Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

100 г. висше лесовъдско образование в Лесотехническия университет

Снимка: ltu.bg
Лесотехническият университет отбеляза 100 г. от създаването на висшето лесовъдско образование в България.

“Сред първопроходците на лесотехническото образование в България са доц. Тодор Димитров, който още преди създаването на университета е бил назначен в Агрономическия факултет на Софийския университет като доцент по частно лесовъдство, т.е. доцент по залесяванията във връзка с укрепването на тогавашните пороища.

Много важна роля е изиграл и Стоян Брънчев по онова време, но не мога да не отбележа работата на тогавашните администратори, тогавашните министри Янаки Моллов, който е основния инициатор и е гарантирал в Софийския университет финансовото обезпечаване на обучението по лесовъдство и материалното обезпечаване.
Базата на Лесотехнически университет -София
Той е предоставил през 1925 г. и горски територии за обучение на лесовъдите в иглолистните гори, широколистните гори и ние днес се радваме на две прекрасно изградени и устроени горски стопанства Юндола, над Велинград и Петрохан в Стара планина”, коментира доц. д-р Христо Михайлов, ректор на Лесотехническия университет.

Основните научни направления, по които се работи в лесовъдството, са свързани с климатичните промени, които според доц. Михайлов са дори климатични кризи и климатични катастрофи. Такъв е фокусът на проекта “Хоризонт” във връзка с горските пожари, по който се работи вече трета година.

Сериозни проучвания има и във връзка със състоянието на горите в горната граница и влиянието на различни други природни явления и аномалии, които несъмнено в бъдеще ще се увеличават. Работи се активно и по възстановяването на горските екосистеми след пожари и природни явления.

Чуйте целия разговор на Данаил Конов в звуковия файл.   

По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Текат ремонти на софийски тротоари и пътни платна

Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..

публикувано на 24.07.25 в 18:28
Тодор Петков

Какво е добре да знаем за застраховките при пътуване в чужбина?

Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина.  Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..

публикувано на 24.07.25 в 17:40
Снимки: bcause.bg

Българинът е 61-ви по щедрост в света, но мисли, че е след 80-о място

България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи  Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025)  - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ  е..

публикувано на 24.07.25 в 16:58
Малък участък от булеварда затруднява довършването и трафика

Столичният общински съвет позволи завършването на бул. "Тодор Каблешков"

Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..

публикувано на 24.07.25 в 15:18

В нов комикс Цвета Петрова разкрива коя е вещицата Мара

"Вещицата Мара и Проклятието на Абоминус" е първият издаден комикс на илюстраторката Цвета Петрова и ни разказва една история за приятелство, приключения, семейство, и какво става, когато нещата се объркат. "Мара всъщност е базирана на моя приятелка, която се казва Мара и даже и визуално наподобява нея. Този герой е създаден преди доста време, преди..

публикувано на 24.07.25 в 13:20
Нера Бойкова

Нера Бойкова навлиза в киното като режисьор и сценарист

В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи  в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..

публикувано на 24.07.25 в 12:56

Инж. Георги Кордов: Всички елементи в една сграда са носещи

Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа дори,..

публикувано на 24.07.25 в 12:12