Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването.
Сега действащата е от 2009 г.
През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст.
Това обясни пред БНР-Радио София проф. д-р Веселка Дулева. Тя е началник отдел "Храни и хранене" към Националния център по общественото здраве и анализи (НЦОЗА), национален консултант по хранене и диететика и представител на България в Световната здравна организация по хранене и хранителна политика.
В наредбата – обект на обсъждане, са разширени изискванията за отделните групи храни, за да са описани детайлно здравословните им параметри.
Зърнените храни, например, са допълнени с пълнозърнести изделия. Посочват се изисквания към месото, което се приема от децата. Определя се рибата да бъде без кожа и кости, да се предлага нарязана. Към напитките се добавят т.нар. смутита.
Енергийният прием се разпределя в рамките на деня.
На децата, особено по-малките ученици, специалистите препоръчват 5-кратен прием на храна – 3 пъти – основно ядене и 2 подкрепителни закуски.
"Целта ни е да осигурим здравословно, разнообразно, балансирано хранене, с достатъчно плодове и зеленчуци, млечни продукти, с храни – добър източник на белтък, с ограничен прием на сол и захар и някои мазнини - подчерта проф. Дулева. – и да не се забравя приемът на вода."
Наредбата ще бъде задължителна за всички ученически столове, включително и когато те използват кетъринг, ще бъде прилагана и за училищните лавки и автомати за храни.
Чуйте разговора на Мария Илиева.Лора Младенова oт „Невидими животни” за благотворителния концерт-протест срещу насилието над животни , събиращ българските изпълнители на Благотворителен концерт-протест срещу насилието над животни събира българските изпълнители на 18 май от 18:00 часа в Концертната зала на Военния клуб в София с вход свободен: "Идеята дойде от певицата Тина, към..
Славея Сурчева ни кани на поредната „Нощ на музеите“ в НВИМ с атрактивна програма и вход свободен за външната и постоянната хронологична експозиция. В късните часове на деня посетителите ще имат възможността да разгледат една от най-богатите музейни колекции в страната и да съхранят този спомен със селфи в специално обособен за целта кът. Екипът..
В края на работната седмица коментаторите във "Форум" – политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев, се спряха на следните теми за разсъждания и дискусия: "Локалите" "Къде са родителите! Къде са органите на реда? Къде е контролът? Този феномен, този псевдобунт е резултат от безпътица. Това не е игра, а социален и психологически проблем...
В предаването "Ритъмът на столицата" поставяме акцент върху демографския профил на работната сила в България с проф. Кремена Маринова от Института за изследване на населението и човека (ИИНЧ) при БАН. Тя разгледа тенденциите в развитието на 5 ключови демографски параметри на работната сила през периода 2016-2023 г. През целия период..
Факултетът по масови комуникации и журналистика стана на 50 години и продължава да бъде символ на отговорност и развитие. “Това е една от най-старите специалности на Софийския университет. Много дълго време СУ беше единствената академична институция, която обучаваше журналисти. По-късно влезе и специалността “Връзки с обществеността”, малко след..
Стопанският факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" отбелязва 35 години от своето възстановяване. Днес той е сред утвърдените и признати бизнес училища на световната карта, водещо учебно заведение в областта на икономиката и управлението, подготвяйки поколения успешни професионалисти и лидери. "Успехите дотук са естествен..
Младият певец Борис Христов гостува в “Добър вечер, София“ и представи своя нов сингъл "Day By Day" . "Една вечер, преди повече от година и половина, докато заспиваше, синът ми ме помоли да му изпея приспивна песен . Желанието му беше тя да бъде тъжна. Попитах какво означава тъжна песен , отговори песен на която хората плачат ",..