Само 6 на сто от българите оценяват личния си стандарт на живот като по-скоро висок (все пак има ръст от 2%), малко над половината го определят за среден (53%), а 28 на сто смятат, че водят нисък стандарт на живот.
Това показва национално представително социологическо проучване на изследователския център "Тренд" по поръчка на най-голямата академия за финанси и инвестиции у нас (Finance Academy).
Анкетата се прави за втора поредна година и цели да се видят предизвикателства пред финансовата грамотност и инвестиционните навици на нашите сънародници.
Резултатите от проучването, проведено през декември м.г., представи и коментира пред БНР-Радио София Николай Георгиев - оперативен директор на "Финансова академия".
"Макар и на няма съществени промени в усещанията на хората, можем да кажем, че 2024-та е била добра година."
Хората, които успяват да спестяват са се увеличили с 2% спрямо 2023-а и достигат почти една четвърт (24%). Само 8 от сто инвестират – три пъти по-малко от средния показател за Европейския съюз. 73% живеят от заплата до заплата без да могат да спестят средства.
84 на сто от българите разчитат само на доходи от заплата и/или пенсия.
Малко е изненадващо, но онлайн банкиране използват само 45 процента.
Едва 11 на сто вярват, че вдигане на данъците ще повиши качеството им на живот, докато 68% вярват в обратното.
В сравнение с допитването преди година, българите, които очакват животът им да се подобри през 2025-а са с 4 % по-малко (28%). 45 на сто от допитаните са изразили очакване да запазят стандарта си на живот.
Чуйте разговора на Невена Николова.
Според данните на Националния статистически институт за последната календарна година бедните в България нарастват до 21,7% от населението . Рискът от изпадане в бедност се изразява и в конкретни лишения за домакинствата. Те все по-трудно заделят пари, спестяват за почивка и поддържане на дома. Това важи и при намерението за закупуване на..
В края на април “Ливърпул” стана шампион на Англия за 20-и път в историята си. Това стана възможно след като отборът надделя с 5:1 над "Тотнъм". Пред Радио София привърженикът и служител на футболен клуб “Ливърпул” - Марио Джунински сподели радостта си от победата. "Все още се възстановяваме от празненствата след като станахме официално..
Музикалното дуо Павлина Радионова - пиано, и Диана Станчева - цигулка, ще изпълнят на 16 април в камерна зала „България“ сонати за пиано и цигулка от Моцарт, Вила Лобос, Турина и Гершуин. Двете дами свирят заедно от 2019 г. и от тогава гледат всяка година да имат различни участия. Миналата година са имали концерт в зала “България”, отново част от..
Концерт от инициативата на Българската академия на науките и Националната музикална академия “Мusicorium via - Две академии, една сцена“ ще се проведе тази вечер от 18.00 часа в зала „Проф. Марин Дринов“. Концертът е под наслов “Пролетна разходка“ и включва изпълнения от барока до музиката на XX век на студентите на доц. д-р Мариана Пенчева.В..
Актьорът Петър Петров -Перо бе гост в предаването “Добър вечер, София“, за да разкаже за иновативен уършоп свързан с актьорската професия, чрез който ще бъдат дадени насоки, важни не само за завършващите и наскоро завършилите в тази сфера, но и за всеки един, който е решил в бъдеще да започне да учи и да се посвети на актьорската професия...
Район “Нови Искър” се очертава като един от привлекателните и най-бързо развиващи се райони в столицата. “Интересът на млади семейства, които предпочитат нашия район за установяване и за отглеждане на деца е наистина голям. През месец февруари открихме нова детска градина в с. Мировяне с 4 групи, в която в момента има около 50 деца. От септември..
След последното класиране от началото на месец май, в София официално приетите деца са 11 500 деца, от тях 5163 са приети в яслени групи, а 6295 от 3 до 6-годишна възраст са приети в детските градини. Проблем обаче остава фактът, че са кандидатствали общо около 23 600 деца, от които 9700 са останали извън системата. “Това, което предстои на приетите..