Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Националният музей "Борис Христов" ще разработи дигитална платформа в полза на посетителите

За всичко, което предстои, разказа директорът Елена Драгостинова

Снимка: Радио София

През изминалата 2024 г. се навършиха 110 години от рождението на гениалния български артист, най-великият оперен бас на 20-и век, Борис Христов. Той е роден в Пловдив, но отраства на столичната улица “Самуил“ 43, откъдето на 18 май 1942 г. поема към голямата си мечта за световната оперна сцена.

В предаването "Радиокафе“ гостува Елена Драгостинова – директор на Къща-музей "Борис Христов“, за да разкаже как в емблематичната сграда се съхраняват по волята на дарителя, различни артефакти и реликви свързани с творческия път на уникалната ни оперна звезда и в едно с това се превръща в средище на културния живот.

“Когато преди време отправих едно писмо към генералния директор на Българското национално радио (БНР), подчертах огромната роля на радиото в съхраняването на най-големите ценности на българската култура и в поставянето на еталони за бъдещите поколения“, разкри Драгостинова.

По думите й, изминалата 2024 г. е била посветена на много събития, в които са свързали работата си много музиканти, продуценти, обединени около личността на Борис Христов.

“Защото той е наистина обединяваща фигура. Това е един талант, който притежава необикновени качества не само като музикант, но и като човек. Винаги, когато говоря за Борис Христов, подчертавам неговата роля като щедър дарител, велик оперен артист и благороден педагог“, изтъкна Елена Драгостинова и допълни:

“Всичко, което съхраняваме в Национален музей "Борис Христов“, е свързано с ролята му в различни посоки и във всеки един експонат се крият толкова много истории, че е достатъчно да си помислиш, ако например се спреш пред креслото, на което той е сядал, за да чака своята любима – Пенка Касабова, сестра на поета Гео Милев, да погледнеш това кресло и да си помислиш за огромната любов на певеца, за неговата готовност да не замине за Италия, но всъщност и за необикновената му съдба, че е намерил човека, който да го подтикне напред и оттам-нататък той да се развива и да върви по пътя на големия артист, с триумфите по цял свят“.


Какви възможности предоставя музеят, за да могат да се изявяват младите дарования?

“Това са нашите програми, които са регулярни. В музея "Борис Христов“ има един месечен афиш, чрез който ние вървим със своя музикална програма, като големите културни институти, имаме своята продуцентска дейност и доста от първите стъпки на младите изпълнители се случват в този музей“, подчерта Драгостинова. 

Тя съобщи, че в културния афиш на музея всеки месец се включва и представянето на книги, концерти и изложби.

Как Националният музей "Борис Христов" успява да обедини множество културни институции по света, ще чуете в нейния разказ.

През 2025 г. e в процес на разработка дигитална платформа на Къща-музей "Борис Христов" в София, която ще даде възможност на всички посетители сами да направят своята разходка в света на великия български оперен артист.

Чуйте още подробности за бъдещите инициативи и събития в програмата на музея, от разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.



По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Със сатирични видеа Мими Шишкова популяризира демократичните ценности

Мими Шишкова е позната в социалните мрежи като "проклета жена".  Тя разказва политически сюжети в TIkTok видеа . Редовно качва в платформата хумористично съдържание, с което обяснява как работят някои институции или пък критикува политически партии. Случвало се е китайското приложение да свали нейно видео, но сега вече изтрива целия ѝ профил...

публикувано на 25.07.25 в 14:10
Опакованата Триумфална арка в Париж, 2021 г.

Как с краткотрайните си творби Кристо заживя във вечността

През юни т.г. се навършиха 90 години от рождението на световноизвестния артист от български произход Христо Явашев – Кристо , а през май – 5 години от неговата кончина. Той разбира се, винаги ще бъде помнен, изучаван и разгадаван в средите на изкуството, от творци и почитатели. Инсталациите му, някои от които са правени в екип със..

публикувано на 25.07.25 в 13:21
Таня Николова и Христина Попова

Ден на съвременното българско изкуство в Нови хан

. В Нови хан подготвят ден, посветен на съвременното българско изкуство . Творческо ателие, литературно четене и брут-арт изложба са сред акцентите в програмата.  В предаването "Радиокафе" на БНР-Радио София за събитията разказаха  Таня Николова и Христина Попова . Много рядко гостува съвременно изкуство - съвременни художници, артисти..

публикувано на 25.07.25 в 11:35

Теракота в гроб с кремация откриха археолозите в Хераклея Синтика

Поредна интересна теракота в гроб с кремация откриха археолозите от екипа на проф. д-р Людмил Вагалински (НАИМ-БАН) при спасителните разкопки в Западния некропол на Хераклея Синтика, съобщиха от Archaeologia Bulgarica. Бронзовата монета от ямата ориентира към погребение през III-I в. пр. Хр. Предстои уточняване на периода, след като монетата бъде..

публикувано на 25.07.25 в 08:25

Започва фестивалът "Лятно кино в Банкя: София-Запад Фест 2025“

На 26 юли, събота, с концерт в 19.30 ч. в парк “Ротонда“ ще бъде открит фестивалът “Лятно кино в Банкя: София-Запад Фест 2025“, съобщават от администрацията на столичния район Банкя. Мултимедийният концерт “Кино по ноти“ на Софийски духов оркестър (ОКИ – ДК “Искър“) с диригент маестро Юли Дамянов и гост-изпълнител Александра Александрова ще ни потопи..

публикувано на 25.07.25 в 07:35

Топлата вълна продължава и в петък

През днешния ден ще бъде слънчево и отново горещо. Ще духа слаб вятър, предимно от изток. Максималните температури ще бъдат между 36° и 41°, в София – около 37°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. В планините ще бъде слънчево и топло. В следобедните часове над масивите от Западна и Централна България ще има купеста облачност,..

публикувано на 25.07.25 в 06:45
Тодор Петков

Какво е добре да знаем за застраховките при пътуване в чужбина?

Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина.  Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..

публикувано на 24.07.25 в 17:40