Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В най-голямото състезание в света, проведено в Ню Йорк

Българката Ива Йорданова стана световен шампион по бачата

Ива Йорданова - първата българка световен шампион по салса и бачата
Снимка: Деси Попова

В предаването "Добър вечер, София“ гостува Ива Йорданова – българска танцьорка и хореограф, която записа световна титла в състезанието The Summit Championship, което се проведе преди седмица в Ню Йорк.

Часове след кацането на родна земя, тя сподели пред екипа ни за преживените емоции в САЩ.

"Все още преосмислям всичко, което ми се случи. Дори на моменти ми е трудно сама на себе си да кажа, че съм постигнала този връх. Миналата седмица се състезавах в най-голямото световно състезание по салса, бачата, кизомба, хасъл и други латиноамерикански танци и взех първото място в Професионална дивизия бачата."

The Summit Champpionship e най-голямото в света състезание, в което участват 1500 състезатели от 43 държави.
Има три дивизии – аматьорска, полупрофесионална и професионална. Ива Йорданова се е състезавала в професионална.

Също така има различни категории – солова, двойки, двойки от еднакъв пол, малки и големи отбори

Снимка: Личен архив

"Самата аз се състезавам в солова категория, нямам партньор и никога не съм имала. Това е интересен факт, защото много хора асоциират латиноамериканските танци с партньори в двойка", посочи тя.

В оспорваното състезание, тя е успяла да пребори силната конкуренция в категория Бачата 40+ Females Professional и заслужено спечели световното отличие за своя талант и професионално представяне.

С афрокубинската и афро-латинската култура се среща чрез свой приятел от Куба, когато е студентка в Ню Йорк.

"Първо започнах със салса. С бачата се занимавам отпреди 8-9 години. Някак по естествен път стана това преплитане между тях. Повечето фестивали, конгреси и уроци, на които ме канят да преподавам и да танцувам, са за бачата и повечето колеги в танцовата гилдия ме познават като “бачатера“ - това е официалният термин, въпреки че и до ден-днешен продължавам да танцувам и преподавам салса. Ако трябва да съм безкрайно откровена, тя е ритъмът на сърцето ми", разкри Ива Йорданова.

Защо “Генералисима“?

В латинотанцовата култура е много нормално голяма част от артистите да имат прякори, които получават от други техни колеги. Те до някаква степен се заслужават във времето. От една страна са свързани с артистичния имидж на танцьора, от друга - с характера му, с хореографиите, които той представя, обясни Ива Йорданова.

Своят прякор "La General“ тя получава от един от най-големите организатори на събития в Щатите, с когото работи в началото на артистичната си кариера.

“Когато преди 7 години основах танцовата си компания, много се чудех как да се казва тя“, коментира артистката. Получава съвет от свой приятел, също свързан с Куба, да сложи името "Las Generalisimas" като препратка към военното звание “генералисимос“, но в женски род, а също така и преплитането на думите “генерал“ и “беллисимас“, което означава “най-красивите“.

"Бях на 35 когато се състезавах за първи път на Световното. Тогава беше огромен успех, че се класирах на финалите в професионалната дивизия по салса. Бях първият професионален български артист влязъл там", разказа тя.

Чуйте разговора на Деси Попова с Ива Йорданова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Картини от Кристо, Вешин и Нерон - в "летните акценти" на галерия "Нюанс"

Творба от ранния период на световноизвестния художник Христо Явашев-Кристо, създадена в началото на 50-те години на XX век, е част от изложбата с произведения на значими творци от XIX, XX и XXI век, подредена в галерия "Нюанс" до 7 септември. Експозицията е под надслов "Летни акценти 2025 - живопис и рисунка" и в нея могат да се видят..

публикувано на 28.07.25 в 12:26
Снимки: den.fm

Какво разказват "Документалистите" под заглавието "Пиявици и рози"?

Истината в цифри изглежда така: над 53 000 сигнала за домашно насилие само през 2024 г. Над 105 жени убити от партньори или членове на семейството им в последните 5 години. Тази истина е провокацията, заради която журналистът Димитър Панайотов и фотографът Александър Николов изминават стотици километри, за да съберат реални истории на..

публикувано на 28.07.25 в 11:13

Проекти за уязвими семейства могат да получат финансиране до 60 000 лева

Конкурс, насочен към инициативи за предотвратяване на раздялата между деца и техните близки и осигуряване на ранна подкрепа за семейства в уязвими ситуации е обявила фондация "Работилница за граждански инициативи". Подкрепени ще бъдат инициативи, които развиват уменията, знанията и увереността на родителите – чрез обучения, срещи, създаване..

публикувано на 28.07.25 в 09:40

Поносимо горещо, до 30° в София

Днес ще е слънчево. Около и след обяд над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевични бури. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб до умерен северозападен вятър, в Югоизточна България от север-североизток. Максималните температури ще са от..

публикувано на 28.07.25 в 07:15

Всеки концерт е своеобразен празник

Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..

публикувано на 27.07.25 в 11:54
Кметът на града, Ангел Джоргов и организаторът на фестивала Георги Николов-Гопето откриват Лаго фест

Фестивално е в Самоков

Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..

публикувано на 27.07.25 в 10:30
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00