Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва нов цикъл от популярни лекции, посветени на историята на българското изкуство

Цикълът е от осем лекции "Два века изкуство в България"

Петко Желязов и Кристина Тужарова
Снимка: Боян Бочев
Тази година започва нов цикъл от популярни лекции, посветени на историята на българското изкуство. Лекциите, обединени под заглавието "Два века изкуство в България", ще се проведат в Център 24.

Цикълът от осем лекции ще проследи сложната и многопластова картина на културните и художествени процеси, които съпътстват развитието на България от началото на XIX век.

Освен това ще бъде изследван и начинът, по който изкуството отразява стремежите и мечтите на една млада нация, изправена пред предизвикателствата на изграждането на своята идентичност, и как то се адаптира към променящите се исторически реалности.

Лекциите ще проследят два века, в които българските художници създават уникална културна идентичност – синтез между византийските източно православни традиции, османското наследство и европейския академизъм.

“Аз обичам изкуството. Така съм възпитан. Майка ми е възпитаник на Художествената академия. Има силни семейни традиции в моето семейство. Съпругата ми също се е занимавала с история на изкуството.

Аз най-вече обичам да го консумирам. Забелязах с времето, че с лекота мога да говоря за хора като Миро, Кандински или Магрит, отколкото за хора като Иван Милев или Джордж Папазов. Установих, че далеч по-малко познавам българския контекст, българските художници и българските художествени течения”, казва Петко Желязов, организатор на лекциите.

“Масово хората нямат време или близки източници, от които да се запознаят с нашите художници. Има огромно море от информация за известните имена. Всеки музей и всяка галерия популяризира максимално своите художници - издават се албуми, правят се филми, така че те стават супер звезди в един момент.

При нас също има вече такова раздвижване от много години и някои прекрасни галерии като Софийска градска галерия, правят много прекрасни неща”, допълва лекторът на събитията Кристина Тужарова от проекта “История на изкуството за любители”.

“Крайно необходимо е да започнат да се случват неща и по кварталите, като се сложи приоритет и на местни представители на културния живот на квартала. Това е фундаментално идеята, която искам да реализирам чрез това пространство Център 24”, допълва Петко Желязов.

Това, което той иска да направи, е да се излезе от клишето и да не се мисли за българската култура - изобразително изкуство или литература, като за провинциално изкуство, защото сред българското изкуство има редица представители, които могат да се наредят напълно заслужено до всяко от големите имена на световното изкуство. 

Чуйте целия разговор на Боян Бочев с Петко Желязов и Кристина Тужарова в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тръмп обича да сочи и да му аплодират

"Форум", 21.01.25: Какво (не) каза Тръмп в речта си след клетвата?

Тази вечер седмичните коментатори във "Форум", предизвиквани от Константин Лавсов, обсъждаха горещи новини и по-дълготрайни проблеми: Инаугурацията на Тръмп Прекалено ли беше вниманието на българските медии и дали не е резултат на политическа поръчка? Какво (не) каза новият американски президент в речта си след клетвата?  Мощните, богати..

публикувано на 21.01.25 в 19:00

Какво можем да изгубим, ако игнорираме кризата с изчезващото биоразнообразие?

Ново изследване, водено от природозащитната организация WWF, сочи, че жизненоважните услуги, с които дивата природа осигурява ежедневния ни живот, не получават нужното обществено внимание . Експертите предупреждават, че този пропуск може да има пагубни последствия както върху околната среда, така и върху нас – хората. Изследването,..

публикувано на 21.01.25 в 17:30
Снимки: Надежда Герова

Бабинден в "Майчин дом"

Денят на родилната помощ, още познат и като Бабинден, за поредна година бе отбелязан тържествено в първата у нас Акушеро-гинекологична болница – "Майчин дом". В аулата на лечебното заведение присъстваха лекари, акушерки, анестезиолози и обучаващи се студенти. Отслужена бе и света литургия. Изпълнен бе и ритуалът по измиването на ръце със..

публикувано на 21.01.25 в 16:58
Мая Райкова

Джаз академията на Биг бенда на БНР ще представи в концерт авторски творби на млади музиканти

Мая Райкова е продуцент "Поп и джаз" в Българското национално радио (БНР). В предаването “Радиокафе“ тя разказа за предстоящ концерт в Джаз академията на Биг бенда на БНР, в която редом с опитните музиканти от Биг бенда, застават млади музиканти, които са не по-малко опитни, защото имат сериозен стаж в различни формации, но за някои от тях,..

публикувано на 21.01.25 в 16:55

Петър Ганев: Да гледаме първите действия на Тръмп, но и на новата Европейска комисия

Предизвикателствата пред Европа стават повече с идването на 47-ия президент на САЩ – и по отношение на зелените политики, и по отношение на сигурността и отбраната, относно търговската политика и други. Голямата част от търговията на Стария континент е вътрешнообщностна – в рамките на ЕС, но немалка част от стоките – особено от силните..

публикувано на 21.01.25 в 16:29

Първо студио на БНР ще бъде домакин на концерта "Петолиния и вдъхновения"

Първо студио на БНР ще бъде домакин на концерта "Петолиния и вдъхновения“ на 5 февруари от 19.00 часа. Проектът е на композитора Костадин Генчев, който изследва пресечната точка между класическата музика и българския фолклор. Диригент ще бъде Любомир Денев-син, а публиката ще чуе нестандартни инструментални съчетания – гъдулка и виола, кавал и..

публикувано на 21.01.25 в 15:55
Петър Бунев

Петър Бунев: За нужната промяна в жп транспорта един мандат няма да е достатъчен

Българските железници са в по-лошо състояние отколкото преди 30 години . Няма развитие през годините. Средствата са недостатъчни за поддръжка, да не говорим за нови линии. Европейското финансиране е за определени линии и за европейските коридори. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Бунев , председател на Синдиката на..

публикувано на 21.01.25 в 15:48