Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За да не загубим 1,2 млрд. лв. от ПВУ, 756 сгради трябва да бъдат енергийно обновени до 30 юни 2026 г.

Снимка: Георги Нейков, БНР

В Световния ден на енергийната ефективност неправителствени организации призоваха публичните институции да прекъснат с кампанийността при обновяването на жилищния фонд в България и да се премине към работеща и постоянно действаща система, така че да се създадат условия за планиране и прогнозиране на целия процес.

Експертите от неправителствения сектор се обявиха категорично и за прекъсване на модела на 100% безвъзмездно финансиране на дейностите по обновяването на сградния фонд и преминаване към модела на самоучастие на собствениците на имоти.

Грантовото финансиране трябва да остане като възможност единствено под формата на подкрепа на уязвимите групи, отговарящи на определението за енергийна бедност.

"В България има над 66 000 многофамилни и повече от 1,2 милиона еднофамилни сгради, които се нуждаят от обновяване. От 2007 г. по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради, която завърши официално през 2022 г., бяха обновени само 4,2 на сто от многофамилните жилищни сгради", каза д-р Драгомир Цанев - изпълнителен директор на Център за енергийна ефективност "ЕнЕфект".

Д-р Драгомир Цанев / Снимка: Невена Николова

Дейностите по първия грант (напълно безплатно финансиране за домакинствата) закъсняват с около 15 месеца. Вторият е с 20% съфинансиране.

Ако се допусне провал, доверието към институциите по този въпрос ще рухне, ще останат напразни усилията за информиране, обясняване на положителния ефект и за мотивация на населението, отбеляза пред БНР-Радио София Цанев.

"Важната ни задача е да реализираме в срок средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. 756 сгради одобрени. Общините трябва да изберат изпълнители и те да реализират обектите до 30 юни 2026 г. Няма време. Останалите сгради до 2029 г. ще бъдат финансирани с 2,5 млрд. лв. външен дълг", подчерта още експертът.

Той обърна внимание, че не регламентът движи процеса на обновяване, а осъзнаването на хората, че качествените сгради са енергийно ефективните.

"750 сгради трябва много бързо да бъдат обновени. Да направим всичко възможно 1,2 млрд. лв. от ПВУ да бъдат спасени, иначе сумата ще натежи на републиканския бюджет, всички ще трябва да ги платим. На повечето места "топката" е в общините. Това е огромно предизвикателство пред сектора."

По отношение на контрола, Цанев подчерта, че това, което виждаме в България - различни цветове, пачуърк, кръпки на фасадите, не се срещат никъде в другите страни, не са позволени и от закона у нас.

Специалистът посочи, че в случая възможното решение съдържа три компонента:

  • безвъзмездна финансова помощ за инвестиране с нормални срокове на възвръщаемост;
  • подходящ мек кредит, дългосрочен и безлихвен – така се прави в много европейски страни (предвиденият Фонд за декарбонизация все още не съществува);
  • политики за най-уязвимите групи, които не могат да си позволят.
Чуйте разговора по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дядо Коледа може да дойде и на 1 юни

Благотворителната кампания "Да влезеш в обувките на Дядо Коледа" се организира за пореден път. На всеки ще се стори странно появата на Дядо Коледа почти в средата на годината, но тя се провежда 3 пъти в годината и понеже е доказала ефективността си, името е запазено дори когато става дума за детски желания за 1 юни. Това разказа пред..

публикувано на 29.05.25 в 11:33

Димитър Маринов представя книгите си тази вечер в София

В 18.00 часа тази вечер, в централното фоайе на Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий", актьорът Димитър Маринов ще представи своите книги - "Към сцената" и "Към екрана". След събитието, Маринов ще разговаря с почитателите си.  Представянето на книгите е част от националното турне на актъьора под надслов "Идвам при вас".  Димитър Маринов..

публикувано на 29.05.25 в 10:35

"Спомен" попълва осмия албум на "Остава"

Група " Остава " - в лицето на китариста и композитор Георги Георгиев , представи новата си песен " Спомен " пред аудиторията на БНР-Радио София, и то ден преди в онлайн платформите да бъде публикувано видеото към парчето. "Спомен" съчетава меланхолия и танцувален ритъм, носталгия и светлина. Жоро си спомни как е..

публикувано на 29.05.25 в 10:20

Летище "Васил Левски" очаква рекорд с 8,5 милиона пътници

Софийското летище "Васил Левски" очаква рекордна година по брой обслужени пътници тази година. За първите пет месеца на 2025-а увеличението е със 7,5 процента. В сравнение с предпандемичната 2019 година трафикът е с ръст 20 на сто. Това съобщи пред БНР-Радио София Димитър Диков , гл. директор маркетинг и бизнес развитие в летището...

публикувано на 29.05.25 в 09:29
Николай Найденов

Николай Найденов: Над 3 млн. пътувания отчете метрото по време на стачката

Повече от 3 милиона пътници са ползвали метрото по време на стачката в наземния градски транспорт. Видяхме, че това е екологична и удобна алтернатива за придвижване в София. Това отбеляза пред БНР-Радио София Николай Найденов, изпълнителен директор на "Метрополитен" . Той съобщи, че е приключила процедурата по избор на изпълнител за..

публикувано на 29.05.25 в 08:56

До 18° в София, но се усеща хладно и заради облачността

Днес още преди обяд ще започне да се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места в Западна и Централна България, а по-късно и в източните райони, ще има краткотрайни валежи и гръмотевици. През нощта срещу петък явленията ще продължат. Ще има условия за локални интензивни извалявания. Ще остане сравнително хладно за края на май с..

публикувано на 29.05.25 в 07:15

"Форум", 28.05.25: Ръст на заплатите с 65% не стига или защо няма шофьори за градския транспорт

Тази седмица коментатори във "Форум“ са Мина Христова от Института за етнология и фолклористика към БАН и политологът, и председател на Националния младежки форум Атанас Радев. Заедно с водещия Лъчезар Христов, те дискутираха по различни теми от деня: - Ръст на заплатите с 65% не стига или защо няма шофьори за градския транспорт - Подкрепата в..

публикувано на 28.05.25 в 18:54