Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има сфери, в които разликата между заплатите на жени и мъже е до 40%

По отношение равнопоставеността на половете на работното място до 1-2 години България трябва на транспонира директиви на ЕС, посочи Илиана Балабанова от ЕЖЛ

Илиана Балабанова
Снимка: womenlobbybulgaria.org
Чуй новината! Чуй новината:

Средната брутна заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете, показва изследване, направено за периода 2008-2022 г. от института "Зангадор" и представено на конференцията "Заплащане и равнопоставеност в България", организирана от Българска платформа към Европейско женско лоби (ЕЖЛ).

Разликите във възнагражденията варират според сферата на дейност, като най-ниски са заплатите на жените спрямо мъжете във финансовата и застрахователната дейност, културата, спорта и развлеченията, научните изследвания.

По-високи са доходите на жените в строителството и административните дейности.

За всички класове професии обаче възнагражденията на жените са по-ниски от тези на мъжете.

Данните са въз основа на данни от Националния статистически институт (НСИ), подчерта пред БНР-Радио София Илиана Балабанова, президент на ЕЖЛ и председател на Българската платформа.

"Във финансовата и застрахователната дейност разликата достига почти 40 процента! – коментира тя. – Интересното е, че в строителството заплатите на жените са с 10% по-високи от тези на мъжете. Обяснението е, че в "мъжки" професии дамите обикновено заемат управленски позиции. Има чисто феминизирани дейности и икономически сектори като хуманно здравеопазване, социални грижи, култура, спорт и развлечения, където разликата е значителна и в полза на мъжете".

Снимка: БГНЕС

По думите на Балабанова, патриархалният модел, характерен за Европа, в България е още по-силно подчертан. 84% от българите смятат, че мъжете са тези, които трябва да изкарват парите в семейството.

Част от обяснението за разликата се крие в годините майчинство, по време на които възнагражденията на съответните жени не се индексират.

Освен това, според НСИ 12% от жените са били подложени на сексуално насилие на работното място.

Има хора, които не знаят правата си – например за възможността да ползват 14 дни платен отпуск за гледане на деца или родители.

По отношение равнопоставеността на жените и мъжете на работното място Европейският съюз е приел директиви, които трябва да бъдат транспонирани по добър начин и у нас до 2026-2027 година, посочи още Илиана Балабанова.

С нея разговаря Катя Василева.
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

София може да има свое общинско дружество за доставка на електроенергия

На последното си заседание, Столичният общински съвет даде мандат за изготвяне на доклад за създаване на общинско дружество – търговец на електроенергия, което да оптимизира разходите за електроенергия в общинския сектор. Според данните на Временната комисия за анализ на количествата и цените на потребяваната електрическа енергия от Столичната община..

публикувано на 20.02.25 в 09:41

Очаква ни мразовит ден, с температура в София около минус 3°

Днес денят ще е мразовит. Дневните температури в повечето места ще са отрицателни - между минус 5° и 0°, в София - около минус 3°, съобщиха от НИМХ. Ще бъде предимно слънчево, пред обяд над Дунавската равнина все още ще има ниска слоеста облачност и температурите там ще останат по-ниски. Ще духа слаб вятър от северната четвърт. В планините ще бъде..

публикувано на 20.02.25 в 07:35

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28