Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адаптираха два наръчника за климатичните промени за нуждите на българското образование

Юлия Мишкова – старши специалист по "Управление на проекти“
Снимка: Радио София

Образователната платформа prepodavame.bg адаптира два международни наръчника, създадени по инициатива на Office for Climate education (Офис за климатично образование) - международна организация под егидата на ЮНЕСКО със седалище във Франция, чиито цели са  да подкрепя образованието, свързано с климата чрез създаване на образователни ресурси и обучения на педагози.

През октомври 2024 г. Николас Вог, специалист от организацията, проведе тридневно обучение за учители в България по покана на екипа на платформата.

Наръчниците “Климатът в нашите ръце: Климатичните промени и земята” и "Климатът в нашите ръце: Океанът и криосферата"“ са създадени от експерти, които работят в сферата на климатичните промени, някои от тях са автори или редактори на IPCC докладите – най-големите доклади, които излизат ежегодно във връзка с климатичните промени и са разработени съвместно с голям екип от педагози, така че да създават пространство за осмисляне на всички данни и научна информация, по един достъпен и ангажиращ за учениците начин“, обясни Юлия Мишкова, старши специалист по "Управление на проекти“ за образователната платформа.

“Наръчниците са изключително ценни от една страна, заради научната основа, на която стъпват - в тях са описани подробно съвременните разбирания за климата и факторите, които му влияят. Това ще помогне на всеки учител, който не се чувства уверен, да работи с учениците си по темата, която е толкова важна.

От друга страна, всички предложения за дейности с ученици ги поставят в активна роля - казуси, ролеви игри, идеи за проектна дейност. Това е нещо, което учителите в страната търсят и се радвам, че открихме и адаптирахме точно тези ресурси”,  поясни още Юлия Мишкова.

“Нито един ресурс не задължава да го правиш така, както е описано, но всеки има свободата и пространството, стига да има желание, да го адаптира по свой начин. Предоставят се изключително ценни насоки и много практически реални идеи, които поставят учениците в активна, учеща роля, а не просто в пасивни получатели на знание“, изтъкна експертът.

Дейностите в наръчниците са подходящи за ученици от 9 до 15-годишна възраст. 

Подходът е интердисциплинарен - обединява природни науки и социални науки, изкуства и спорт. Това ги прави ценен източник на идеи за преподавателите в страната, търсещи качествени ресурси за STEM п реподаване.

Изданията съдържат теми за значението на почвата, как хранителните навици и производството на храна влияят на климата, какво е въглероден отпечатък и как можем да му влияем, за парниковия ефект и парникови газове, за топенето на ледниците и други.

Посветени на влиянието на климата върху земята, океаните и ледниците и са част  от глобална инициатива за стимулиране на образованието за устойчиво развитие от 2022 г. Налични на пет езика, а вече и на български език.

Преводите са редактирани и съобразени с българските учебни програми от Светослав Митков от БАН и от Цветелина Семерджиева, учител по природни науки.

Наръчниците могат да бъдат свалени безплатно на следния адрес https://prepodavame.bg/ebooks/.

На 22 февруари предстои безплатно обучение за педагозите в страната, на което ще бъдат представите по-подробно двата наръчника.

За повече подробности, чуйте разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мая Цанева

Кой ще си „осинови спортна площадка“

Резултатите от кампанията на сдружение „Безопасни детски прлощадки“:  Преди няколко месеца, както обявихме и в ефира на Радио София, сдружение „Безопасни детски площадки“ стартира  кампанията „Осинови спортна площадка“. Сега разбираме, че победителите са повече от първоначално обявените награди. Как се стигна дотук и голям ли беше интереса –..

публикувано на 06.04.25 в 14:10

Дори трафопостът в село Смоличано е произведение на изкуството

Има едно село Смоличано в Oсоговската планина, което час по час и ден след ден става все по-красиво. Преди няколко години там се установява Елена Начева и създава „Живей с любов“ – пространство за деца, които творят. И селото, в което постоянно живеят десетина човека, започва да се променя – пленери, детски лагери, музикални майсторски класове...

публикувано на 06.04.25 в 13:42

Всяко представление е емоционален взрив

Весела Кунчева за предстоящето на 13 април в НДК представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе..

публикувано на 06.04.25 в 11:40
Момчил Николов

Искам да видя нещо ново, което ме чака зад ъгъла

Момчил Николов , автор на и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му "Чекмо"..

публикувано на 06.04.25 в 11:03
Стара София

Софийски разкази - Обявяването на София за столица

Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира."  Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..

публикувано на 05.04.25 в 16:00

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, част първа

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..

публикувано на 05.04.25 в 15:00
Петко Р. Славейков

Адресите на любовта - Петко Славейков

Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..

публикувано на 05.04.25 в 13:55