До 1 февруари в София се провежда Националната конференция по хирургия на гърдата, посветена на темата "Съвременно мултидисциплинарно поведение при карцином на гърдата".
Събитието е с международно участие и събира водещи специалисти в областта на хирургията, онкологията и мултидисциплинарното лечение.
Специалисти и учени ще разгледат иновативните технологии и методи за лечение на карцинома на гърдата, както и мултидисциплинарни подходи и взаимодействие между хирурзи, онколози, лъчетерапевти, изследователи и практици по образна диагностика, нуклеарна медицина и патология.
На форума ще има кръгла маса, посветена на проект за промени в стандарта и клиничните пътеки, по които се работи при диагностиката и лечението на най-честото злокачествено заболяване в света - рака на гърдата.
За съжаление, в страната има населени места, където няма базисни неща за скрининг – няма достатъчно специалисти или нужната апаратура, отбеляза пред БНР-Радио София проф. Свилен Маслянков - ръководител направление "Лечение на доброкачествени и злокачествени заболявания на гърдата" в Клиниката по хирургия на УМБАЛ "Александровска" и организатор на форума.
Той се надява научното събитие да бъде повод за обръщане на внимание към проблема от страна на здравните институции и да се даде тласък на превенцията.
Много европейски страни вече са въвели качествен противораков скрининг и резултатите са налице, допълни проф. Маслянков.
Специалистът припомни методи за самостоятелно отриване на проблем (бучка и др.) и подчерта, че ракът на гърдата е най-чест между петата и шестата възрастова декада. Затова след 50 г. жените трябва да ходят на мамография на всеки 2 години. При наличие на повече рискови фактори – и по-често.
За успешно потискане и лечение на заболяването е много важно прилагането на комплексен подход от мултидисциплирнарен екип.
Чуйте разговора на Катя Василева за още подробности по темата.
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..