Електромобилите са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България".
Електромобилите са нова вълна в автомобилите, които коренно промениха начина на ползване и на зареждане, коментира пред Радио София Наталия Петрова – "Развитие пазар електромобилност“. Съществуват обаче много митове около тях, един от които е, че батерията е с много кратък пробег и електромобилът не е подходящ за дълги пътувания.
"В действителност обаче, повечето производители извадиха на пазара в своето портфолио автомобили, които са с много голям пробег, около 400-500-600 км, които могат да минат с едно зареждане и това е благодарение на еволюцията на технологията при батериите и вече тези притеснения отпадат. Също зарядната инфраструктура, която се разширява с всеки изминал ден, помага при по-малки капацитети на батериите, да бъдат зареждани по-често, без притеснения за дългите пътувания“, посочи Петрова.
Друг от митовете е свързан с експлоатационния живот на батериите, а именно, че не е много дълъг.
"Всъщност производителите декларират един много приличен срок от 8-10 години. При правилна експлоатация, той може да се удължи доста повече“, обясни Наталия Петрова.
Ключовото при покупка на електромобил е да имаме възможност за зареждането му. Изборът на зарядна станция и инфраструктура за зареждане, зависи от типа автомобил и личните навици на потребителя. При използване на електромобила за предимно градски условия, по-малка зарядна станция е достатъчна, коментира Наталия Петрова.
"Много често хората решават, че имайки един контакт, ще могат да зареждат своя електромобил, но това е препоръчително изключително в крайни варианти, в аварийни случаи, тъй като домашните контакти не са предназначени да понесат толкова дълго мощно натоварване и съществува риск от прегряване и запалване. Дори има страни, в които това е абсолютно забранено, както е в Америка", каза Наталия Петрова.
Тя добави, че съществуват интелигентни решения, с които и старите, и новите сгради могат да бъдат оборудвани, за да се следи моментната консумация на електроенергия.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..