"Има ръст на атаките на ежедневна база. Излизат нови и нови проблеми, свързани с киберсигурността, нови уязвимости. Живеем в една динамична среда по отношение на киберсигурността и тенденциите продължават да са такива, най-вероятно ще продължават да са такива и през следващите години“, обясни Григоров.
По думите му, по време на пандемията дигитализацията е изпреварила значително възможностите за защита.
"Киберсигурността е проблем на личността, персоналната киберсигурност, проблем е на бизнеса, на държавата, проблем е и на по-големи съюзи. Това е един глобален проблем. Когато говорим за личната киберсигурност, там ставаме жертва заради един основен проблем – нямаме все още достатъчно добре изградени инстинкти, така че да можем да се пазим дигитално“, посочи Кирил Григоров.
Той добави, че потребителите вече са добре запознати с фишинг имейлите. Схемите продължават, но хората по-трудно стават жертви. Все още обаче потребителите не обръщат достатъчно внимание на информацията, която споделят за себе си в социалните мрежи. Често отбелязвайки в публикации къде ходим, близките ни или рождени дати, хакерите могат само за няколко минути да разберат паролите ни.
"Част от паролите, особено на хората на средна и над средната възраст са името на внучето, рождената му дата, името на кучето, детето, близките хора. Това е информация, която е лесно достъпна от интернет и може да бъде събрана за 5 минути. Това, което би ни защитило в такава ситуация е да познаваме средата и рисковете в нея, и да внимаваме с информацията, която споделяме“, каза киберспециалистът.
Според него, в момента управляващите света не са толкова правителствата, колкото са корпорациите, които управляват данните и вниманието на хората.
Едни от най-честите потърпевши в интернет пространството са бизнесите, обясни Кирил Григоров.
"В над 95% от случаите става въпрос за пари. Бизнесите са хаквани, за да бъдат изнудвани за пари. Липсата на ангажираност на тема киберсигурност от тяхна гледна точка, много често ги поставя в позицията на жертва. Тук не говорим само за големи бизнеси и големи корпорации. Говорим и за бизнеси с няколко човека и те обикновено напускат базара след такъв тип инциденти", обясни Кирил Григоров.
По думите му, повечето хакери, които създават сериозни проблеми са на възраст между 15 и 20 години. Много често някой е хакнал дадена компания и продава само достъпа до нея. Купувайки достъпа, информацията се криптира, а собственикът бива изнудван за пари, каза киберекспертът.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Тази вечер, от 16.00 часа в Националния военноисторически музей ще бъде открита изложбата “Глад 2.0“ по повод 109-ата годишнина на Музея и се осъществява в партньорство с Художествена галерия - Казанлък. Изложбата интерпретира фундаменталната тема за глада в пет различни аспекта – физически глад, глад за самосъхранение, глад за сигурност, глад за истина и..
Над 30 български и международни артисти преобразяват над 1000 кв. м от подлеза между бул. “Гоце Делчев“ и бул. “П. Ю. Тодоров“ в София. Работата им е в рамките на Фестивала за улично изкуство Sofia Urban Art – част от Културния календар на Столична община. Събитието се организира от Sofia Graffiti Tour, съобщават от "Московска" 33. Тазгодишното..
През днешния ден ще бъде слънчево, в следобедните часове и горещо. Ще духа слаб, в югоизточните райони до умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще бъдат между 31° и 36°, в София – около 32°. В планините ще бъде слънчево. Ще духа слаб до умерен североизточен вятър. Максималната температура на височина 1200 метра ще бъде около..
На 1 юли в едно от местата за културни събития в столицата, любителите на съвременна българска поезия, имаха възможност да се съберат и да слушат нови и вдъхновяващи стихове. Поезията не е нишово изкуство, но е по-бутикова и публиката на поезията не е съизмерима с тази на прозата, но снощи хората опровергаха това. “На сцената излязохме 21 поета от..
Статистиката за пътната безопасност у нас е повече от тревожна. Според данни на ИПБ, от началото на годината са загинали 10 деца вследствие ПТП, което е пет пъти повече отколкото за същия период на миналата година. Ранените деца също са повече (553 срещу 514). Повечето загинали деца (7 от 10) са били пътници в превозни средства, а..
“Продължаваме промяната” понесоха поредица от удари на общинско ниво и оставката на Кирил Петков е само продължение на тези събития. “Общинската политика също е политика, особено когато става въпрос за политиката на столичния град”. “Очевидно тече кампания на властта срещу тях, както те самите определиха”, казва политологът. В същото време, според него,..
Столичната община започна обновяване на пътната маркировка в града, с акцент върху пешеходните пътеки, улиците и булевардите. Дейностите са стартирали от основните булеварди и най-натоварените пешеходни пътеки, уточниха от Столичната община. Вече има положена маркировка на булевардите "Цар Освободител", "Христо Ботев", "Скобелев", част от..