Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НИМ с изложба на откритите през 2024 г. археологически находки

Снимка: НИМ
Голяма изложба "Древни находки и нови открития. Археологически сезон 2024" отваря врати днес в 16.00 часа в залата за временни експозиции (етаж 3) на Националния исторически музей.

През 2024 г. Националният исторически музей проведе археологически проучвания и теренни изследвания на 22 обекта. В резултат на тях са открити над 1400 движими културни ценности, които обхващат почти всички археологически периоди на българските земи – от праисторията до Средновековието.

Изследванията обхващат широка географска площ – от поречията на реките Струма и Места, през Родопите и Сакар, до Черноморското крайбрежие и Добруджа.

Проучвани са както редовно изследвани обекти, така и обекти, които изискват спасителни разкопки. Обектите включват селища и надгробни могили, антични и средновековни крепости.Сред акцентите в набора от находки за изминалата година са три пръстена, разкрити от археолозите на НИМ.

Те са от различни обекти: от средновековен гроб в цитаделата на Кокалянски Урвич край София, от античен пласт на хълма Св. Архангел край Дъбница, Гоцеделчевско, и от османския период на крепостта Букелон при крайграничното село Маточина в южните склонове на Сакар планина. Но все пак си приличат по нещо – около тях все още витаят въпроси без категорични отговори, пише archaeologia-bulgarica.com.

Археологическият сезон бе изключително успешен, с множество нови открития, отбелязват от НИМ. Те са осъществени под ръководството на учените от Националния исторически музей и други институции: доц. д-р Бони Петрунова, проф. д-р Иван Христов, гл. ас. д-р Петранка Неделчева, доц. д-р Константин Константинов, гл. ас. д-р Мариела Инкова, д-р Маргарита Попова, д-р Йото Валериев, д-р Филип Петрунов, Виолина Кирякова, Мартин Христов, Павлина Девлова, Илия Киров, Елена Ендарова, Биртен Еминова, Михаела Занева, Михаил Ваклинов и Петър Петрунов.

С всяка изминала година Националният исторически музей успява не само да попълни своите фондове, но и да разшири познанията за историята на българските земи, както и да представи новите археологически открития на широката общественост.

По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 25.04.25: Отговорността за околната среда - морален и(ли) регулаторен въпрос

В края на тази седмица коментаторите във "Форум" правят преговор на случилото се през изтеклите дни, но и обсъждат горещи теми от деня. Сътресения, пререкания, ежби в Столичната община . Драматичната смята на шефа на "Метрополитен" ЕАД. Денят на Земята беше отбелязан тази седмица. Отговорността за околната среда - лична и корпоративна...

публикувано на 25.04.25 в 18:43
Петър Панков

Легендата в ски бягането Петър Панков на 80 години

Петър Панков е участник в три зимни Олимпийски игри и на връх Великден празнува 80-годишен юбилей. Освен това на 5 април постигна първо място в 55 км маратон в Леви, Финландия. “Чувствам се добре, защото вече имам и възможност по малко да спортувам. Не съм привърженик на големите празненства, но моите деца ме убедиха, че поне веднъж на 80..

публикувано на 25.04.25 в 18:09

Орлин Павлов пее с дъщеря си при представянето на новия детски албум "Кислород"

Новият албум на Voice Academy озаглавен “Кислород“ е създаден специално за най-малките. Той ще бъде представен пред широката публика с премиерен концерт-спектакъл на 27 април, неделя в който ще участва Орлин Павлов . Петя Динкова - един от създателите на Voice Academy, разказа повече за събитието, в предаването “Добър вечер, София“...

публикувано на 25.04.25 в 17:45

"Локалите" - пореден повод за обществена тревога

Една нова пандемия набира скорост сред децата и това е агресията и насилието заради самото насилие . Така наречените "локали" са деца, които търсят конфликт и тормозят свои връстници. Насилието никога не е изчезвало завинаги, но сега с завръща с ново лице, коментират психолози и училищни специалисти. Защо се случва и къде са корените на..

публикувано на 25.04.25 в 17:40
Димитър Дойчинов и Момчил Ганчев

“Лийдс Юнайтед” и неговите фенове в България

Футболната новина на седмицата - българинът Илия Груев и неговият "Лийдс Юнайтед" се завръщат в първото ниво на английския футбол.По този повод в предаването “Радиокафе” гостуват привържениците от българския фен клуб на “йоркшърци” - Димитър Дойчинов и Момчил Ганчев - председател на привържениците на “Лийдс Юнайтед” в България. “Запалих се по..

публикувано на 25.04.25 в 17:27
От гетото е останало това

Недоволството в кв. "Захарна фабрика" трябва да е към властите, не към други граждани

Недоволството на хората в столичния кв. "Захарна фабрика" трябва да е към властите , които в продължение на десетки години можеха, но не намериха решение за ромите в гетото на бившия адрес ул."Суходол" №3. Свидетели сме на бедствие, което придоби международен оттенък . В момента сме на прицела на Съвета на Европа , властите са..

публикувано на 25.04.25 в 16:35
Поетесата и психотерапевт Виргиния Захариева

Виргиния Захариева издаде нова стихосбирка “Пръски”

Виргиния Захариева издаде нов сборник с поезия “Пръски”. Премиерата на новата стихосбирка ще бъде на 29 април в София, до градинката срещу Царския дворец. “Тези стихове са писани само през лятото, когато се опитвам да вляза в себе си и да забравя всичките си личности в града, отговорности и каквото и да е. Тогава тази природа влиза в едно..

публикувано на 25.04.25 в 16:11