Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“:
“DEEP SEEK” е модел за разсъждение, трениран е да се опитва да разсъждава и да разбира дали дава вярна информация в реално време и да я поправя на място. По-скоро разсъждава сам със себе си. Предишните модели не правеха това, не се самопоправяха, с малки изключения. Разликата е, че те бяха затворени, а “DEEP SEEK” е отворен и можеш да го видиш как разсъждава.
Той е първият много добър отворен модел за разсъждение. Всяка негова стъпка има смисъл в контекста на математическия модел. Като цяло прави неща, които не правят другите. Много по-добър е за писане на код, прави малки апликации. Не е трениран да е многоезичен, още не е оптимизиран, най-добър е на английски.
Много от моделите, които се използваха бяха ориентирани да са фактически верни. Сегашният е различен, това е следващата стъпка - проверката дали разсъждението е вярно. “DEEP SEEK” е отворен модел и когато го използваш на собствен компютър, данните си остават твои, за разлика от предишните ИИ. Той ни позволява на нас като изследователи да правим фундаментални неща. Можем да го дообучаваме на нови данни, разбираме как работят отделните му "неврони".
За BG GPT импликациите от “DEEP SEEK” са големи. Той ще ни помогне да направим BG GPT по-добър. Когато моделите почнат да помнят всичките разговори с тях, това ще е различен вид опит."
Днес предаването гостува на празника на община Мирково . Ще говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в този красив кът на България. Пръв гост ни е кметът Цветанка Йотина : "Мирковчани са били находчиви, когато не е имало църква са закопали камък като знак, където да им се разреши изграждането. Баба е..
Теодор Войников е син на архитект Тодор Войников - автор на картата на Стара София към книгата “Драски по софийските работи”: "Идеята за картата на улицата започна преди 2 години. Баща ми е автор на тази карта, която вече е върху елтабло до сградата. Не бяхме сигурни как да реагираме - таблото имаше нелицеприятен вид. Имах идея да се изрисува от..
Борислав Виларов - историк, политолог, общественик и правнук на архитект Вельо Дебелянов, братовчед на Димчо Дебелянов, автор на повечето сгради по ул."Иван Асен Втори" от Орлов мост до пл. "Никола Гюзелев": "Имах ясни спомени от прадядо си, отраснал съм на коленете му. Беше обаятелна личност и като почваше да пее, полилеят трепереше. Разказвал ми..
Най-непоклатимият дует в българската музика - Ритон, разкрива в Адресите на любовта тайните на дълговечното съжителство, при което работа и семеен живот се врастват един в друг. Тази година Катя и Здравко отбелязват 50 години от запознанството си в Kонсерваторията и с типичното си чувство за хумор споделят лични истории, забавни случки,..
Жасмина Свиленова стана абсолютна световна шампионка по калистеника (стрийт фитнес) и ни гостува в студиото: "Сега вече съм трикратна абсолютна световна шампионка. Аз съм световна в моята категория, но съм взела и в другите категории. Няма значение дали си на 13 или 20. Имаше участници от цял свят. Упражненията са еднакви в цял свят. По-добрите имат..
НЧ "Христо Смирненски" кани на п ролетно почистване в жк "Лагера" - слушаме Йоана Лазарова, читалищен настоятел: "Инициативата е за пореден път, всеки път правим по едно. Идеята е какво да правим с омалелите дрехи на децата, разрастнахме се и сме за всички възрасти за всички вещи. Мотото ни е, че непотребното за едни е съкровище за други. Винаги..
Трети етап от доброволческата акция: заедно да възстановим парка зад Философския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (кв.Гео Милев) - Андрей Димитров, студент по политология, Софийски университет „Св. Климент Охридски“: "Прекарвам времето си във Философския факултет, разказваха ми за парка, скептицизмът на по-възрастните ме..