15 милиона лева годишно е прогнозната стойност необходима за биомаркерна диагоностика на онкологичните заболявания у нас. Това е 0, 02 процента от целия бюджет на Националата здравноосигурителна каса за година, а същевременно за 2025 година са предвидени до 5 милиона лева за подобни изследвания. Това обедини за пореден път пациентски организации и лекари, които настояват средствата да бъдат увеличени, за да се прилагат ефективни и прецизни терапии за онкоболните.
След като от миналата година Румъния пое изцяло финансирането на биомаркерните изследвания за онкозаболявания, България остана единствената страна в ЕС, която не отделя публичен ресурс за това. Боряна Ботева, председател на УС на Сдружение за развитие на българското здравеопазване, пояснява повече:
"Към настоящия момент около 40 лекарствени продукта за 60 индикации се покриват от Здравната каса като лечение, но за съжаление, биомаркерната диагностика не се покрива от Здравната каса, за момента тя покрива само един биомаркер за рак на гърдата.“
Националната здравноосигурителна каса заплаща само едно изследване за рак на гърдата /HER-2/. Голяма част от пациентите трябва сами да осигурят и заплатят биомаркерните тестове, а за част от тях изследванията се покриват чрез временни дарителски програми от фармацевтичните компании, тъй като без тези изследвания лечението на пациентите не може да бъде предписано от лекар и заплатено от НЗОК. За някои индикации, поради нуждата да се тестват няколко биомаркера, сумата, която пациентът и неговите близки трябва да заплатят, е от няколко стотин до няколко хиляди лева.
На практика пациентите не могат да получат нито един от тези лекарствени продукти, ако предварително не се направят един или няколко от необходимите биомаркерни изследвания, нужни, за да се избере най-подходящата за съответния пациент терапия.
А в момента съвременното лечение на онкологичните заболявания е изцяло в сферата на персонализираната и прецизираната медицина.
“Вече не говорим за рак на гърдата, а за рак на гърдата с определен хистохематологчен резултат и определен генетичен профил. Като именно тези характеристики са ключови в терапевтичния подход“, подчерта д-р Любомир Балабански, молекулярен генетик.
Той допълни, че по негови лични наблюдения един от всеки трима пациенти не може сам да заплати биомаркерната диагностика.
През 2024 г. е изработена и внесена амбулаторна процедура, предложение към НЗОК, което е представено пред Надзорния съвет, за да бъдат финансирани биомаркерните изследвания, но до момента този проект не е разгледан, каза от своя страна адв. Силвия Величкова, представител на пациентите в Надзорния съвет на касата:
“Никой не застава открито против тези предложения. Аз мисля, че причините са две – първата е, че няма смислени аргументи НЗОК да продължи да не заплаща за биомаркерна диагностика. Втората е, че никой не желае открито да каже и да заяви позиция, че е против онкоболните да получат правилно и ефективно лечение.
За пореден път виждаме как Здравната каса се грижи за бюджета си в ущърб на пациента, този подход обаче не й спестява никакви средства, а напротив – я натоварва с повече разходи. Средствата, които прогнозно ще бъдат необходими за изследване на всички онкоболни, за всички биомаркери за 1 година, ще бъдат приблизително 15 милиона лева, това представлява 0,02 процента от годишните разходи на НЗОК“.
Адв. Пламен Таушанов, председател на УС на Българска асоциация за закрила на пациентите пък смята, че НЗОК не се интересува от качеството на предоставената медицинска помощ:
"Повече от 10 години с представители на Министерство на финансите и други представители на държавата се обсъжда, че Здравната каса трябва да се интересува от качеството на предоставената медицинска помощ, а не просто едни пари как да бъдат изразходвани и усвоени“, изтъкна той.
Чуйте репортажа на Златина Петкова в звуковия файл.
Над 30 български и международни артисти преобразяват над 1000 кв. м от подлеза между бул. “Гоце Делчев“ и бул. “П. Ю. Тодоров“ в София. Работата им е в рамките на Фестивала за улично изкуство Sofia Urban Art – част от Културния календар на Столична община. Събитието се организира от Sofia Graffiti Tour, съобщават от "Московска" 33. Тазгодишното..
През днешния ден ще бъде слънчево, в следобедните часове и горещо. Ще духа слаб, в югоизточните райони до умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще бъдат между 31° и 36°, в София – около 32°. В планините ще бъде слънчево. Ще духа слаб до умерен североизточен вятър. Максималната температура на височина 1200 метра ще бъде около..
На 1 юли в едно от местата за културни събития в столицата, любителите на съвременна българска поезия, имаха възможност да се съберат и да слушат нови и вдъхновяващи стихове. Поезията не е нишово изкуство, но е по-бутикова и публиката на поезията не е съизмерима с тази на прозата, но снощи хората опровергаха това. “На сцената излязохме 21 поета от..
Статистиката за пътната безопасност у нас е повече от тревожна. Според данни на ИПБ, от началото на годината са загинали 10 деца вследствие ПТП, което е пет пъти повече отколкото за същия период на миналата година. Ранените деца също са повече (553 срещу 514). Повечето загинали деца (7 от 10) са били пътници в превозни средства, а..
“Продължаваме промяната” понесоха поредица от удари на общинско ниво и оставката на Кирил Петков е само продължение на тези събития. “Общинската политика също е политика, особено когато става въпрос за политиката на столичния град”. “Очевидно тече кампания на властта срещу тях, както те самите определиха”, казва политологът. В същото време, според него,..
Столичната община започна обновяване на пътната маркировка в града, с акцент върху пешеходните пътеки, улиците и булевардите. Дейностите са стартирали от основните булеварди и най-натоварените пешеходни пътеки, уточниха от Столичната община. Вече има положена маркировка на булевардите "Цар Освободител", "Христо Ботев", "Скобелев", част от..
Георги Арнаудов е безспорно един от най-изпълняваните съвременни български композитори и у нас, и по света. Един от най-интригуващите и търсещите. От тези, който проглеждат отвъд видимото, под повърхността. Логично, той е и композитор във фокус на тазгодишното издание на Международния музикален фестивал "Софийски музикални седмици“. И тази вечер от..