Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложбата „Арт Старт: Млади художници, които да следим“ с фокус върху младите български художници

За девета поредна година Гьоте-институт България и Галерия Credo Bonum представят изложбата „Арт Старт: Млади художници, които да следим“, като представя новите имена на художници, които заслужават внимание през настоящата година.  “Арт старт 2025” обединява артистите и техните работи около темата “Центробежни сили”, а куратор на изданието тази година е Весела Ножарова.

В настоящето издание погледите са обърнати в голяма степен навътре, към динамиката на локалната сцена. Тази година проектът ще се разгърне и в международен образователен модул: училище за художници.

Посещавайки серия от лекции и участвайки в практически уъркшопи, младите художници ще могат да надградят професионалните си умения и възможностите си за бъдеща реализация. Допълнителната образователна програма ще включва лекции на кураторите Снежана Кръстева и Станимир Стоянов. Както и майсторски класове с унгарската дизайнерка на бижута Флора Ваги и германския артист Грегор Хилдебранд.

“Това, което се променя всеки път е кой курира, чия е гледната точка към най-новата сцена в изкуството, и кой набелязва по някакъв начин появяващите се тенденции в изкуството”, казва кураторът на изложбата Весела Ножарова.

Тя обясни, че през годините са били куратори тя и Стефка Цанева, защото измислят изложбата като формат преди 9 години. През годините са канили и други куратори като Боряна Чикова - един от най-добрите млади куратори в момента.  През последните две години предоставят тази платформа за кураторски практики на млади художници, като идеята е да видят през техните очи как изглежда поколението на младите артисти.

“Тази година решихме да се върнем малко към центъра. Аз курирам двете изложби, като идеята беше да изберем преди всичко художници, които са продукт на българската образователна система, които работят и живеят тук”, допълва тя.

Според нея тази година могат да бъдат забелязани тенденции, защото има много живопис, скулптура, работа с по-традиционни материали, като въпреки това крайният продукт изглежда много съвременно, модерно и непознато.           

Относно заглавието на изложбата тази година, Весела Ножарова обясни, че заигравката с физиката е по линия на центробежните сили, които се движат от центъра към периферията, но след това отново започват да се движат към центъра. 

“Това е движение, което е свързано отново със силите, които се формират на едно определено централно място. Напрактика тялото, което се движи от центробежните сили, не може да избяга от центъра.

Такъв тип обобщаващо заглавие за изложбата би могло да характеризира моята гледна точка към тези артисти, като автори, които са родени в художествената среда на България през 2025 г., в българската художествена действителност, и които винаги имат една гледна точка на запад, в чужбина, в световното изкуство.

Тяхната гледна точка минава обикновено през социалните медии, през музика, през градска култура. Доста по-отворени са към света, но винаги се завръщат към това, което интересува тяхната малка общност, среда, българската действителност”, обяснява тя.          

Чуйте повече за изложбата в разговора на Гергана Пейкова и Весела Ножарова в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
От добрата идеята до реализацията няма пречки, стига желание да има

"Форум", 03.04.25: Изберете: "Съсипаха я тая държава" или градивна гражданска активност

На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..

публикувано на 03.04.25 в 18:40

Иванка Динева: През последната година са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации

Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..

публикувано на 03.04.25 в 17:20

Младите хора са все по-съпричастни към доброволчество и каузи

Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..

публикувано на 03.04.25 в 16:51

Ще стане ли София инвеститор за общинските жилища?

В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС)  да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..

публикувано на 03.04.25 в 15:56

Вторият албум на "Новините в джаза" е със сертификат за произход

Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..

публикувано на 03.04.25 в 15:15

Ученически рисунки и истории на емблематични софийски сгради

Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..

публикувано на 03.04.25 в 14:02

"Визията за Витоша" ще внесе промени до и в планината още тази година

Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..

публикувано на 03.04.25 в 13:31