Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ангел Стойков, Национално представителство на студентските съвети:

За последните 20 г. са ремонтирани само половината студентски общежития

Ангел Стойков

Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети?

По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските съвети (НПСС) във висшите училища Ангел Стойков.

Пред Радио София подчерта, че темата за общежитията е важна за младите хора, обучаващи се във висшето образование, защото в тях те прекарват голяма част от времето си.

По думите му, единствено през 2007 година бяха направени стъпки за промяна на бита и условията на живот на студентите. Тогава малко над 20 студентски общежития бяха ремонтирани, а от 2020 до 2024 година е за студентските общежития е отпусната сума от близо 300 милиона по програма, от която до ден днешен се възползват университети.

В първите 100 милиона по програмата са включени малко над 20 входа на студентски общежития.

С втората програма - с около 299 млн. лева, заради повишаване на цените на строителните материали са успели да се включат около 30 студентски входа.

"Редно е да кажем, че Националното представителство и Министерство на образованието ще направят кампания за анализ на студентските общежития, кои към днешна дата остават неремонтирани, кои са заети от студенти и този анализ ще помогне да се установи точната бройка на неремонтираните, но които се използват за целите на обучението на студентите", посочи Ангел Стойков.

Когато бъде установена точната бройка, от НПСС заедно с МОН ще се борят за отпускането на нови целеви финансови средства.

Въпреки че настоящата програма е до 2027 година, ние ще се борим да бъде удължена, да бъдат подсигурени още от сега нови средства за ремонт на общежитията и се надявам в най-скоро време да може да се каже, че цялата леглова база на студентските общежития се използва. Общежитията са 150 на територията на България. Тоест, от 2007 до 2020-2024 година, малко над половината от тях ще бъдат ремонтирани, но колко се обитават от студенти, колко се използват от висшите училища, ще бъде ясно след направения анализ, подчерта Стойков.

В проектите за ремонт на общежитията е заложено да има достъпна среда, с изградени рампи за хора с увреждания, каза още той.

Целия разговор на Невена Николова и Данаил Конов чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проект на НБКМ от 1941 г.

Софийски разкази - ул. Шипка

Днешната ни радиоразходка е по ул. Шипка: Една от интересните и артистични улици. Коя е обаче градинката, от която започва разходката и защо? Кога е прокарана и променяло ли се е името ѝ? Впускаме се в историята на Държавното рисувално училище - НХА. Народната библиотека също има интересна съдба и защо не е реализиран цялостния ѝ проект (вижте..

публикувано на 23.08.25 в 16:00
професор Рафаил Попов

Историята оживява - професор Рафаил Попов

Кой е професор Рафаил Попов и защо е част от рубриката ни "Историята оживява"? Той е един от първите археолози, палеонтолози и спелеолози. Разговорът ни е с Евгени Коев - спелеолог и изследовател: "Професор Рафаил Попов е помнен като един от бащите и на археологията, и на спелеологията, нищо че последната не е във фокуса на обществения интерес...

публикувано на 23.08.25 в 15:00
С Матидла като годеници

Адресите на любовта - инж. Иван Иванов

В последните години паметта за най-добрия и най-дълго управлявалия столичен кмет инж. Иван Иванов се възражда, но много малко се знае за личния му живот. Докато учи в Политехниката в Мюнхен той среща двете си големи любови за цял живот - хидроинженерството и Матилда Хинце. Двамата се запознават на концерт с класическа музика в театър..

публикувано на 23.08.25 в 14:00
С Емил Спахийски

Тези, които си тръгват преди да са ни напуснали

Българският филм " Денят, в който тя ще се роди " е включен в официалната селекция на Международния фестивал на късометражното кино в Корча, Албания. Сценарият е на журналиста Емил Спахийски и румънския режисьор Богдан Мурешану, чийто последен филм "Новата година, която така и не дойде" е селектиран в състезателната секция "Хоризонти" на..

публикувано на 23.08.25 в 11:49

Серенисима и поредната ѝ Мостра

На 27 август започва едно от най-чаканите събития в света на киното - фестивалът във Венеция . Това е неговото 82 издание. Създаден през 1932 година, той е най-старият кинофестивал в света и един от трите най-престижни, наред с Кинофестивала в Кан и Берлинския международен кинофестивал. Провежда се в края на август и началото на септември на остров..

публикувано на 23.08.25 в 10:42

Ангел Джоргов, кмет на Самоков: "Стимулираме туризма целогодишно"

"Ретро изложение Самоков" се появява в календара с авто събитията на България. Тази година, на 23 август, ще бъде неговото първо издание, като централния площад в града ще домакинства проявата. Участието е от отворен тип, без предварителни записвания и на площада ще се допускат участници с ретро автомобили и мотори до изчерпване на местата. Веднага..

публикувано на 23.08.25 в 10:12
Мартин Джокин (на преден план)

Основните правила за безопасност при излизане или преход в планината

Подготовката за излет в планината не трябва да се подценява. Тя винаги трябва да е адекватна и сериозна, независимо дали човек се е запътил на кратък преход - да речем еднодневна разходка, или преход за няколко дни.  Това изтъкна пред БНР-Радио София началникът на отряда на Планинската спасителна служба в Дупница Мартин Джокин ,..

публикувано на 22.08.25 в 17:25