Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

90 години БНР

Силвия Великова: Да задаваш въпроси не е смелост, а задължение

Възможността журналисти да протестират държи нащрек и шефове, и политици, казва водещата на най-слушаното радиопредаване

Снимка: Даниел Ненчев

"БНР е моята медия, чувствам се добре тук. Харесва ми, че това е единствената медия, която може да влияе с глас – с думи, интонация, паузи, с многоточието…

БНР и "Хоризонт" ме научиха, че е важно човек да има позиция, да бъде смел и честен, да задава въпроси, въпреки риска да не получи отговор или гостът да откаже следваща покана."

Това беше част от мислите, които в студиото на БНР-Радио София сподели Силвия Великова - емблематичен глас, професионалист с много ерудиция и награди, водеща на най-слушаното радиопредаване в България "Преди всички", както и на "Политически некоректно".

Тя си спомни с благодарност за колегите, които преди години са я посрещнали в БНР.
И предизвикана от водещия на "Радиокафе" сподели впечатлението си от политическата ситуация в България.

"Имам усещането, че още сме в предизборна кампания. Вече имаме редовно правителство, а политиците говорят на избирателите си, а не на обществото, което очаква конкретни решения и действия."

Да припомним, че Силвия от години следи и отразява като репортер дейността на съдебната власт.

"В момента има шестима министри, които са били обвиняеми. Надявам се те да бъдат говорителите на всички граждани, които смятат и искат да има реформа в правосъдието. Когато има справедлив съд, ще има пари и по-добър живот за хората", отбеляза Великова.

В разговора стана дума и за натиска "отгоре" Силвия Великова да бъде свалена от ефир преди няколко години (чрез тогавашния генерален директор Светослав Костов).

"Оградата на БНР е специално място в моя живот. Тогава не стана ясно кой поиска да бъда свалена от ефир. Този пример потвърждава мнението, че понякога генерални директори идват с определени ангажименти – изтъкна Великова. – Колегите тогава реагираха с протест. Но преди това там, до оградата, е имало протести и през 1991 г., след това – 1996-а… Журналистите и от други медии разбраха, че Радиото трябва да бъде пазено. Да задаваш въпроси не е смелост, а задължение. Възможността хора от БНР да излязат на протест държи в кондиция и ръководството на обществената медия, и политици."

Чуйте разговора на Даниел Ненчев.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Копривщица - Дантелената къща

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, части първа и втора

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..

публикувано на 12.04.25 в 15:00
Дина Шнайдерман и Емил Камиларов

Адресите на любовта - Дина Шнайдерман и Емил Камиларов

Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава,  се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...

публикувано на 12.04.25 в 14:00

Истинските фенове на истинските отбори

С „Маргаритка“ на мач. 11-14 април: футболни фенове от различни агитки се обединяват в името на децата. Събитието ни го представя Йордан Жечев: "Инициативата е да предаден любовта си към отбора. "Маргаритка" е социален проект - децата да имат достъп до качествено възпитание. Обиколихме фенклубовете на 16-те отбора в Първа лига. Стиснахме си ръцете за..

публикувано на 12.04.25 в 11:41

Градински Великден

"Великден в града" – започва великденски базар в Градската градина. Подробностите от Теодора Бреме, организатор: "Постарали сме се нашите посетители да се потопят в празничното настроение. Днес сме подготвили кори с яйца за малките, а утре ще правим венци. Продължаваме до Велики понеделник. Всеки ден има програма с кулинарни изненади и ателиета за..

публикувано на 12.04.25 в 11:22

100 души с жени и деца и 4 оръдия

Историческа възстановка на живи картини от Априлското въстание в Северния парк с доц.д-р инж. Георги Маринов: "За съжаление малко е лошо времето, но това не ни пречи. Участниците са облечени и чакаме общината да реши точния час, чакаме да се посъбере малко публика, правим го за децата. Правим живи картини - първоначално селско ежедневие, нападение..

публикувано на 12.04.25 в 11:10
С д-р Витан Витанов

Първата помощ е следване на протоколи

Академия за първа помощ или как да оказваме първа помощ? С нас по темата е д-р Витан Витанов: "Курсовете са в различни направления. Спираме се на всички техники за сърдечен масаж, кръвоспиране, задавяне. Има и надграждане, вкл. само за родители. За всеки по нещо. Ние сме единствената организация, одобрена от М-во на образованието. Обучили сме над..

публикувано на 12.04.25 в 10:57

"Форум", 11.04.25: Политически сюжети на родна почва – коалицията, опозицията, скрити и явни мнозинства

Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Обобщение на темите от седмицата - Политически сюжети на родна почва – коалицията, опозицията, скрити и явни..

публикувано на 11.04.25 в 19:12