Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“:
“DEEP SEEK” е модел за разсъждение, трениран е да се опитва да разсъждава и да разбира дали дава вярна информация в реално време и да я поправя на място. По-скоро разсъждава сам със себе си. Предишните модели не правеха това, не се самопоправяха, с малки изключения. Разликата е, че те бяха затворени, а “DEEP SEEK” е отворен и можеш да го видиш как разсъждава.
Той е първият много добър отворен модел за разсъждение. Всяка негова стъпка има смисъл в контекста на математическия модел. Като цяло прави неща, които не правят другите. Много по-добър е за писане на код, прави малки апликации. Не е трениран да е многоезичен, още не е оптимизиран, най-добър е на английски.
Много от моделите, които се използваха бяха ориентирани да са фактически верни. Сегашният е различен, това е следващата стъпка - проверката дали разсъждението е вярно. “DEEP SEEK” е отворен модел и когато го използваш на собствен компютър, данните си остават твои, за разлика от предишните ИИ. Той ни позволява на нас като изследователи да правим фундаментални неща. Можем да го дообучаваме на нови данни, разбираме как работят отделните му "неврони".
За BG GPT импликациите от “DEEP SEEK” са големи. Той ще ни помогне да направим BG GPT по-добър. Когато моделите почнат да помнят всичките разговори с тях, това ще е различен вид опит."
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..
Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя. Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..