Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Георги Лозанов: БНР винаги е възприемано като достойна медия

Георги Лозанов
Снимка: Даниел Ненчев

144 страници, посветени на Българското национално радио, предлага последния брой на списание "ЛИК" по случай 90-годишнината на обществената медия.

Изданието на Българската телеграфна агенция (БТА) е озаглавено "БНР 90 години по-късно" и ще бъде представено днес от 17.00 часа в Мраморното фоайе на БНР на бул. "Драган Цанков" 4. 

Събитието ще бъде съпътствано от откриването на изложба "90 години БНР – радиото на поколения българи", която представя фото и архивни документи от фондовете на Държавна агенция "Архиви" и БТА.

"Емоционалната ми връзка с БНР е многостранна - като събеседник, слушател, регулатор (беше председател на СЕМ - бел.ред.) , преподавател, изследовател, автор на мониторинг на програмите – посочи пред БНР-Радио София доц. Георги Лозанов, главен редактор на "ЛИК". – Бях и близък приятел с историка на Радиото – проф. Веселин Димитров."

По думите на доц. Лозанов, всъщност радиото (разбирай БНР) е бил важен ход на българския модернизъм. Включително и заради това, че една нова за времето си комуникативна технология помага за модернизацията на страната, както и заради начина на общуване с аудиторията и промяната ѝ.

"В случая става своеобразно чудо – вкарваш журналистически разказ в архива на БТА, а вадиш оттам исторически разказ – остроумно отбеляза Лозанов. – И сега четем като история това, което е било отразявано като гореща събитийност.

Българското национално радио винаги  е възприемано като достойна медия. Това е общото впечатление. Винаги се е държало достойно, дори по време на комунизма.

Създаваше модели на комуникативно поведение. Имаше предавания, които станаха емблема на промяната. Политическата роля на БНР трябва да се оцени високо. Пожелавам на БНР да не се плаши както при опитите на политиците за някаква намеса, така и от прогнозите заради новите технологии."

Яница Христова и Даниел Ненчев

"Опитахме се да видим и разкажем историята на БНР през архива на БТА и през архива на БНР от съвременна гледна точка – отбеляза Яница Христова - отговорен редактор на списанието. – Могат да се прочетат материали не само за новинарската информационната част на Радиото, но и за създателите на култура от страна на музикалните състави.

В разговора участва и Даниел Ненчев, който е водещ по Радио София и е автор в изданието на "ЛИК", посветено на БНР.


По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Като засвири оркестър в града, значи идва празник

Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..

публикувано на 18.05.25 в 10:21

Софийски разкази - арх. Пенчо Койчев и Съдебната палата

Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век?  Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..

публикувано на 17.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..

публикувано на 17.05.25 в 15:00
С Васил Попов

Като чуя прочита, сънувам кошмари със собствената си история

Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..

публикувано на 17.05.25 в 14:28
Със Захари Нанков

Не сме високото изкуство, но може да се задълбае

Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..

публикувано на 17.05.25 в 14:15
Мария Пулиева

Адресите на любовта - Найден Геров и Мария Пулиева

Сигурна съм, че всички са чували името на Найден Геров: възрожденец, писател, езиковед и фолклорист. Делото на неговия живот е „Речник на българския език“. А жената на неговия живот е Мария, също от сой. Потомка на рода Пулиеви и Евлоги и Христо Георгиеви, сродена с даскал Ботьо Петков, бащата на Христо Ботев. Т я също блести със собствена светлина..

публикувано на 17.05.25 в 14:00

Право на глас

Лора Младенова oт „Невидими животни” за  благотворителния концерт-протест срещу насилието над животни , събиращ българските изпълнители на Благотворителен концерт-протест срещу насилието над животни събира българските изпълнители на 18 май от 18:00 часа в Концертната зала на Военния клуб в София с вход свободен:  "Идеята дойде от певицата Тина, към..

публикувано на 17.05.25 в 11:20