“Презентирах своята работа "Warrior" миналата година в Тайпе и там срещнах Веселин (Веселин Димов - директорът на “Топлоцентрала”), който хареса пърформанса и след като дойдох в България през юни, когато бях част от срещата на мрежата на ITM, тогава за първи път видях пространството на “Топлоцентрала”, което много ми хареса и така се стигна до моето гостуване в България отново”, разказва Aнне-Марайке Хес.
Тя обясни, че не е запозната добре с характера на българската публика, но е отворена и любопитна да се срещне с нея и да разбере повече, като част от преживяването ѝ в България. При миналогодишното си идване в страната ни тя се среща с една много ентусиазирана и разпалена публика, която посреща в различните пърформанси.
“Мисля, че това е една от най-красивите части на моята работа - винаги е много вълнуващо да разбереш как публиката на различните места реагира на пърформансите и как ги приема”, казва още тя.
В пърформанса си, Aнне-Марайке Хес се интересува от образа на война (Warrior - от англ.ез. - войн). Опитва се да разбере повече за това какво означава да бъдеш войн, както и за честото сравнение в ежедневието ни с войни.
“Разглеждам натовареността му с патриархалното значение и какво всъщност стои зад това да бъдеш войн и характеристиките на един силен и непоклатим войн. В следствие на което, на сцената се срещаме с битката между самия войн и останалия свят, но и с битката вътре в него. Ще видим как той си позволява да бъде уязвим, да бъде една идея по-чуплив и да проучи своите вътрешни битки, представяйки ги на публиката”, обяснява артистката.
Според Анне-Марайке Хес е доста забавно да се наблюдава как се случва действието вътре в самия войн и на самата сцена, защото на сцената е само той и всъщност няма с кого да води битка.
Спектакълът е многопластов и представя на различни нива фигурата на война. Едното ниво изследва това какво означава днес да си войн. Другите пластове обаче се занимават с това как приемаме телата си, как приемаме емоциите вътре в нас, какви са нашите вътрешни борби.
Изпълнявайки този спектакъл, артистката се среща с различни предизвикателства, едно от които, е докато създава самия спектакъл, тъй като това е нейният първи солов спектакъл. Освен това Анне-Марайке Хес използва и за първи път гласа си в представление, като досега е използвала единствено движенчески тактики.
Много предизвикателно е и това да изследва границите на собственото си тяло и това какво означава да си жена на сцената, която да отвоюва своето пространство и да се позиционира вътре в него.
Освен всичко друго, спектакълът ѝ дава възможност и да използва методи на изразяване, с които не е израснала и на които не е възпитавана - това да изрази гнева си.
Превод Добрина Кисова - ръководител "Изпълнителски изкуства" в "Топлоцентрала".
Чуйте цялото интервю на Боян Бочев с Анне - Марайке Хес в звуковия файл.
Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..
Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава, се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...
С „Маргаритка“ на мач. 11-14 април: футболни фенове от различни агитки се обединяват в името на децата. Събитието ни го представя Йордан Жечев: "Инициативата е да предаден любовта си към отбора. "Маргаритка" е социален проект - децата да имат достъп до качествено възпитание. Обиколихме фенклубовете на 16-те отбора в Първа лига. Стиснахме си ръцете за..
"Великден в града" – започва великденски базар в Градската градина. Подробностите от Теодора Бреме, организатор: "Постарали сме се нашите посетители да се потопят в празничното настроение. Днес сме подготвили кори с яйца за малките, а утре ще правим венци. Продължаваме до Велики понеделник. Всеки ден има програма с кулинарни изненади и ателиета за..
Историческа възстановка на живи картини от Априлското въстание в Северния парк с доц.д-р инж. Георги Маринов: "За съжаление малко е лошо времето, но това не ни пречи. Участниците са облечени и чакаме общината да реши точния час, чакаме да се посъбере малко публика, правим го за децата. Правим живи картини - първоначално селско ежедневие, нападение..
Академия за първа помощ или как да оказваме първа помощ? С нас по темата е д-р Витан Витанов: "Курсовете са в различни направления. Спираме се на всички техники за сърдечен масаж, кръвоспиране, задавяне. Има и надграждане, вкл. само за родители. За всеки по нещо. Ние сме единствената организация, одобрена от М-во на образованието. Обучили сме над..