"Използвали са лични помещения, с които са разполагали и през 1995 г. се регистрират. Успяват да оцелеят в доста трудни времена. Това е благодарение на ентусиазма на доброволците най-вече и на малкото хора от екипа ни. Преминахме през доста перипетии, включително в години, в които хората нямаше какво да ядат, камо ли да мислят за дивите животни. Но когато имаш идея, когато имаш мечта, тя рано или късно ще се осъществи“, каза д-р Клисурова.
Тя добави, че към момента Сдружение "Зелени Балкани" е най-голямото звено за лечение и рехабилитация на диви животни, като фокусът на екипа е насочен към птиците.
"На година над 2500 са ни пациентите, като между 35% и 45% е успеваемостта в излекуването или отглеждането. Много активно участваме в програми за завръщане или подпомагане на популацията на изчезващи видове. Без съдействието на Спасителния център нямаше да могат да бъдат върнати в природата нито белошипата ветрушка, нито ловния сокол, нито белоглавия лешояд, нито черния лешояд. Всички тези видове са върнати заради дейностите на "Зелени Балкани" и партньорски организации", отбеляза д-р Христина Клисурова.
По думите й, предстои сбъдването на поредната смела мечта на сдружението – освобождаването в природата на първия брадат лешояд.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Облачността над страната ще е разкъсана, предимно значителна над южните райони, където на отделни места ще превали слаб дъжд, а над Северна България ще намалява до слънчево време. В сутрешните часове на места в низините ще се образува мъгла или ниска облачност. Ще духа слаб, през деня в Източна България и на север от планините – умерен юг-югозападен..
От 1 декември т.г. влиза в сила ограничението на моторни превозни средства (МПС) от I и II екогрупа в зона „Малък ринг“ на Столичната община, напомнят от Центъра за градска мобилност (ЦГМ). От същата дата е и ограничението на МПС от I екогрупа за зона "Голям ринг". Забраната важи до 28 февруари 2026 г. Къде са зоните Малкият..
В средата на тази седмица и около 10 дни преди да изпратим октомври - месеца за борба с рака на гърдата, гост-коментатор в БНР-Радио София е д-р Славяна Ушева , отличена като млад лекар преди няколко години на церемонията "Лекар на годината". Тя е специалист по хирургия на гърда в УМБАЛ "Царица Йоанна - ИСУЛ" . Кръгът на обсъжданите теми бе..
Този месец от сдружение "Национална школа по мениджмънт" в партньорство със столичния район "Възраждане" и 32-ро СУИЧЕ "Св. Климент Охридски" се изпълнява проект "Анти вейп" за обучения на ментори под надслов "Заедно срещу заплахата Вейп". По време на обученията се създават съвместни екипи от психолози и ученици, които да промотират..
Само за последните няколко дни станахме свидетели на шокиращи случаи на насилие сред ученици в София. При фатален инцидент в търговски център момче загуби живота си след като беше намушкано с нож от друго дете, 15-годишен рани съученик с нож в столично училище… Инциденти, които разтърсиха обществото, но извадиха на преден план и много въпроси...
С концерт-матине "Ефектът на Моцарт” оркестър "Mitonissimo” открива новия си сезон. На 26 октомври, от 11.00 часа, във Военния клуб в София, посетителите могат да се насладят на богатата програма от шедьоври на Моцарт. В концерта на оркестър Mitonissimo (носител на приза „Бранд на годината“) и с участието на девет солисти – певци и инструменталисти,..