Видеопоредица от 10 епизода, създадени от креативно студио "Рефлектор", разказват за неповторимото като събития, дух и култура време, рамкирано от 10-те години на ХХ век.
Проектът носи името "Алтерофилия" и идва от любов към алтернативното, към другото, различното, отбеляза пред БНР-Радио София Данислава Делчева, основател на студиото.
Чрез събития, феномени, истории и музика, видеопоредицата събира парчетата от пъзела на общия ни живот през 90-те, такъв, какъвто го помним или си го доизмисляме. Зрителите стават свидетели на спомени от знакови музиканти от различни жанрове: Момчил Колев, Ирина Флорин, Петър Дундаков ("Тибетски сърца"), Кольо Гилъна ("Контрол"), Нуфри ("Пиромания"), Гурко ("Анимационерите"), Венци Мицов ("Хиподил") и други.
"Епизодите са 20-30 минутни, но много динамични (могат да се гледат в YouTube - бел. ред). Показваме мисленето, начина на живот, тенденциите, характерните за тогава изкуство, социални феномени и политика. Игра и динамика между субкултурите и попкултурата – допълни Делчева. – Сега всички е в изобилие и от насищане нямаш желание за нищо. Тогава не всичко е толкова достъпно, любопитен си, активно се интересуваш. Свързването между хората е на други принципи. Зрителят може да разбере същността и идентичността на много хора, които са живели тогава и са формирани от духа и реалността на годините преди новия милениум. Днес много хора са с едната ръка в интернет, а в другата с много "багаж" от онова време. Под субкултури не разбираме просто ъндърграунд. През 90-те всички са честни и се държат естествено дори и да са "лузъри". Не са мислили за парите като цел, защото са свикнали да ги няма(т). Музиката днес е фон, а тогава – преживяване, нещо много важно."
Последното десетилетие на ХХ век се оказва тунел във времето между 2 епохи. Това, което се случи тогава, не може да се случи по никое друго време.
Целта на поредицата е да предизвика разговор между хората за значението на културата,
защо ни служи тя, подчерта Делчева. "Без нея не бихме били пълноценни в мечтите си и общуването с другите. Тя изгражда човека и неговата същност."
Чуйте разговора на Даниел Ненчев.
Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира." Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..
Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..
Фантастичният фестивал „ През 9 земи “ - представят ни го организаторът Стефан Караманов и един от участниците, писателят и кинокритик – Благой Иванов: "Целим среда между клубните, форумни срещи и големите комерсиални събития, силен компонент е, че го правим извън града. Отиваш на фантастично място и сме средно сериозни като съдържание - лекции плюс..
BoostBalance – балансът в работа - родителство - доброволчество, който не включва изперкване. С нас е Емануела Иванова от TimeHeroes: "Общата тема се роди в екипа, когато в екипа започнаха да се раждат деца. Като родители и професионалисти се сблъскахме с едни и същи неща. Започваш да се усещаш, че не можеш да провеждаш нормален разговор с..
Театралният спектакъл „ Космосът на чудесата “ с премиера на 10 април в София. Спектакълът е създаден в рамките на европейския проект Please ASK! за продуциране на театрални произведения в сътрудничество с учени, комуникатори на науката и научни институти. Гостуват ни Димитър Узунов – артистичен директор и д-р Владимир Божилов – научен..
Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..