Какви проблеми има в образователната система у нас - това беше тема на кръгла маса, която се проведе в столицата. В дискусията на експерти, директори, представители на институции, на местната и законодателната власт, както и на неправителствения сектор основен фокус бяха учениците от 5. до 7. клас.
"До 4. клас българските деца показват добри резултати в международни сравнения. Нещо се случва обаче след това. Учебната програма е изключително тежка, особено за петокласниците. Трябва да се реформира! След 7. клас резултатите са катастрофални", коментира пред БНР-Радио София Елисавета Белобрадова, която е народен представител и член на парламентарната Комисия по образованието и науката, инициатор на тази дискусията.
Тя цитира проучване, според което в тези години родителите дават най-много пари за частни уроци. Само 26 на сто - за подобряване на резултатите, а 74% от родителите – за да могат децата да се справят с учебния материал.
В някои училища се прилага добрата практика - учители на 5. клас да влизат при четвъртокласници – за по-плавен преход към следващата система с различни преподаватели по отделните предмети, каза още Белобрадова.
Министърът на образованието Красимир Вълчев е обещал до есента създаване на концепция за отделните предмети, която ще бъде дадена на съответни работни групи за преразглеждане на учебната програма.
Светът се развива изключително бързо, трябва непрекъснато да се актуализира подходът на обучение в българското училище. Реформите не бива да са проформа. Трябва да служат на учители, родители и ученици, да водят до постигане на набелязаните цели, подчерта още Елисавета Белобрадова.
Чуйте разговора с нея в звуковия файл.
Средата на седмицата и водещата на "Форум" поднесоха пред коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов следните теми: На днешната първа задължителна матура по български език и литература над 48 хиляди 12-окласниците (след теста) избираха между интерпретативно съчинение на тема "Разум и чувства" по повестта "Крадецът на праскови"..
В Плевен тържествено беше открит Шестият международен конкурс за млади оперни певци “Гена Димитрова“. Конкурсът се провежда в периода 19 - 22 май 2025 година. Организира се от Плевенската филхармония, с подкрепата на Община Плевен, под патронажа на Министерство на културата. Престижният конкурсен форум беше открит в зала “Музикална слава на Плевен” в..
В най-голямата в страната Клиника по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом" предстои към Интензивното отделение да се обособи Сектор за кенгуру-грижа . Целта е да се подобри грижата за преждевременно родените и да се осигури активно участие на семействата на малките пациенти. Кенгуру-грижата е метод , въведен преди почти 50 години и то в..
От рок към поп-денс се трансформира култовата песен на Б.Т.Р. "Защо". Славчо Николов от рок групата дава идеята на момичетата от трио "Вива" да направят кавър версия на тяхната песен от 2014-та. Двамата, с Алекс Нушев работят по аранжимента и ето, че песента вече има своята денс версия. "Нашата цел беше да е песента на Б.Т.Р., но да си е с..
На 24-ти април започва "Училище за отговорни инфлуенсъри" - първата в България образователна платформа за обучение и сертифициране на създатели на съдържание. Основната цел на платформата е да обучава и сертифицира създатели на съдържание, като насърчава по-осъзната, етична и безопасна онлайн комуникация. Програмата е създадена в отговор на..
Увеличаване на здравните вноски и/или допълнително здравно осигуряване ; ефективен контрол върху разходите – това бе едно от 10-те предложения за приоритети в здравеопазването, които направи Българската болнична асоциация (ББА). Средствата в този сектор от години са недостатъчни. Част от тях не се разходват правилно. " Нека има контрол на..
Гьоте-институт България отново поставя акцент върху фотографското изкуство в своята културна програма, със специална авторска поредица от лекции „Азбучници на войната и мира“. Лекциите проследяват германската фотография преди и след Втората световна война . Лекциите са продължение на инициатива, започнала още през миналата година. “Аз поемам..