Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Три дискусии за състоянието на съвременното общество, наследството и перспективите за бъдещето

Художникът Красимир Терзиев и кураторката Владия Михайлова
Снимка: Даниел Ненчев

Между глобалните процеси и местните действия градът остава мястото на нашето ежедневие, грижи, тревожност и удовлетворение, лични планове и начин на живот.
Градът е средата, в която се оглежда обществото такова, каквото е, заедно със своите заблуди, избори и действия. Това ще са темите на три публични дискусии за настоящето, миналото и бъдещето.

Първото събитие за настоящето ще се проведе на 23 февруари под купола на Ларгото. "Къде стоим? Избори и действия, тук и сега" е първата част от трите срещи, посветени на времето, които ще включат гражданите на София в диалога за състоянието на съвременното общество, наследството и перспективите за бъдещето.

Събитията са създадени в партньорство между художника Красимир Терзиев и кураторката Владия Михайлова.

“Дискусиите са били част от замисъла на работата от самото начало. Единият от компонентите на работата е материалният, т.е. скулптурата - това изречение изписано в обемни, двойно осветени букви, но този скулптурен елемент, искат от самото начало да бъде обживян, да не бъде просто паметник.

Тъй като изречението вече задава тази рамка на мислене - малко по-широка, малко по-обща по отношение на миналото, което сме наследили, бъдещето и как мислим за него и какви избори правим в настоящето по отношение на тези два вектора. От там идват и тези три разговора, които с Владия подготвяме”, обяснява художникът Красимир Терзиев.

“Това са разговори, които изхождат преди всичко от рамките на времето. Ние постоянно живеем едновременно тук и сега, и в миналото и в бъдещето, защото се надяваме или имаме някакви планове, които искаме да осъществим и защото носим и осъзнато, и неосъзнато много модели на поведение, нагласи за живота и света, които идват от миналото.

В работата на Краси, която се вижда на площадката на Мавзолея и през деня, и през нощта, там двете категории на миналото и бъдещето са като събрани полюси и те променят магнитното поле - миналото, което се случва и бъдещето, което вече е било.
Разговорите целят да направят точно обратното, да разделят тези вектори. Именно затова първият от разговорите е за настоящето", допълва кураторката Владия Михайлова.

Чуйте повече в разговора на Даниел Ненчев в звуковия файл

По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваня Пешева (вляво) и Йоана Милкова

Човек намира себе си на сцената

Четвърто  издание на фестивала ARTIS : Ваня Пешева – създател на фестивала (слушаме я в звуковия файл и за концерта ѝ във Виена) и младата участничка Йоана Милкова: "Динамиката и в нашите професионални сфери е изключителна. На откриването гостите бяха много интересни (подробности в звуковия файл). Класическата програма преля в импровизации на Георги..

публикувано на 13.04.25 в 11:51
Aristolochia labiata - естествено е разпространена в Бразилия, а семената и се използват от местните за лекуване в отвари при стомашни неразположения. Цветовете ѝ може да се видят в 6-та малка оранжерия при колекцията от Бегонии.

Във всеки човек е заложена любовта към цветята

Катя Стоева от Ботаническата градина БАН е куратор на тропическата ѝ част и ни кани да я посетим: "Растенията са в основата на живота на Земята. В момента при нас всичко цъфти. Експозицията ни е посветена сега на мушкатата, показваме много нови сортове. Паркът също е много красив и приятен. Във всеки човек е заложена любовта към цветята, природата...

публикувано на 13.04.25 в 10:48
Лесовъд за един ден

Горската педагогика е предизвикателство и удоволст

Д-р инж. Анна Петракиева, заместник-изпълнителен директор в Агенцията по горите и преподавател по горска педагогика в Лесотехническия университет ни представя образователна инициатива „Лесовъд за един ден“, в рамките на която са предвидени състезателни игри за деца и родители, свързани с гората и горската професия: "Горската педагогика е..

публикувано на 13.04.25 в 09:24
Павел Балев

Животът на диригента или как Павел Балев дирижира българска музика в Китай

Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..

публикувано на 12.04.25 в 19:29

Софийски разкази - Нови сведения за сладкарница “Цар Освободител”

Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..

публикувано на 12.04.25 в 16:00
Копривщица - Дантелената къща

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, части първа и втора

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..

публикувано на 12.04.25 в 15:00
Дина Шнайдерман и Емил Камиларов

Адресите на любовта - Дина Шнайдерман и Емил Камиларов

Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава,  се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...

публикувано на 12.04.25 в 14:00