Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България.
За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели Керемедчиева, която смята образованието за своя кауза и е сред основателите на “Общност за демократично образование“.
Какво се разбира под понятието “човеколюбиво образование“?
“То е по-познато като хуманно образование, хуманистични направления, но ние искахме да наблегнем точно на тези две думи – човекът и любовта към човека, защото думата “хуманно“, за нас, като българи не ги съдържа непременно. В подход и процес на образование, трябва да има осъзнаване, че говорим за хора, те имат своите интереси и функционират по определен начин, който е доказан“, уточни Керемедчиева.
Доказано е, че човек не учи под стрес, както има и много фактори, които са вредни за процеса на ученето, но продължаваме да ги прилагаме, съзнателно или не, защото си мислим, че така се прави, отбеляза тя.
Как (не)възможното образование стана възможно?
“Когато стартирахме фестивала, започнахме основно с документални филми за образование, а от това, което виждахме в тях се вълнувахме много и го разказвахме на различни хора, които срещахме – родители и учители най-вече. Масовата реакция беше – това е много хубаво, но не е възможно, особено в България. Но днес, практиките, които показваме са напълно възможни и тук“, разкри Нели Керемедчиева.
По думите й към днешна дата в страната ни има много образователни пространства, които абсолютно практикуват човеколюбиви методи.
Според експерта, нужна е промяна в нагласите и мисленето за образование, да мислим за това как един човек реагира в образователна ситуация, кое е добре за него, кое не, какво засилва мотивацията му и какво напълно я отблъсква, ситуации, които са видими в практиката.
Оценките в цифри не предоставят информация за напредък или липса на такъв.
Ако оценката служи за това ученикът да си даде сметка докъде е стигнал и какво още има да направи, то този анализ не може да се постигне с цифри, а с обсъждане, категорична е Керемедчиева.
В цифри оценките се използват за награждаване или за наказание, но тази нагласа за наказанията и поощренията също следва да се промени.
"Доказано е, че това е вредно за хората, независимо под каква форма се прави, но го правим упорито и съществува не само в България, но и като световен феномен“, изтъкна тя.
Тази година в програмата на фестивала “Възможното образование“ са включени общо 8 събития, от които 3 прожекции на документални филми.
Фестивалът ще открие филмът "Училище за надежда“, посветен на училище "Димитър Екимов“ в с. Русаля, близо до Велико Търново, което е частно, но безплатно и в което учат деца от уязвими семейства. На 6 март, в първия фестивален ден, ще има среща-дискусия с авторите на филма и основателите на училището, разкри още Нели Керемедчиева. Фестивалът продължава до 9 март.
Още аспекти, чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира." Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..
Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..
Фантастичният фестивал „ През 9 земи “ - представят ни го организаторът Стефан Караманов и един от участниците, писателят и кинокритик – Благой Иванов: "Целим среда между клубните, форумни срещи и големите комерсиални събития, силен компонент е, че го правим извън града. Отиваш на фантастично място и сме средно сериозни като съдържание - лекции плюс..
BoostBalance – балансът в работа - родителство - доброволчество, който не включва изперкване. С нас е Емануела Иванова от TimeHeroes: "Общата тема се роди в екипа, когато в екипа започнаха да се раждат деца. Като родители и професионалисти се сблъскахме с едни и същи неща. Започваш да се усещаш, че не можеш да провеждаш нормален разговор с..
Театралният спектакъл „ Космосът на чудесата “ с премиера на 10 април в София. Спектакълът е създаден в рамките на европейския проект Please ASK! за продуциране на театрални произведения в сътрудничество с учени, комуникатори на науката и научни институти. Гостуват ни Димитър Узунов – артистичен директор и д-р Владимир Божилов – научен..
Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..