Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва нов цикъл от популярни лекции, посветени на историята на българското изкуство

Цикълът е от осем лекции "Два века изкуство в България"

Петко Желязов и Кристина Тужарова
Снимка: Боян Бочев
Тази година започва нов цикъл от популярни лекции, посветени на историята на българското изкуство. Лекциите, обединени под заглавието "Два века изкуство в България", ще се проведат в Център 24.

Цикълът от осем лекции ще проследи сложната и многопластова картина на културните и художествени процеси, които съпътстват развитието на България от началото на XIX век.

Освен това ще бъде изследван и начинът, по който изкуството отразява стремежите и мечтите на една млада нация, изправена пред предизвикателствата на изграждането на своята идентичност, и как то се адаптира към променящите се исторически реалности.

Лекциите ще проследят два века, в които българските художници създават уникална културна идентичност – синтез между византийските източно православни традиции, османското наследство и европейския академизъм.

“Аз обичам изкуството. Така съм възпитан. Майка ми е възпитаник на Художествената академия. Има силни семейни традиции в моето семейство. Съпругата ми също се е занимавала с история на изкуството.

Аз най-вече обичам да го консумирам. Забелязах с времето, че с лекота мога да говоря за хора като Миро, Кандински или Магрит, отколкото за хора като Иван Милев или Джордж Папазов. Установих, че далеч по-малко познавам българския контекст, българските художници и българските художествени течения”, казва Петко Желязов, организатор на лекциите.

“Масово хората нямат време или близки източници, от които да се запознаят с нашите художници. Има огромно море от информация за известните имена. Всеки музей и всяка галерия популяризира максимално своите художници - издават се албуми, правят се филми, така че те стават супер звезди в един момент.

При нас също има вече такова раздвижване от много години и някои прекрасни галерии като Софийска градска галерия, правят много прекрасни неща”, допълва лекторът на събитията Кристина Тужарова от проекта “История на изкуството за любители”.

“Крайно необходимо е да започнат да се случват неща и по кварталите, като се сложи приоритет и на местни представители на културния живот на квартала. Това е фундаментално идеята, която искам да реализирам чрез това пространство Център 24”, допълва Петко Желязов.

Това, което той иска да направи, е да се излезе от клишето и да не се мисли за българската култура - изобразително изкуство или литература, като за провинциално изкуство, защото сред българското изкуство има редица представители, които могат да се наредят напълно заслужено до всяко от големите имена на световното изкуство. 

Чуйте целия разговор на Боян Бочев с Петко Желязов и Кристина Тужарова в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
поглед към жълтите павета на Царя с Военния клуб и Писателското кафене на съседния ъгъл

Софийски разкази - Радиоразходка по жълтите павета

От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..

публикувано на 05.07.25 в 16:00
Кирила Възвъзова-Каратодорова

Историята оживява: Кирила Възвъзова-Каратодорова, Архиви Първи и Втори

Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..

публикувано на 05.07.25 в 15:00
Младоженци в Германия

Адресите на любовта - композиторът Петко Стайнов

Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..

публикувано на 05.07.25 в 14:00
Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов (вляво)

Най-мощната метъл вечер в парка

TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика.  Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..

публикувано на 05.07.25 в 11:46
Данита Заричинова

Колкото по-малък досег с пластмасата, толкова по-добре за нас

За поредна година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July.  Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. Световната инициатива "Юли без пластмаса" /Plastic Free July/ съществува от 2011г. Тя призовава милиони хора от цял..

публикувано на 05.07.25 в 10:40

Как да пътуваме спокойно и безопасно с деца, когато отиваме на почивка

Анита Гергова  е майка на четири деца, създател на платформата " Осъзнати родители ". Споделя ценни съвети за лесно и леко пътуване с деца, така че семейната ваканция да се превърне в споделено и приятно приключение за цялото семейство. Предварителна подготовка "Убедила съм се, че когато съм подготвена, стресът е по-малък за..

публикувано на 04.07.25 в 17:17
Пламен Димитров

Пламен Димитров: Атаките над Иран показаха, че за САЩ Израел е по-важен военен съюзник от НАТО

12-дневната война по оста Израел – Иран, с намесата на САЩ за някои приключи неочаквано бързо. Всички обявиха победа. Но тя показа няколко важни неща, коментира пред БНР-Радио София Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество . Израел от дълго време беше потенциалната заплаха над Иран, заради ядрената му програма, но една..

публикувано на 04.07.25 в 16:30