Най-модерните постижения на човечеството и иновации в един екстремен свят – нашия.
Това ще предложи 11-ото издание на ежегодния международен форум за иновации Innovation Explorer, което ще се проведе в София на 25 февруари.
Сред темите в програмата на събитието изпъкват: екстремни климатични бедствия, екстремен изкуствен интелект, екстремни геополитически промени...
Светът се променя, адаптира, оцелява. Как това се отразява на човешкото здраве.
"Започваме с втория президентски мандат на Доналд Тръмп – съобщи пред БНР-Радио София Леона Асланова, организатор на събитието. – Лекторът Даръл Уест, старши сътрудник по изследвания на управлението в института "Брукингс" ще изрази мнението си за това как управлението на Тръмп в Щатите ще се отрази на отношението към Европа, технологиите, киберпрестъпленията и т.н."
Следващият лектор д-р Робърт Аткинсън – президент на Фондация за информационни технологии и иновации, ще разгледа състоянието на китайските иновации в напредналите сектори, дали и защо азиатската страна ще изпревари САЩ.
Ще участват и други известни лектори (Дийпти Пахва - Станфорд, Орен Симаниян от Израел, Джо Дънливи, български екоактивисти, климатолози, метеоролози, журналисти и др.), които ще ни връщат във фабриките за изкуствен интелект и ще говорят за това дали какво ни очаква скоро и в не толко близкото бъдеще.
"Ние сме свидетели на две индустриални революции – и цифровизация и тази с изкуствения интелект. Особен интерес предизвикват региони като Индия и Африка. Европа все тича като изоставащ. Трябва да се отваряме очите и да сравняваме.
Както всяка година, очакваме 1000-1200 гости. Билетите са почти разпродадени. Интересът очевидно е огромен."
При откриването специални гости ще бъдат Йорданка Чобанова - ръководител на представителството на Европейската комисия в София, Росен Плевнелиев - президент на Република България (2012 – 2017 г), Бойко Таков - изпълнителен директор на Агенцията за насърчаване на малките и средни предприятия, и други.
Чуйте още подробности в разговора на Лъчезар Христов.
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..