Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие:
"Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит за саморазправа с такива НПО. В писмото настояваме за противопоставяне на подобни опити и на агресивната реторика, която очерня НПО.
За съжаление тенденцията я наблюдаваме още в годините около Истанбулската конвенция. Атаките се задълбочават, координират се действия в областните градове срещу програма за обмяна на добър опит между общински служители. Подобни кампании няма изгледи да спрат.
Доколко младите разбират мястото на гражданското общество? Наблюдаваме непоследователна и отсъстваща национална политика. Какво успя да постигне програмата за превенция? Има сериозни структурни проблеми в политиката към младежта, включително процедурната и координационната работа. Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество.
Нас ни притеснява задълбочаващото се разделение в обществото. Агресивното говорене от политически лидери наслагва напрежение, което се предава на най-ниско битово ниво сред хората. Сплотяването да работим заедно е наша ценност, от която все повече отвръщаме глава.
Нямаме единни данни, които да ни кажат "младият човек е такъв и такъв". Почти не събираме последователни данни за групите хора, с които публичните политики работят."
Как младите хора могат да изградят демократична култура и какви са законодателните мерки, които предлага Национален младежки форум - в звуковия файл.
Преди броени дни в София се проведе еднодневен форум, организиран от фондация “Колективът“ и посветен на възможностите за подобряване публичните пространства в софийските жилищни райони. С днешна дата продължаваме темата с арх. Гергана Илиева от "Колективът" , за да разберем какво следва след обширната дискусия. "Живите квартали" е..
101. СУ "Бачо Киро" в столичния район "Надежда" е иновативно . Учениците се включват в множество олимпиади, а интересът към учебното заведение от страна на децата и техните родители не стихва от години. През 2018 година бе извършен ремонт, подобри се материалната база , припомни пред БНР-Радио София директорът на учебното заведение Весела..
Компенсации за неприетите в общинска ясла или градина деца на възраст от 2 до 7 години се получават с месеци закъснение, оплакват се родители. Министерството на образованието пуска за обществено обсъждане идеята за увеличаване на компенсациите. В столичния район "Възраждане" репортерът Ана Попова разговаря с майка на 3-годишно дете, която не..
Ще преобладава облачно , на места в равнините и мъгливо време. С временни прекъсвания на много места в страната ще продължи да вали дъжд , като най-слаби ще бъдат валежите по поречието на Дунав и в Североизточна България, главно там ще има и по-значителни разкъсвания на облачността. Ще духа слаб, в Дунавската равнина и източните райони - умерен..
Новата седмица започва с нови коментатори във "Форум". До петък новините и тенденциите в обществото ще анализират Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ). Основните теми, на които се спря тяхното внимание, бяха: Конкурсът..
Изложбата на Иван Кънчев "Кръгът. Човече, къде си?" в галерия "Българи" дава повод на своите посетители да се замислят и потопят в света на твореца. Повече в предаването “Радиокафе“ разказа кураторът, проф. Аксиния Джурова. “Иван Кънчев в последните години се извиси много над българската сцена и завоюва много награди по света в..
Академията на Министерството на вътрешните работи днес отвори врати за всички, които искаха да разберат как протича един учебен ден във висшето училище, да видят демонстрации, да научат повече за образованието и подготовката във факултет "Полиция" . Програмата включваше информативна лекция с участието на преподаватели, които разясниха..