Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Митко Новков: Да бъдеш млад означава да не се страхуваш да напускаш зоната си на комфорт

Авторът Митко Новков с книгата "Младежката лига"
Снимка: Даниел Ненчев
Книгата „Младежката лига“ съдържа 25 избрани интервюта с млади българи, които въпреки и напук на всичко, отстояват избора си да създават култура в България - стойностна и същностна.

Завладяващи са и хората, съгласили се да отговорят на въпросите на Митко Новков. Отговарят смело, искрено и без задръжки. Истински вдъхновители и будители на обществото ни, за което са загрижени, за което милеят и което искат да въздигнат.

На света има десет Божи заповеди, ако си представим, че има и единадесета Божа заповед, то тя, според Митко Новков, може да бъде:

  • а) Чети! - хубави или не чак толкова хубави книги, но такива, които по някакъв начин винаги ще те накарат да се замислиш;

  • б) Усмихвай се! Смей се! Кефи се! - нека ти бъде ведро на душата;

  • в) Не унивай!
“Аз не вярвам в тази презумпция, че който е живял повече на света е по-умен и е длъжен да дава съвети, които младите да слушат. Нищо подобно. Учете се от младите, те знаят повече, защото са хора на вариативността, на възможностите, на многото шансовете, които имат пред себе си. Те са хора на избора.

Човек, като премине някакви възрастови граници, му се стесняват изборите и тогава започва да живее в коловози, в русла, от които не иска да напуска зоната си на комфорт. Да бъдеш млад означава да не се страхуваш да напускаш зоната си на комфорт”, казва Митко Новков - философ, психолог, журналист, автор на 10 книги с есета, разговори, критически наблюдения и анализи.

Книгата „Младежката лига“ съдържа 25 избрани интервюта с млади българи
Обединяващата линия между всички млади хора, които Митко Новков интервюира и описва в книгата си, е това, че те са добри не просто по-душа и като характер, а в това, което правят.

“Изкуството създава общност и всяка такава общност едновременно създава смисъл в обществото. Всяка общност на изкуството, на културата е повече смисъл в обществото - в това да го бъде, и в това да бъде по някакъв начин истинско общество, а не сбирток на атомизирани индивиди”, казва още той.

По думите му, от желание да се изкажем, забравяме да слушаме, а това води до това, че не можем да разберем другия, с което пък разрушаваме света си.

“Неспособността да чуеш и да разбереш другия те превръща в морално и политическо чудовище”, коментира той, визирайки срещата между президента на САЩ Доналд Тръмп и на Украйна Володимир Зеленски в Белия дом.

“Умението да слушаме, е умението да имаме хармоничен, подреден, свободен и усмихнат свят. Спрем ли да слушаме, светът става намръщен”, допълва той. Според него, една от възможностите да се запазят хората по-дълго време млади, е да мислят, че възможностите никога не се изчерпват.

Още за новата книга на Митко Новков чуйте в разговора му с Даниел Ненчев в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - арх. Пенчо Койчев и Съдебната палата

Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век?  Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..

публикувано на 17.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..

публикувано на 17.05.25 в 15:00
С Васил Попов

Като чуя прочита, сънувам кошмари със собствената си история

Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..

публикувано на 17.05.25 в 14:28
Със Захари Нанков

Не сме високото изкуство, но може да се задълбае

Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..

публикувано на 17.05.25 в 14:15
Мария Пулиева

Адресите на любовта - Найден Геров и Мария Пулиева

Сигурна съм, че всички са чували името на Найден Геров: възрожденец, писател, езиковед и фолклорист. Делото на неговия живот е „Речник на българския език“. А жената на неговия живот е Мария, също от сой. Потомка на рода Пулиеви и Евлоги и Христо Георгиеви, сродена с даскал Ботьо Петков, бащата на Христо Ботев. Т я също блести със собствена светлина..

публикувано на 17.05.25 в 14:00

Право на глас

Лора Младенова oт „Невидими животни” за  благотворителния концерт-протест срещу насилието над животни , събиращ българските изпълнители на Благотворителен концерт-протест срещу насилието над животни събира българските изпълнители на 18 май от 18:00 часа в Концертната зала на Военния клуб в София с вход свободен:  "Идеята дойде от певицата Тина, към..

публикувано на 17.05.25 в 11:20
„Нощ на музеите“ в НВИМ

„Нощ на музеите“ и в НВИМ

Славея Сурчева ни кани на поредната „Нощ на музеите“ в НВИМ  с атрактивна програма и вход свободен за външната и постоянната хронологична експозиция. В късните часове на деня посетителите ще имат възможността да разгледат една от най-богатите музейни колекции в страната и да съхранят този спомен със селфи в специално обособен за целта кът. Екипът..

публикувано на 17.05.25 в 10:50