Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С изложба живопис младата незряща художничка Моника Христова показва и вдъхва "Сила"

Откриването е на 30 януари от 18:30 ч.

Снимки: Таня Димитрова

"Сила" е озаглавена живописната изложба на младата художничка Моника Христова се открива на 30 януари в столичната галерия Heritage.

Експозицията включва общо 72 платна, които авторката разделя на два периода – до 2017 година е нейният "зрящ период". От 2019-а тя отново започва да рисува, но вече рисува със сърцето. Младата художничка  е силен и вдъхновяващ човек, затова и заглавието на изложбата "Сила", изключително пасва на самата нея.

"Само да вметна, че в зрящия период не съм рисувала върху кръгли платна. Впоследствие се ориентирам към този формат, защото ми е интересен. Композицията е по-трудна и философията на кръгчето е за цялостност, за завършеност, както и буквата „дзело“ в глаголицата – заедност, една моя препратка", посочва  Моника Христова и допълва:

"В зрящия ми период, по време на студентските години, темите, които ме вълнуваха бяха маски, деформация на тела, обувките на хората - как можем да съдим по обувките за социалния статус на даден човек – това са теми, които съм разработвала и ще бъдат частично представени в 16-17 платна".

Те ще могат да се видят на втория етаж на галерията, а на първия са новите платна от текущия период. Те са кръгли и образуват три букви от глаголицата, във вид на пъзел, подреден със съдействието на галеристите, като идеята е да бъде представена темата "Сила", пояснява авторката.


Буквите са "Аз", "Ест" и "Пят".

"Аз" представя човека, като еманация на Бога, тук на земята, “Ест“ – означава „съществувам“, „Пят“ е еквивалент в кирилицата на двойно „Е“ и означава сила, защото в нас е изворът и ресурсът, силата да се справим със всичко, което пожелаем. И трябва да разберем, че за да ни се помогне, първо ние трябва да направим крачката към това, което искаме, след това ще дойде помощ и от външен източник, но трябва да имаме цел и да действаме, изтъкна Моника Христова.

  • Как самата тя си е поставила цел и открила в себе си силата, така че да преодолее липсата на зрение?

"Деен човек съм и веднага превключих да започна да се справям по нов начин, като си казах, че продължавам напред, както досега, колкото е възможно – няма да е същото, но се опитвам. Исках да се справям абсолютно във всичко сама – хранене, обличане, на пръв поглед лесни неща, но когато изпаднеш н такова състояние, разбираш, че е по-трудно, но е възможно - категорична е младата художничка. - Желая тези, които биха дошли да разгледат, да получат едно послание за сила, че можем да се справяме, въпреки затрудненията си. Това, което аз виждам, могат да го видят и другите, стига да отворят сетивата си, защото това, което виждаме е между 3 и 5 процента в обозримия свят, всичко останало е невидимо, но съществува, ние го компенсираме със сетивата си, каза още тя.


  • Моника Христова е родена в град Белене, където завършва средното си образование, след това започва да учи и завършва само семестриално специалност “Педагогика“ с обучение по изобразително изкуство, в Софийския университет. Споделя, че вече няма как да практикува професията педагог, защото е изгубила зрението си. Но въпреки това, продължава да рисува. Дотук има четири самостоятелни изложби, две участия в общи художествени изложби и няколко награди.

В звуковия файл може да чуете интервюто на Мария Бояджиева с младата художничка и нейната галеристка Таня Димитрова, която разкрива как открива Моника и как се свързва с нея. Определя я като изключително сензитивна и духовно будна.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проекти за уязвими семейства могат да получат финансиране до 60 000 лева

Конкурс, насочен към инициативи за предотвратяване на раздялата между деца и техните близки и осигуряване на ранна подкрепа за семейства в уязвими ситуации е обявила фондация "Работилница за граждански инициативи". Подкрепени ще бъдат инициативи, които развиват уменията, знанията и увереността на родителите – чрез обучения, срещи, създаване..

публикувано на 28.07.25 в 09:40

Поносимо горещо, до 30° в София

Днес ще е слънчево. Около и след обяд над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевични бури. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб до умерен северозападен вятър, в Югоизточна България от север-североизток. Максималните температури ще са от..

публикувано на 28.07.25 в 07:15

Всеки концерт е своеобразен празник

Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..

публикувано на 27.07.25 в 11:54
Кметът на града, Ангел Джоргов и организаторът на фестивала Георги Николов-Гопето откриват Лаго фест

Фестивално е в Самоков

Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..

публикувано на 27.07.25 в 10:30
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00