Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва нов цикъл от популярни лекции, посветени на историята на българското изкуство

Цикълът е от осем лекции "Два века изкуство в България"

Петко Желязов и Кристина Тужарова
Снимка: Боян Бочев
Тази година започва нов цикъл от популярни лекции, посветени на историята на българското изкуство. Лекциите, обединени под заглавието "Два века изкуство в България", ще се проведат в Център 24.

Цикълът от осем лекции ще проследи сложната и многопластова картина на културните и художествени процеси, които съпътстват развитието на България от началото на XIX век.

Освен това ще бъде изследван и начинът, по който изкуството отразява стремежите и мечтите на една млада нация, изправена пред предизвикателствата на изграждането на своята идентичност, и как то се адаптира към променящите се исторически реалности.

Лекциите ще проследят два века, в които българските художници създават уникална културна идентичност – синтез между византийските източно православни традиции, османското наследство и европейския академизъм.

“Аз обичам изкуството. Така съм възпитан. Майка ми е възпитаник на Художествената академия. Има силни семейни традиции в моето семейство. Съпругата ми също се е занимавала с история на изкуството.

Аз най-вече обичам да го консумирам. Забелязах с времето, че с лекота мога да говоря за хора като Миро, Кандински или Магрит, отколкото за хора като Иван Милев или Джордж Папазов. Установих, че далеч по-малко познавам българския контекст, българските художници и българските художествени течения”, казва Петко Желязов, организатор на лекциите.

“Масово хората нямат време или близки източници, от които да се запознаят с нашите художници. Има огромно море от информация за известните имена. Всеки музей и всяка галерия популяризира максимално своите художници - издават се албуми, правят се филми, така че те стават супер звезди в един момент.

При нас също има вече такова раздвижване от много години и някои прекрасни галерии като Софийска градска галерия, правят много прекрасни неща”, допълва лекторът на събитията Кристина Тужарова от проекта “История на изкуството за любители”.

“Крайно необходимо е да започнат да се случват неща и по кварталите, като се сложи приоритет и на местни представители на културния живот на квартала. Това е фундаментално идеята, която искам да реализирам чрез това пространство Център 24”, допълва Петко Желязов.

Това, което той иска да направи, е да се излезе от клишето и да не се мисли за българската култура - изобразително изкуство или литература, като за провинциално изкуство, защото сред българското изкуство има редица представители, които могат да се наредят напълно заслужено до всяко от големите имена на световното изкуство. 

Чуйте целия разговор на Боян Бочев с Петко Желязов и Кристина Тужарова в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
От добрата идеята до реализацията няма пречки, стига желание да има

"Форум", 03.04.25: Изберете: "Съсипаха я тая държава" или градивна гражданска активност

На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..

публикувано на 03.04.25 в 18:40

Иванка Динева: През последната година са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации

Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..

публикувано на 03.04.25 в 17:20

Младите хора са все по-съпричастни към доброволчество и каузи

Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..

публикувано на 03.04.25 в 16:51

Ще стане ли София инвеститор за общинските жилища?

В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС)  да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..

публикувано на 03.04.25 в 15:56

Вторият албум на "Новините в джаза" е със сертификат за произход

Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..

публикувано на 03.04.25 в 15:15

Ученически рисунки и истории на емблематични софийски сгради

Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..

публикувано на 03.04.25 в 14:02

"Визията за Витоша" ще внесе промени до и в планината още тази година

Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..

публикувано на 03.04.25 в 13:31