В ерата на изкуствения интелект и бурното развитие на технологиите, специалисти и ръководители в сектор Образование осъзнават значението на обучението по математика и търсят нови форми за предаване на положителен опит между преподаватели.
Проблемът не е от днес и вчера. Решаването му няма да стане с още по-високи заплати – тогава учители ще поискат да стават хора за парите, но нямат качества, коментира пред БНР-Радио София "златният физик" и доказан обучител на шампиони в олимпиади Теодосий Теодосиев.
По думите му, мерките се закъснели. Трагедията се корени в "идеологията на българското училище, в ценностната ориентация на българските учители, на българските ученици. Но това е и световен проблем".
Теодосиев посочи за пример германската образователна система, при която нито един преподавател на изпитва собствените си ученици или студенти. Тогава и оценяването е по-обективно.
Изпитите стават зона на организираната престъпност, допълни физикът. Трябва да сме честни, да не се преписва по време на тестове и матури.
"Ако не се научим да бъдем честни хора, никакъв изкуствен интелект няма да ни помогне. Кой иска да попадне на лекар, който се е дипломирал с измама? Който прави либерализъм в училище, убива бъдещето на България. Трябва да затегнем дисциплината в клас, ако искаме да не бъдем най-жалките в цял свят. В учителите ни трябва да има жертвоготовност, да имат възрожденско мислене. Чудеса в икономиката не стават, но възходът се подготвя от образованието."
Чуйте разговора на Златина Петкова.
Продължава седмицата, в която коментатори във "Форум" са Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ). Основните теми, на които се спря тяхното внимание днес, бяха: Успешен ли беше тестът на системата BG-Alert заедно със..
На 3 април София ще бъде домакин на първата международна среща на консорциума EU CodeWeek - една от водещите европейски инициативи за насърчаване на дигиталното образование и повишаване на дигиталните умения. В срещата ще участват представители на Европейската комисия, Министерството на образованието и Министерството на иновациите и..
Поредица от концерти само с българска музика в Първо студио на Българското национално радио (БНР) третира една изключително важна тема - създаването на музика за деца в творби за инструмент и оркестър. Посока, в която отдавна твори и пише наистина уникални Малки концерти за различни инструменти и оркестър проф. Борислава Танева . Тя бе гост в..
Парламентарната комисия по правни и конституционни въпроси в края на февруари прие на първо четене три законопроекта за насърчаване на доброволчеството. Предстои работна група да избере и обедини най-подходящите текстове за защита и насърчаване на доброволческата дейност в България. В момента в страната няма правна рамка, която да гарантира..
Хубен Черкелов е един от най-известните художници отвъд Океана, а и не само. През 1998 г. завършва Националната художествена академия, специалност “Живопис“, както и майсторски клас по живопис при Йорг Имендорф в Амстердам (1995). Председател е на Клуба на (вечно) младия художник към СБХ (1992). Съосновател на групата „“Нови Радикални..
Днешният едновременен тест на сиренната система и Bg Alert е преминал успешно . Данните се обработват, но съобщението е излъчено над 98% от територията на цялата страна. За 2% няма информация от клетките на мобилните оператори. За 2025 г. е насрочен още един такъв двоен тест и той ще е в първия работен ден на октомври . Това съобщи..
"Конфликт" е театрално дружество , което създава, продуцира и организира събития в сферата на изкуствата с акцент върху театъра. Дългосрочната им цел е да провокират, да задават въпроси, да разбудят хората и да върнат критичното мислене, разсъжденията и любовта към изкуствата в ежедневието на обществото. Основано е от режисьора Александър Христов..