Младежки работници, служители на младежки центрове или НПО, дори действащи учители могат безплатно да получат допълнителна компетентност и умения, ако кандидатстват и станат участници в т.нар. Академия за младежки работници "Мисия Ментор".
За целта организаторите от сдружение "Ре-Акт" търсят хора, които започват или имат някакъв опит за работа с млади хора (от 13-15 до 30 години), взаимодействат с тях на терен, по места, обясни пред БНР-Радио София Любен Георгиев от организацията:
"Когато дадеш голям диапазон на действие и свобода, младите хора изказват мненията си, предлагат и новаторски идеи. Младежките работници ще бъдат групови ментори, не индивидуални, участниците в Академията ще менторират неформални младежки групи. Може да изпълняват функция на консултант, на ръководител на екип или да бъдат част от самия екип. Искаме да предоставим работещ инструмент от гледна точка на оскъдността на ресурси и други предизвикателства. Младеж, които е реализирал някаква инициатива, има по-широк хоризонт пред себе си. Има самочувствие и перспективи. Със знания и практически действия искаме да насърчим поколение от млади хора, които са по-отракани и инициативни. Убедени сме, че ефектът е дълготраен".
По думите на Георгиев, младежката работа не е нещо ново за България. Имаме младежки домове, в които деца и младежи се занимават в областта на изкуствата, често пъти към общински центрове и читалища. Но не само в малки селища, а и в по-големи градове понякога е трудно да се намерят хора за младежки работници.
В това отношение финландската система е една от най-добрите, Сърбия също е по-развита от нас.
Младежкият работник "ползва много шапки", устойчивостта е важна за такъв човек. Той не налага решения, а слуша младите хора и заедно с тях реализира нещо, обясни още Любен Георгиев.
Срокът за кандидатстване в Академия за младежки работници "Мисия Ментор" вероятно ще се удължи от края на януари до средата на февруари.
Обучението ще е 3-степенно и започва в края на февруари.
Чуйте разговора на Лили Големинова.
Европейският парламент прие на 19 юни з аконодателни мерки , с които се предлага забрана за продажба на кучета и котки в магазини за домашни любимци. Защо тази забрана е важна стъпка към хуманното отношение към тези животни, пред БНР-Радио София коментира Ивелина Иванова , координатор към отдел "Програми" в българския офис на..
20 на сто от населението в България е с прекъснати здравноосигурителни права . Солидарният модел на задължително здравно осигуряване у нас е залегнал в Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) от 1998 г. и се осъществява чрез Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Този модел е проектиран да осигури достъп до медицинска помощ за всички..
Елийн Офтедал е изпълнителен директор на Норвежката велосипедна асоциация, със седалище в Осло. В ефира на Радио София тя разказа, защо въвеждането на ограничение в скоростта до 30 километра в час в населените места е нейна лична кауза. “Знаем кой е най-лесният и най-евтиният начин да предизвикаме повече хора да карат колело или дори да се..
"Малката Елфа“ е спектакъл за приятелството, за силата на въображението и за смелостта да обичаш. "С нежност и хумор тази театрална феерия ни напомня, че понякога най-големите чудеса се раждат именно тогава, когато вярваме истински и не се боим да отворим сърцата си за невидимото, което ни заобикаля", казват от Младежкия театър за постановаката...
Международна конференция, свързана с климатичните промени, се провежда ежегодно в различни градове и държави. Тази година домакин е Бразилия. С това събитие е свързана международната щафетна колоездачта инициатива COP30 Bike Ride , която обединява стотици колоездачи от цял свят. В рамките на шест месеца участници от Европа,..
Кметът на столичния район "Младост" Ивайло Кукурин заговори за натиск - получил е "конкретно предложение" за негов заместник без обсъждания и аргументи. Това сподели самият той с пост във Facebook. "Беше к онкретно предложение - за конкретен човек, на конкретна позиция . Без обсъждане на професионален опит, без конкурс, без реален процес на..
3D картата, показваща възможното застрояване в столицата има нужда от доброволческа работа. Една от най-честите търсените функции на картата е да се отбележат сградите, които са вече в строеж или построени. С пускането на проекта, са използвани фотореалистични 3D карти на Google, които за съжаление показват състоянието на града преди две години...