Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българските археолози с находки на хиляди години, но в дългогодишна битка с институциите

Снимка: НАИМ-БАН

Националният археологически институт с музей при БАН преди дни представи находки от два емблематични български археологически обекта от Хераклея Синтика край местността Рупите и Могила 1 в землището на с. Капитан Петко Войвода, община Тополовград.

Експонатите ще бъдат представени в изложбата „Българска археология“, която се организира традиционно от НАИМ-БАН по повод Деня на археолога - 14 февруари и представя най-доброто от предходния археологически сезон. Експозицията ще съдържа и предмети от още 19 български исторически и археологически музеи в страната.

За първи път находките от предстоящата изложба се показват предварително, каза пред Радио София доц. д-р Христо Попов - директор на Националния археологически институт с музей при БАН.

Посетителите на изложбата могат да видят реставрираната глава на втората мраморна статуя от II в., открита от проф. д-р Людмил Вагалински миналия септември в античния канал на Хераклея Синтика и златен масивен начелник от конска сбруя с изображение на змия от гроба на тракийски владетел, открит от Даниела Агре край тополовградското село Капитан Петко Войвода, през август миналата година.

"18-а поред е тази "Българска археология“. Два са аргументите, заради които се спряхме на тези два обекта. Това са едни от най-знаковите и най-разпознаваемите находки от предходния сезон. Откритието на проф. Вагалински в Хераклея Синтика с двете статуи, едната от които се реставрира в момента при нас, другата, пак от наши специалисти, се реставрира на място. Откритието на Даниела Агре – тя и нейният екип продължават да проучват в района на Тунджа, Странджа, Сакар, по Южното Черноморие откриват много интересни обекти и поредният обект беше през миналата година, в землището село Капитан Петко Войвода – гробен комплекс от началото на II век пр.Хр.“, каза доц. Попов.

Изложбата ще бъде отворена за посетители от 15 февруари в централната зала на НАИМ.

Доц. д-р Христо Попов посочи, че в момента в музея работят 9 реставратори и изтъкна ролята на Националния археологически институт да помага по места на малките музеи.

Той постави и въпроса за промяна в модела на финансиране на теренните археологически проучвания.

"Не е като да не сме предупреждавали многократно през годините, нищо не се случва. Нашата добронамереност през миналата година, за съжаление, не срещна добри резултати. Годината беше много богата на сензационни открития, но уви, беше богата и на проблеми, които ескалираха. Това, което от години опитваме да обясним на представители на Министерството на културата е, че има сгрешеност в модела на финансиране. Той не трябва да е на парче за максимум месец, месец и половина в годината да имате възможност да работите по проектите, които се осигуряват и да е толкова усложнена системата, че да трябва да се отделят 7-8 месеца в годината, за да кандидатствате", обясни доц. д-р Христо Попов.

По думите му, все още не е отчетена дейността за 2023 г. Той изтъкна и проблема със системата на финансиране в бюджета на археологическите проучвания, на консервацията и реставрацията. Доц. д-р Христо Попов добави, че в бюджета за 2024 г. средствата за археологическите проучвания са вкарани в капиталовите разходи.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

Снимки: НАИМ-БАН и Радио София


По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 20.02.25: Лош стопанин ли е държавата?

В четвъртък водещият на предаването "Форум" Константин Лавсов продължи темата за вдигането на цените на куриерските услуги, които коментира заедно с Елена Дариева и Светослав Живков, който се включи по телефона. Сред останалите теми, които ги провокираха бяха: Български пощи като възможна или невъзможна алтернатива на куриерските услуги у нас;..

публикувано на 20.02.25 в 18:45

Защо е важна кибер хигиената

Всички сме запознати с това какво е киберсигурността, но знаем ли наистина, как да се пазим в интернет пространството, какво е кибер хигиена и как да се отървем от телефонния спам, който ни залива. “Кибер хигиената като част от киберсигурността е изключително важна, тъй като в днешно време споделяме доста информация за нас самите, трябва да сме..

публикувано на 20.02.25 в 17:15
Така изглежда паркингът на голяма търговска верига в столицата

Втори бойкот на търговските вериги в страната - до какво ще доведе

Втори бойкот на търговските вериги се провежда у нас днес, след като първата акция, състояла се на 13 февруари, постигна задоволителни резултати. С очакванията да се надминат тези от първия бойкот, организаторите на инициативата, призовават за още по-мащабно участие в нея.  В края на януари република Хърватия бе първата страна, която даде израз на..

публикувано на 20.02.25 в 16:45

Насилието обича мълчанието, а вие?

Историите на известните се обединяват в Национална кампания "Насилието обича мълчанието" . Инициативата в подкрепа на жертвите на насилие е организирана от фондация "Не мигайте пред българското кино" и Nо Blink , с финансовата подкрепа на Министерството на младежта и спорта. Идеята е вдъхновена от филма "Диада" и протича в две..

публикувано на 20.02.25 в 16:32
Боби Вълчев в Античен театър в Пловдив 2024, където горяха 17 хиляди свещи

Боби Вълчев покани фронтмена на "Earth, Wind & Fire" за концертите си

За радост на най-запалените си почитатели, джазменът Боби Вълчев съобщи датите на своите нови концерти на свещи през тази година. "Вече обявихме датите за градовете Бургас - 14 юни , Варна - 20 юни  и Пловдив - 4 август.   Това, което се случи миналата година в Античния театър в Пловдив, тази година ще бъде факт и в други градове, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:17
Д-р Валери Веселинов

С този бюджет трудно ще работи нормално здравната система

Новият проект за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2025 г. е с 65 млн. лв. по-малко от предвидените пари от служебното правителство. Предложението на кабинета “Желязков” е НЗОК да разполага с малко над 9 млрд. и 452 млн. лв . Най-големи ще бъдат разликите в парите за болничната помощ, изплащането на лекарствени продукти и..

публикувано на 20.02.25 в 15:35