене" в асоциация "Родители".
Решението със санкция – оценка за ученика или глоба за родителя, е бързо, но показва безсилието на системата да реагира.
Преди да се въведе оценка за дисциплината, трябва да е ясно какво се цели и какво ще се постигне с нея.
Трифонова е убедена, че най-често оценката само маркира наличието на проблем, но не води автоматично до промяна в поведението на детето.
"Повече ще помогне, ако се потърсят причините за нарушаването на дисциплината. Да се окаже подкрепа, да бъдем добронамерени. Порицаването не е превенция. Училището трябва да ползва услугите на повече специалисти. Решенията трябва да се обсъдят с всички заинтересовани страни."
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..