Пред Радио София общинският съветник от ПП Драгомир Иванов обясни, че Столичната община има над 500 субекта и всеки един от тях по отделно договаря електрическата си енергия.
"Бидейки стопански субекти, те са длъжни да купуват от свободния пазар. Ако са по-големи правят обществени поръчки, ако са по-малки директно договарят, събират оферти. Това са над 500 ежегодни активности, всеки да си договори и да си осигури енергията, за да може да извършва своята дейност“, каза Иванов.
Това договаряне води до различни цени, неефективно управление на публичния ресурс и допълнителни административни разходи. Това е и причината общинските съветници да приемат предложението на Комисията за създаване на общинско дружество – търговец на електроенергия, което да оптимизира разходите.
"Има три варианта – или остава всичко както е, ако е икономически целесъобразно да остане по този начин. Вариант две – да окрупним доставките и да направим една голяма обществена поръчка, за да успеем да договорим по-добра цена. Третият вариант е, ако сметките излизат, всички да бъдем в една голяма балансираща група и да дадем възможно най-добрата цена, защото един общински търговец на ток, няма да търси нормата на печалбата, каквато търси частника", посочи Драгомир Иванов.
След като временната комисия изготви доклада за учредяване на общинско търговско дружество за търговия с електрическа енергия, той ще бъде внесен за обсъждане и гласуване от СОС.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..
Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..
Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава, се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...
С „Маргаритка“ на мач. 11-14 април: футболни фенове от различни агитки се обединяват в името на децата. Събитието ни го представя Йордан Жечев: "Инициативата е да предаден любовта си към отбора. "Маргаритка" е социален проект - децата да имат достъп до качествено възпитание. Обиколихме фенклубовете на 16-те отбора в Първа лига. Стиснахме си ръцете за..
"Великден в града" – започва великденски базар в Градската градина. Подробностите от Теодора Бреме, организатор: "Постарали сме се нашите посетители да се потопят в празничното настроение. Днес сме подготвили кори с яйца за малките, а утре ще правим венци. Продължаваме до Велики понеделник. Всеки ден има програма с кулинарни изненади и ателиета за..
Историческа възстановка на живи картини от Априлското въстание в Северния парк с доц.д-р инж. Георги Маринов: "За съжаление малко е лошо времето, но това не ни пречи. Участниците са облечени и чакаме общината да реши точния час, чакаме да се посъбере малко публика, правим го за децата. Правим живи картини - първоначално селско ежедневие, нападение..