През днешния ден от 15.00 часа Националният военноисторически музей (НВИМ) открива културната си програма за годината с изложбата „Памет за бъдещето“, която представя част от най-любопитните експонати, постъпили през 2024 г.
Изложбата е жест на заслужено уважение към дарителите на Музея – наследници на свързани с българската история личности и хора, решили да споделят събираните от тях предмети. Част от изложбата са и вещи, предоставени от структурите на Министерството на отбраната и други институции, както и такива, които Музеят е придобил в своята събирателска дейност чрез закупуване.
В експозиционното пространство са представени част от получените от НВИМ над 800 културни ценности, които обхващат период от над 140 години и чрез които възкръсват за нов живот личности и събития. Към първите следосвобожденски години на изграждане на държавата и армията ни връщат парадни мундири на полковник от Генералния щаб и полковник от 4-ти артилерийски на Н. В. княз Фердинанд I полк, М 1879, както и любопитният орден „Звездата на Румъния“, емисия 1877 г.
Сред реликвите, допълващи разказа за нашето минало, са и знаци „Народен представител XXV Обикновено Народно Събрание“ (1940 – 1944) и „Съюз на запасните подофицери – дружество Гургулят“ (1906), лични вещи и документи на военния лекар подполк. д-р Петър Гачев, участник в Балканските и Първата световна война, фотоапарат Zeiss Ikon от 30-те години на ХХ в. и радиоапарат Tesla Trio 420U от 50-те години на ХХ в., фотографии от мисии зад граница, в които е участвала Българската армия, отличия, огнестрелно оръжие и униформи.
Сред впечатляващите експонати, които вече могат да се видят във външната експозиция на Музея, са мобилна полева превързочна и полеви автомобилен рентген от втората половина на ХХ век.
На събитието ще бъдат връчени дарителски грамоти и билети за целогодишен безплатен достъп до НВИМ и филиалите му в знак на признателност към всички дарители, които показват съпричастност към опазването на българското историческо наследство.
Започва седмица, в която събитията, новините и тенденциите във "Форум" ще коментират Лидия Даскалова - политолог и юрист, и Калоян Константинов – журналист, асистент към БАН. В днешното издание водещият Лъчезар Христов ги провокира със следните теми: След вота за недоверие Засега единственото безспорно преимущество на..
Пънк и рок господстват в новия Фестивал на трите планини: На 5, 6 и 7 септември между Банско и село Баня ще има фестивал. Пънк – рок фестивал, наречен The Three Mountains Festival. На обширно открито пространство, със сцени, шатри и всичко необходимо за голямо музикално събитие. Място за 1000 палатки, отделно и за каравани, паркинг. Ще..
За пръв път, преди да встъпи в длъжност директор на "Екоравновесие" се срещна с представители на неправителствени организации, работещи в защита на правата на животните и доброволци, които помагат в общинските приюти. Дойчин Неновски поема ръководния пост макар и временно, но дава заявка, че ще поддържа активна комуникация с тях. Засега..
Днешният 7 април е Световен ден на здравето и професионален празник на здравния работник. Това е и повод да обърнем поглед към развитието на медицината и иновациите в нея. От 17 часа в иновационен форум “Джон Атанасов” на София Тех Парк ще се проведе петото издание на поредицата за технологии, бизнес и наука Tech Park Talks ...
" Ние сме пазарът с най-много промоционални етикети . Най-добре е да търсим български яйца и агнешко месо. Конкуренцията и по празниците води до възможност да се намерят продукти на нормални цени, не повишени спекулативно . Пазарът е най-добрият регулатор. Друга тема е веригата от производител до краен купувач", каза още председателят на ДКСБТ. Той..
Италианският куратор Алесандро Винчентели представя в София изложбата “Кой бачка сега! Разкриване на невидимото: труд, несигурност и изкуство“. Проектът ще бъде открит тази вечер в галерия „Куб-Топлоцентрала“. По думите на екипа експозицията изследва невидимата, но интегрална природа на труда – по-специално работата, която остава недооценена или..