Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да се увеличи месечната необлагаема сума за ваучерите за храна, настояват от бранша

Снимка: Архив
Чуй новината! Чуй новината:

Да се увеличи месечната необлагаема сума за ваучери за храна, предлагат от Асоциацията на операторите на ваучери за храна в България.

Според изчисленията им, е необходимо увеличение със 100 лева за месечната необлагаема сума за ваучери за храна и поне с 200 млн. лева в общия таван за годината. В момента месечната необлагаема сума е 200 лева, а приетите за миналата година средства за целта са 1,6 млрд. лева.

Пред Радио София главният секретар на Асоциация на операторите на ваучери за храна в България Таня Обущарова коментира, че последното увеличение на ваучерите за храна е било през 2022 г.

"От тогава насам минималната работна заплата е нараснала с над 50%, а цените на хранителните продукти - с около 30%-40%. От там идва и тази необходимост ваучерите също да бъдат леко увеличени, за да се запази тяхната покупателна способност, спрямо останалите доходи на работещите българи", обясни Обущарова.

За да се запази покупателната способност на българите с ваучери за храна е необходимо месечната необлагаема сума да се повиши на 300 лева, каза тя.

"Според нашите разчети, сумата следва да бъде увеличена с около 200 млн. лева до 1,8 млрд. лева, като тук отчитаме повишения интерес от работодателите и работещите. Тази социална придобивка е ценена и е една от най-любимите социални придобивки на българите", отбеляза Таня Обущарова. 

Тя добави, че ако квотата не се изчерпа през настоящата година, тя не се прехвърля за следващата.

"Това не са реални средства от бюджета и те няма как да се прехвърлят", посочи Таня Обущарова.

От 1 юли 2024 г. у нас се издават само електронни ваучери. С тях могат да се заплащат храна и хранителни продукти в търговските обекти на пос терминал. Анкета на Асоциацията сочи, че и работодателите, и потребителите са доволни от дигитализацията на ваучерите.

В момента около 800 000 души в България получават ваучери за храна от работното си място, каза Таня Обущарова.

Подробности можете да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 04.02.25: Да говориш за еврото или да убеждаваш "За" еврото

Седмицата на "Форум" продължава с мненията на актуалните коментатори по следните теми: Правителство и опозиция – твърди различия и плаващи мнозинств а. Сформирането на редовния кабинет се прие от хората с въздишка и резерви и закономерно не се ползва с традиционния гратисен толеранс. На фона на протести в страни на Балканите, у нас – плахи и..

публикувано на 04.02.25 в 18:45

Дадоха старт на Националната кампания "Предай доброто!"

С дискусия за ползата от доброволчеството, регулиране на дейността, чрез приемането на Закон за насърчаване на доброволчеството, и споделяне на личен пример, бе даден старт на инициативата "Предай доброто!". Предстои да бъдат проведени и обучения сред млади хора в цялата страна, за да придобият нужните знания и умения, с които да бъдат в полза на..

публикувано на 04.02.25 в 18:19
Атанас Димитров

Хотелиерите и ресторантьорите настояват за запазване на диференцираната ставка на ДДС

Представители на бизнеса изложиха доводите си в Кюстендил срещу повишаване на косвения ДДС на заведенията за обществено хранене и развлечение. Според тях е време политиците да чуят гласа на местния бизнес. От бранша настояват за запазване на диференцираната ставка на ДДС. Според тях това е изключително важно за потребителите, за..

публикувано на 04.02.25 в 17:43
Сцена от комедията

Постановката "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров и с музиката на Свилен Ноев тръгва из страната

Разговор за театър, музика и верни отговори с актрисата Луиза Григорова-Макариев , която е в главната роля на спектакъла “И верният отговор е…“ на режисьора Мартин Каров. Една изневяра, трима пламенни перничани, любим отбор и една мечта, събрани на едно място, с обещание за много смях и неочакван край . В главните герои Деси, Оги и Славка се..

публикувано на 04.02.25 в 17:05

Адв. Мария Петрова: Преди интервенция се информирайте кой ще я извърши

В цялата страна започнаха извънредни проверки за нерегламентирани медицински услуги в сферата на естетичната медицина, след зачестилите случаи на пострадали жени след поставяне на ботокс. Прокуратурата също се самосезира след медийните публикации за жени, потърсили медицинска помощ след козметична процедура, при която им е бил поставен..

публикувано на 04.02.25 в 16:47

Свами Тиртха: Ако сме удовлетворени от това, което имаме, липсва мотивация за промени

Пътеводител. Така издателите наричат сборника с 366 медитации, обединени под заглавието "Черната книга – медитации за всеки ден" . Всъщност книгата, поне корицата на български, не е черна. Авторът ѝ Свами Тиртха е индолог, роден с името Geza Racs през 1959 г. в Будапеща. В продължение на 15 години изнася лекции по санскрит и..

публикувано на 04.02.25 в 16:10

"Анук" - интерактивен куклен театър с отношение към планетата

Екипът на Сдружение "Приключения с кораб" създаде нов куклен спектакъл с музика на живо "Анук", който запознава децата с магичния живот на студения север и легендите на коренното население от инуити. Анук е смело инуитско момче, живеещо в Арктика, което преодолява много предизвикателства, за да помогне на своя приятел – мече. Поуката от историята..

публикувано на 04.02.25 в 15:37