Писмата са от периода 10 октомври 1926 г. до 27 август 1932 г. и дават ценна информация, която осветлява и разширява представата за ранния творчески период на композитора.
Пред Радио София проф. Куюмджиев сподели, че писмата на големия композитор са му предоставени от неговата дъщеря Яна Пипкова и внучката му Ани Вълчанова.
"Много съм им благодарен, защото те ми осигуриха достъп до архива на Любомир Пипков и съвсем случайно бяха открити тези писма, които са съхранявани десетилетия, но очевидно, никой не беше гледал“, посочи проф. Юлиан Куюмджиев.
В този архивен фонд са запазени само няколко писма от неговите родители, главно от баща му до Любомир Пипков. Вероятно повечето от тях са се загубили при пренасянето на багажа му от Париж след края на следването, казва авторът. Снимките в книгата са също от личния архив на Любомир Пипков и повечето от тях се публикуват за първи път.
В писмата до родителите си, композиторът споделя първите си впечатления от Париж, приемането му в класа на Дюка, работата му по композиция и пиано, но и битовите проблеми, които го съпътстват - търсенето на квартира, осигуряването на средства за издръжката му и въпросът за получаването на стипендия, пише в предговора на книгата проф. Юлиан Куюмджиев.
"На 22 години, съвсем млад, без да знае френски, макар и с няколко написани произведения, които са звучали в София, той заминава за Париж“, обясни авторът.
Той добави, че писмата на Любомир Пипков до родителите му, не са разпределени равномерно във времето. През първата година, той им пише изключително често. През 1926 година, когато пристига в Париж (от октомври до декември) Пипков е написал 20 писма, през цялата 1927 година писмата са 64, през 1928 година - 29.
Писмата съдържат непознати досега факти за замисъла и процеса на създаване на произведенията от парижките години на Пипков.
"Тогава в Париж са едни от най-големите композитори, чиито произведения той може да слуша - Дюка, Дебюси, Д'Енди, Равел, Стравински. Това е много важно за него, защото той там се запознава със съвременната музика, с най-новите произведения. Слуша Шьонберг, Хиндемит, не само френски автори и по този начин започва да изгражда своя стил, благодарение, разбира се, на основата от своите лекции при Дюка", обясни проф. Юлиан Куюмджиев.
Изданието е осъществено по проект на катедра "История на музиката и етномузикология" в НМА "Проф. Панчо Владигеров“ и е по повод 120 години от рождението на Любомир Пипков и 50 години от неговата кончина.
Официалното представяне на книгата ще бъде на 17 февруари, от 18.00 в концертната зала на Академията.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
В края на работната седмица коментаторите във "Форум" – политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев, се спряха на следните теми за разсъждания и дискусия: "Локалите" "Къде са родителите! Къде са органите на реда? Къде е контролът? Този феномен, този псевдобунт е резултат от безпътица. Това не е игра, а социален и психологически проблем...
В предаването "Ритъмът на столицата" поставяме акцент върху демографския профил на работната сила в България с проф. Кремена Маринова от Института за изследване на населението и човека (ИИНЧ) при БАН. Тя разгледа тенденциите в развитието на 5 ключови демографски параметри на работната сила през периода 2016-2023 г. През целия период..
Факултетът по масови комуникации и журналистика стана на 50 години и продължава да бъде символ на отговорност и развитие. “Това е една от най-старите специалности на Софийския университет. Много дълго време СУ беше единствената академична институция, която обучаваше журналисти. По-късно влезе и специалността “Връзки с обществеността”, малко след..
Стопанският факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" отбелязва 35 години от своето възстановяване. Днес той е сред утвърдените и признати бизнес училища на световната карта, водещо учебно заведение в областта на икономиката и управлението, подготвяйки поколения успешни професионалисти и лидери. "Успехите дотук са естествен..
Младият певец Борис Христов гостува в “Добър вечер, София“ и представи своя нов сингъл "Day By Day" . "Една вечер, преди повече от година и половина, докато заспиваше, синът ми ме помоли да му изпея приспивна песен . Желанието му беше тя да бъде тъжна. Попитах какво означава тъжна песен , отговори песен на която хората плачат ",..
След кратка пауза, която звучи по-скоро като натрупване на напрежение, идеи и сурова енергия, J. PANK /Йордан Панков/ се завръща с новата изложба „Back in Game”, която заявява ярко присъствие. Изложбата представя едно състояние на духа, визуален вик и артистичен рефлекс към едно време, което не търпи застой и спокойствие. С типичната за художника..
В Истанбул (Турция) започнаха разговори за мир между Украйна и Русия като Щатите заявиха, че нямат високи очаквания от срещите. За Вашингтон пробив би могъл да има само ако президентът Тръмп и руския му колега Владимир Путин се срещнат. В Истанбул са първите преки разговори между Украйна и Русия от 2022-ра година насам. Те се случват след..