Граждани протестираха мирно днес на площада пред Президентството с искания за "нормален достъп" до Витоша.
Под това трябва да се разбира задължително работещи лифтове, както и повече автобуси до планината, обясни участник пред БНР-Радио София.
Там не е паркинг, ограничението за автомобили от 10 до 15 ч. не е достатъчно. Защото мнозина скиори се качват с коли сутринта.
"Искаме лифтове от повече точки към по-високите части на Витоша. Няма нужда от ремонт, пребоядисването няма да направи лифтът по-сигурен или достъпен за хора с увреждания, както е по света."
"Имам малко дете и искам да го възпитам в любов към планината – допълни майка. – Искаме лифт и удобни рейсове."
През годините Витоша е парцелирана и завладяна, коментира участник в демонстрацията.
"Когато се възстановят лифтовете, трябва да бъдат социална услуга, каквато е и градският транспорт в София. Някога с картите за градския транспорт използвахме и лифта", спомни си друг протестиращ.
Съоръженията са стари и амортизирани, нуждаят се от подмяна – заяви пред Радио София Ема Паунова от "Витоша ски". Градът се е разраснал значително в сравнение с времето, когато са строени лифтовете.
По думите ѝ, подмяната е възпрепятствана нормативно, защото би се възприела като ново строителство, а това е забранено от Закона за горите. Много хора и институции са свързани с този въпрос.
"Надяваме се да се подобрят законовите условия", подчерта Паунова.
Общинският съветник Димитър Петров цитира кмета Васил Терзиев и очакванията, че до края на мандата софиянци ще имат работещ лифт.
За ограничението на автомобили към Витоша от 18 януари разясни Борис Самарджиев, главен експерт в дирекция "Транспорт" в Столичната община.
Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира." Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..
Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..
Фантастичният фестивал „ През 9 земи “ - представят ни го организаторът Стефан Караманов и един от участниците, писателят и кинокритик – Благой Иванов: "Целим среда между клубните, форумни срещи и големите комерсиални събития, силен компонент е, че го правим извън града. Отиваш на фантастично място и сме средно сериозни като съдържание - лекции плюс..
BoostBalance – балансът в работа - родителство - доброволчество, който не включва изперкване. С нас е Емануела Иванова от TimeHeroes: "Общата тема се роди в екипа, когато в екипа започнаха да се раждат деца. Като родители и професионалисти се сблъскахме с едни и същи неща. Започваш да се усещаш, че не можеш да провеждаш нормален разговор с..
Театралният спектакъл „ Космосът на чудесата “ с премиера на 10 април в София. Спектакълът е създаден в рамките на европейския проект Please ASK! за продуциране на театрални произведения в сътрудничество с учени, комуникатори на науката и научни институти. Гостуват ни Димитър Узунов – артистичен директор и д-р Владимир Божилов – научен..
Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..