В Световния ден на енергийната ефективност неправителствени организации призоваха публичните институции да прекъснат с кампанийността при обновяването на жилищния фонд в България и да се премине към работеща и постоянно действаща система, така че да се създадат условия за планиране и прогнозиране на целия процес.
Експертите от неправителствения сектор се обявиха категорично и за прекъсване на модела на 100% безвъзмездно финансиране на дейностите по обновяването на сградния фонд и преминаване към модела на самоучастие на собствениците на имоти.
Грантовото финансиране трябва да остане като възможност единствено под формата на подкрепа на уязвимите групи, отговарящи на определението за енергийна бедност.
"В България има над 66 000 многофамилни и повече от 1,2 милиона еднофамилни сгради, които се нуждаят от обновяване. От 2007 г. по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради, която завърши официално през 2022 г., бяха обновени само 4,2 на сто от многофамилните жилищни сгради", каза д-р Драгомир Цанев - изпълнителен директор на Център за енергийна ефективност "ЕнЕфект".
Дейностите по първия грант (напълно безплатно финансиране за домакинствата) закъсняват с около 15 месеца. Вторият е с 20% съфинансиране.
Ако се допусне провал, доверието към институциите по този въпрос ще рухне, ще останат напразни усилията за информиране, обясняване на положителния ефект и за мотивация на населението, отбеляза пред БНР-Радио София Цанев.
"Важната ни задача е да реализираме в срок средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. 756 сгради одобрени. Общините трябва да изберат изпълнители и те да реализират обектите до 30 юни 2026 г. Няма време. Останалите сгради до 2029 г. ще бъдат финансирани с 2,5 млрд. лв. външен дълг", подчерта още експертът.
Той обърна внимание, че не регламентът движи процеса на обновяване, а осъзнаването на хората, че качествените сгради са енергийно ефективните.
"750 сгради трябва много бързо да бъдат обновени. Да направим всичко възможно 1,2 млрд. лв. от ПВУ да бъдат спасени, иначе сумата ще натежи на републиканския бюджет, всички ще трябва да ги платим. На повечето места "топката" е в общините. Това е огромно предизвикателство пред сектора."
По отношение на контрола, Цанев подчерта, че това, което виждаме в България - различни цветове, пачуърк, кръпки на фасадите, не се срещат никъде в другите страни, не са позволени и от закона у нас.
Специалистът посочи, че в случая възможното решение съдържа три компонента:
Тази седмица коментатори във "Форум“ са Мина Христова от Института за етнология и фолклористика към БАН и политологът, и председател на Националния младежки форум Атанас Радев. Заедно с водещия Лъчезар Христов, те дискутираха по различни теми от деня: - Ръст на заплатите с 65% не стига или защо няма шофьори за градския транспорт - Подкрепата в..
Вълна от състрадание отприщи загубата на живота на трите щъркелчета на най-известната щъркелова двойка у нас - Драго и Драга от с. Драгушиново. Изминалите дни, в които се наблюдаваха обилни валежи и ниски температури, доведоха до смъртта на малките. От Българското дружество за защита на птиците посочиха, че все още има малка вероятност..
Темз Арабаджиева представи едно от най-търсените заглавия на Пролетния панаир на книгата - най новата книга на Фредерик Бакман, познат на българския читател с книги, сред които “Човек на име Уве“. Магията на писателя остава неразгадана, но едно е сигурно, читателят винаги е докоснат от написаното. Последният му роман “Моите приятели“ се..
За талантливите деца, които свирят на ударни инструменти, разказаха техните преподаватели Радосвет Кукудов и Снежина Богданова в предаването “Радиокафе“. Перкусионен ансамбъл “Ритъм“ е създаден от Радосвет и Снежина, от деца, възпитаници на Музикално училище “Любомир Пипков“ в София. Те са участвали в множество продукции на..
Само с няколко клика в интернет можем да се сдобием с лекарства от различни сайтове или страници в социалните мрежи за продажба на вносни лекарства, най-често от Турция. Описанието приканва клиентите с фрази като "По-ефективни и евтини лекарствени продукти“ или пък "По-достъпни цени на широка гама от лекарствени продукти“. Споменава се, че не..
Канина Крисалис е завършила Американския университет и интензивна програма по творческо писане в Университета в Бостън. Точно това я кара да напише дебютния си роман "Нектар" на английски. "Като започнах да пиша, аз въобще не мислех за момента с публикуването. И тъй като съм учила в Щатите творческо писане, просто така ми идва писането", разказва..