Съвременните реалности на трудовия пазар изискват нови и още по-гъвкави решения, включително и заради повишаването на възрастовата граница при активно работещите служители.
Young Talents.bg 50+ /“Млади таланти 50+”/ е новата платформа за подпомагане в търсенето и намирането на работа, кариерното развитие, обучение и менторство на зрели професионалисти, с над 20 години трудов опит.
Повече разказа в предаването “Радиокафе“ Мая Цанева, журналист - блогър, комуникационен експерт.
"Платформата стартира миналата есен с идеята да създаде общност между бизнеса и организации, институции и зрели професионалисти, които да разбият митовете, които битуват по отношение на това какво представляват зрелите професионалисти – хората след определена възраст и каква е тяхната значимост за икономиката и пазара на труда“, отбеляза тя и посочи факта, че с напредването на възрастта като цяло на човешкото население, се променя и възрастта за кариерно развитие. Днес средната възраст за кариерно развитие е 50 години, а средната възраст на българина и като цяло в Европа е 45 години.
"Това дава петдесет причини повече за успех да развием достатъчно уменията на хората от различните поколения и междупоколенческото общуване“, подчерта Мая Цанева.
Какви са предимствата и има ли някакъв дефицит, който хората на възраст 50+ са принудени да наваксват?
"По-скоро съществуват митове за това какви са техните дефицити. Реално днешните 50-годишни вече боравят с компютри и технологии. Предразсъдъкът, че те не могат да живеят активно и да се възползват от всички предимства на дигиталната среда, е по-скоро неверен“, коментира тя.
"Като предимство можем да отчетем и това, че те имат повече опит, знаят какво искат и са се сблъсквали с различни предизвикателства по време на Прехода. Гъвкавостта, трудовата дисциплина, меките умения с ръцете, които имат хората, които са изживели поне половината от своя живот повече в реалната среда, отколкото в дигиталната, са изключително от значение. Работодателите все повече търсят тези способности и умения за работа в екип, които се изграждат по различен начин при различните поколения", разкри още Мая Цанева
Стремежът е в близко бъдеще възрастовата граница на пазара на труда да не бъде проблем, но дори и да не се говори открито за това, на пазара на труда съществува възрастова дискриминация.
“От една страна, по-новите фирми и икономически играчи по-лесно отписват тези хора, когато те кандидатстват за работа. От друга страна самите те, поради силната конкуренция и различния темп на развитието на технологиите, по-лесно се отказват да бъдат настъпателни в своето кариерно развитие", изтъкна тя.
Новата платформа “Млади таланти 50+“ предвижда редица обучения и възможности за развиване различни умения чрез обучителни програми и семинари, някои от които вече са стартирали.
На 16 април предстои първият за България кариерен форум за зрели професионалисти "50 причини повече“ в Интер експо център, където на място ще се организират срещи с работодатели и организации за професионално развитие, за по-добър активен живот, съобщи още Мая Цанева.
Какво представлява Социалното кафе “50 причини повече“, което ще се състои на 29 януари от 18 часа?
Чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..
Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя. Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..