"Сила" е озаглавена живописната изложба на младата художничка Моника Христова се открива на 30 януари в столичната галерия Heritage.
Експозицията включва общо 72 платна, които авторката разделя на два периода – до 2017 година е нейният "зрящ период". От 2019-а тя отново започва да рисува, но вече рисува със сърцето. Младата художничка е силен и вдъхновяващ човек, затова и заглавието на изложбата "Сила", изключително пасва на самата нея.
"Само да вметна, че в зрящия период не съм рисувала върху кръгли платна. Впоследствие се ориентирам към този формат, защото ми е интересен. Композицията е по-трудна и философията на кръгчето е за цялостност, за завършеност, както и буквата „дзело“ в глаголицата – заедност, една моя препратка", посочва Моника Христова и допълва:
"В зрящия ми период, по време на студентските години, темите, които ме вълнуваха бяха маски, деформация на тела, обувките на хората - как можем да съдим по обувките за социалния статус на даден човек – това са теми, които съм разработвала и ще бъдат частично представени в 16-17 платна".
Те ще могат да се видят на втория етаж на галерията, а на първия са новите платна от текущия период. Те са кръгли и образуват три букви от глаголицата, във вид на пъзел, подреден със съдействието на галеристите, като идеята е да бъде представена темата "Сила", пояснява авторката.
Буквите са "Аз", "Ест" и "Пят".
"Аз" представя човека, като еманация на Бога, тук на земята, “Ест“ – означава „съществувам“, „Пят“ е еквивалент в кирилицата на двойно „Е“ и означава сила, защото в нас е изворът и ресурсът, силата да се справим със всичко, което пожелаем. И трябва да разберем, че за да ни се помогне, първо ние трябва да направим крачката към това, което искаме, след това ще дойде помощ и от външен източник, но трябва да имаме цел и да действаме, изтъкна Моника Христова.
"Деен човек съм и веднага превключих да започна да се справям по нов начин, като си казах, че продължавам напред, както досега, колкото е възможно – няма да е същото, но се опитвам. Исках да се справям абсолютно във всичко сама – хранене, обличане, на пръв поглед лесни неща, но когато изпаднеш н такова състояние, разбираш, че е по-трудно, но е възможно - категорична е младата художничка. - Желая тези, които биха дошли да разгледат, да получат едно послание за сила, че можем да се справяме, въпреки затрудненията си. Това, което аз виждам, могат да го видят и другите, стига да отворят сетивата си, защото това, което виждаме е между 3 и 5 процента в обозримия свят, всичко останало е невидимо, но съществува, ние го компенсираме със сетивата си, каза още тя.
В звуковия файл може да чуете интервюто на Мария Бояджиева с младата художничка и нейната галеристка Таня Димитрова, която разкрива как открива Моника и как се свързва с нея. Определя я като изключително сензитивна и духовно будна.
Лятната ваканция е за учениците, но не и за техните телефони. Взирането в екрана и скролването са още по-интензивни при младите хора. За съжаление, телефонът за много подрастващи се е превърнал в своеобразен лидер и ние, възрастните трябва да контролираме в някаква степен информацията, която детето приема с такова устройство - първо,..
В рамките на десет дни - от 10 до 20 юли, фестивалът за изкуство в града "Девет слона" ще предложи програма от събития от различни сфери на изкуството, всяко от които ще се вписва в сложния и противоречив пейзаж на съвременния град. Във второто издание фестивала е и продължението на един фантастичен разговор между жители и артисти, поети,..
Институтът по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет стартира съвместна програма с Лабораторията по компютърни науки и изкуствен интелект (CSAIL) към Масачузетския технологичен институт (MIT CSAIL). Началото беше поставено на официална церемония в София Тех Парк. MIT е №1 в света по..
АГ-отделението в пернишката МБАЛ "Рахила Ангелова" е пред затваряне заради липса на достатъчно кадри. Командированите от София акушерки този месец са в отпуск и не се знае дали ще се върнат. Директорът на болницата е подал оставка, но проблемът не може да реши който и да застане на този пост, коментира пред БНР-Радио София д-р Ивайло..
Cairos AI – българският инструмент, който превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации чрез интегриращ разговорен AI, богат motion library и AI-синтез представи в ефирана Радио София Христо Велев , основател на компанията за визуални ефекти Bоttleship. Cairos.ai е уеб базирана платформа за автоматично анимиране на 3D аватари, като..
Поети, хора на словото - Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров, гостуваха в предаването “Радиокафе“ в разговор за поезията между кориците на антологията “София Поетики“, събирана в последните 20 години, откакто съществува и едноименния фестивал и ролята на изкуството като платформа за споделяне на социални и политически..
Какви са различните форми на страха? - проф. Амелия Личева изследва темата чрез поезия в новата си книгата "Крепости срещу страха". Книгата "Крепости срещу страха" е тематична, концептуална, опитва се да изследва различните форми на страх: личния, екзистенциалния, а също и страховете, породени от времето, в което живеем. Страхове, свързани с..